Reklama
środa, 22 stycznia 2025 16:42
Reklama
Reklama
Reklama

Rozmowa z dyrektorem SP ZOZ Jarosławem Kończyło

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu został od poniedziałku 16 marca przekształcony w placówkę służby zdrowia dedykowaną wyłącznie osobom zakażonym koronawirusem. Obsługuje on zarówno dzieci, jak i dorosłych, u których stwierdzono tę chorobę. Dyrektora SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu Jarosława Kończyło zapytaliśmy, jak z perspektywy tych kilku dni ocenia funkcjonowanie kozielskiego szpitala zakaźnego?
Rozmowa z dyrektorem SP ZOZ Jarosławem Kończyło

Autor: foto: ANKO

- Posiadamy już pewne doświadczenia i wypracowane procedury. Jednak tak naprawdę tworzymy cały czas nowe procedury. Uczymy się. Byłem w sobotę w szpitalu i rzeczywiście na tych oddziałach, które są już przygotowane - jak na przykład neurologia - a gdzie nie ma jeszcze pacjentów, to pracownicy bardzo duży nacisk położyli na informację. Tam całe ściany oklejone są tymi procedurami. To jest bardzo dobre, bo czasami w trudnych sytuacjach my nie możemy się zbyt długo zastanawiać i myśleć, tylko - jeśli mamy wątpliwości - to patrzymy na instrukcję obsługi. To samo dotyczy oddziału wewnętrznego i ortopedycznego. Pracownicy obu tych oddziałów przeprowadzają szkolenia osób z personelu medycznego, pracujących na innych oddziałach, które przychodzą  i patrzą jak to wszystko ma wyglądać, kiedy oraz jak mają się ubierać i rozbierać.

- Panie dyrektorze, zapytam czy personelu i sprzętu jest pod dostatkiem, bo są to kwestie, które intrygują wiele osób.

- To jest bardzo dobre pytanie. Jeśli chodzi o odzież ochronną, z której korzysta personel, to najistotniejsze jest, aby była w ilości nielimitowanej dla naszego szpitala. To nie jest tak, że leżą tam gdzieś sterty tych wszystkich środków ochrony osobistej, które wystarczą do końca miesiąca. W naszym magazynie one są, ale ich liczba nie jest taka jaką byśmy chcieli, aby była. To znaczy, nam się dostarcza praktycznie codziennie, a czasami co drugi, trzeci dzień te materiały ochrony osobistej, ale ich zawsze będzie mało.

Do jednego pacjenta, który trafia do nas na izbę przyjęć, a następnie na oddział, gdzie też przeprowadzamy badania, pobierając pewne materiały jak chociażby krew, zużycie tych środków jednorazowych jest na poziomie 8-9 kompletów dzienne przy jednym pacjencie. Więc proszę sobie wyobrazić, jakie byłoby to zużycie, jeśli ta liczba pacjentów - czego oczywiście byśmy nie chcieli - urosłaby na przykład do 270 pacjentów, czyli tyle ile mamy łóżek w naszym szpitalu. Więc to jest krytyczny element i za pośrednictwem państwa redakcji chciałbym zaapelować o pomoc w sprowadzaniu do nas odzieży ochronnej. Jeśli państwo będziecie potrzebować abyśmy wskazali, jakie to są dokładnie materiały, komplety, to my taką listę przygotujemy. To jest krytyczne i będę to powtarzał do znudzenia, ponieważ moi współpracownicy są najważniejsi, tak jak ich bezpieczeństwo. Ono zostanie zapewnione, kiedy będziemy posiadać nielimitowaną ilość środków ochrony osobistej. U nas nie ma mowy o takich sytuacjach jak we Włoszech, że pan doktor podchodził do pacjenta bez rękawiczek. To jest u nas nieakceptowane i niemożliwe.

- Powrócę do pytania na temat ilości personelu.

- Mamy 13 pacjentów w tym dwóch zakażonych, a liczba lekarzy była na poziomie 7-8 wraz ze sporą liczbą pielęgniarek. Więc nie ma żadnych wątpliwości, że na tę chwilę liczba personelu jest wystarczająca. Oczywiście może przyjść taki moment, że tego personelu będzie nam bardzo potrzeba i tutaj już Urząd Wojewódzki w Opolu ma absolutnie taką świadomość, że gdy przybędzie nam pacjentów, to będziemy potrzebować w szczególności specjalistów chorób zakaźnych, internistów, anestezjologów i być może - jeśli zajdzie taka potrzeba - neurologów.

 - Jak pan dyrektor zapatruje się na pomysł uruchomienia niektórych oddziałów w placówce przy ul. Judyma, aby wypełnić tę lukę po kozielskim szpitalu?

