Dzisiejsza nadzwyczajna sytuacja w Polsce wymaga nadzwyczajnej odwagi, nadzwyczajnych środków, i nadzwyczajnych odważnych decyzji. Jako najwyżsi rangą przedstawiciele samorządów terytorialnych dysponujecie prerogatywami, które mogą uchronić micro, mały i średni biznes od upadku.
Te trzy klasy biznesu są największymi płatnikami wszelkiego rodzaju danin publicznych, zarówno do skarbu państwa, ale także do skarbu gmin, powiatów i województw. Ta swoistego rodzaju umowa społeczna obowiązuje jednak w dwie strony. Możecie dzisiaj odważnymi decyzjami uchronić mały biznes od masowych bankructw, w których to jedynymi beneficjentami będą komornicy.
Umorzenie podatków od nieruchomości (I rata do 15 marca II rata do 15 maja) wieczystego użytkowania (opłata całoroczna do 15 marca) zdecydowanie uszczuplą budżety gmin i powiatów, jednak w przypadku bankructw, te środki i tak już nigdy nie trafią do tych budżetów. Tylko wspólne działania rządu, samorządu i banków może w dużej mierze przyczynić się do tego, że ludzie oprócz strachu związanego z ryzykiem zainfekowania się koronawirusem, nie staną w obliczu i choroby, i dramatów związanych z egzystencją.
To jest test dla nas wszystkich, ale głównie dla tych, którzy podejmują decyzje. Te decyzje jednak, muszą być podjęte bardzo szybko, gdyż są branże w których to zakłady i przedsiębiorstwa zostały całkowicie odcięte od środków finansowych. Można bardzo szybko zweryfikować charakter prowadzonej działalności i wysokość poniesionych strat.
Jako radny województwa opolskiego, jako przedsiębiorca, ale przede wszystkim jako obywatel tego kraju, proszę Was i apeluję, o działania w imię dobra wspólnego, ale również w imię tego, aby nie doszło do wielu ludzkich tragedii.
Robert Węgrzyn
Napisz komentarz
Komentarze