- Pomysł z punktu widzenia mieszkańca jest ciekawy i z perspektywy społeczności lokalnej warto o nim rozmawiać. Natomiast jeśli chodzi o jego realność, to wydaje mi się, że na ten moment, kiedy cały personel z ul. Roosevelta jest zaangażowany, by zapewnić funkcjonowanie szpitala zakaźnego, żaden z tych lekarzy nie mógłby funkcjonować w placówce przy ul. Judyma. To oznacza, że na każdym z tych pięciu oddziałów, a mianowicie chirurgicznym, internistycznym, ortopedycznym, pediatrycznym oraz ginekologicznym, musielibyśmy zatrudnić co najmniej po 4 specjalistów, może rezydentów, po to aby oni też dyżurowali. Bo to nie jest tylko kwestia przyjęcia pacjenta, ale też opieki nad nim przez całą dobę. Jeżeli przemnożymy to sobie przez pięć oddziałów, to mamy 20 lekarzy. Do tego w tym przypadku musielibyśmy mieć co najmniej dwu- lub nawet trzykrotnie więcej pielęgniarek bądź pielęgniarzy, których też przecież brakuje na rynku.

Po drugie te wszystkie oddziały musiałyby być wyposażone w sprzęt. No bo my tego sprzętu nie możemy przenieść na Judyma. W związku z tym mam wątpliwości czy to w obecnym momencie jest możliwe. Przypomnę, że niezwłocznie po decyzji o przekształceniu kozielskiego szpitala w zakaźny, wyłączyliśmy nocną i świąteczną opiekę, która już nie jest już w tym głównym budynku tylko w innej dobrej lokalizacji, a mianowicie na Judyma. Dodatkowo na Judyma mamy trzy inne funkcjonujące oddziały, pracownię USG i RTG. Ponadto jest przychodnia specjalistyczna przy ul. Harcerskiej. W związku z tym jesteśmy w lepszej sytuacji od mieszkańców niektórych innych miast, gdzie utworzono szpitale zakaźne. Oczywiście chcielibyśmy mieć przy ul. Judyma Szpitalny Oddział Ratunkowy, ale jest to niemożliwe ponieważ wymagania w tym zakresie są takie a nie inne. Jeżeli mamy SOR, to musielibyśmy posiadać sale operacyjne, OIOM, a to na chwilę obecną jest nierealne. Z perspektywy mieszkańca fajnie się słucha takich pomysłów i są one zacne, ale jeśli się nad nimi pochylimy, to nie są one wcale takie proste.

- Chyba z ulgą przyjął pan informację o tym, że udało się odnaleźć 46-letniego pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, który uciekł z kozielskiego szpitala po przeprowadzeniu badań. Na szczęście już wiemy, że nie był jest zakażony.

- Taką informację z ulgą przyjął zarówno personel medyczny, jak i zapewne mieszkańcy, którzy mogli mieć styczność z tym człowiekiem.

- Życzę więc wytrwałości i powodzenia.

- Dziękuję. Proszę trzymać za nas kciuki. To też jest nam potrzebne.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Typowy głupi pisior.... Tylko czemu korzystasz lub twoja rodzina ze sprzętu ratującego życie kupionego przez WOŚP ? Hipokryto !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 16:00Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: kancelaria prawnaTreść komentarza: Czemu rozpowszechniasz nieprawdę ? Czy chcesz mieć problemy z prawem i ty wówczas będziesz skazaną prawnym wyrokiem sądu ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:58Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To policjanci czy wykładowcy ? Na ulice i pilnować porządku i służyć społeczeństwu a nie bawić się za nasza kasę w prelegentów po szkołach , przedszkolach - lenie ! Po nam policja ? Skoro ludzi wysyłają do sądu bo sami nie będą prowadzić sprawy. Nastawieni tylko by karać mandatami i w ogóle działanie tylko dla władzy centralnej... Więc pytam się po co nam policja ?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:54Źródło komentarza: Policja wciąż uświadamia i ostrzega. Tym razem przed cyberprzestępcamiAutor komentarza: PablittoTreść komentarza: Nie mam nic przeciwko WOśP, ale instytucje państwowe nie powinny zachęcać do tej zbiórki w takiej skali, to nie jest w porządku, inne fundacje nie maja takiej wielkiej pomocy ze strony państwa jak WOśP, nie slyszę zeby politycy tak ochoczo pomagali w zwiazku z innymi fundacjami, a największy problem dotyczy tego, że państwo wspiera fundację, która kupuje sprzęt do szpitali etc. które to samo państwo ma obowiązek odpowiednio wyposażyć, to jakaś eksremalna sytuacja, a z naszych podatków to wszystko jest teraz za pośrednictwem państwa promowane. Środki NFZ, czyli z naszej wspólnej pracy, są przeogromne, jeżeli brakuje nam te kilka mln, to zrobmy zbiorkę na nfz i załatajmy tę dziurę, a nie robmy z wośp fundatora wszystkiego. To już powoli obłęd. Tak więc WOŚP tak, ale promocja i reklama państwa juz nie. Takie jest moje zdanie.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 15:29Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcjeAutor komentarza: LLLTreść komentarza: SEND NUDES, SZTOS EKIPA, ESSA...Luzactwo i szpanerstwo na ściance czy prymitywne szczeniactwo? Na kolejnych studniówkach usiądą okrakiem na odwróconych krzesłach - NAJLEPSZY TOWAR W MIEŚCIE?Data dodania komentarza: 22.01.2025, 12:58Źródło komentarza: Tak na studniówce bawiła się młodzież z kozielskiego liceumAutor komentarza: 1983Treść komentarza: Hejt, nienawiść, frustracja... Tak wygląda właśnie Polska XXI wiekuData dodania komentarza: 22.01.2025, 12:21Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna