Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów – zamknięcie bilansu za 2018 rok

W sytuacji, kiedy koszty dotyczą przyszłych okresów sprawozdawczych, należy „zawiesić” je na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów. To, w jakich sposób i w jakich okresach będziemy następnie rozliczać te koszty, powinno być określone w polityce rachunkowości przyjętej przez daną jednostkę.
Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów – zamknięcie bilansu za 2018 rok

Ustawa o rachunkowości określa koszty, jako uprawdopodobnione zmniejszenia korzyści ekonomicznych w danym okresie sprawozdawczym, o potwierdzonej wartości, czyli np.:

  • zmniejszenia wartości aktywów,
  • zwiększenia wartości zobowiązań i posiadanych rezerw, które powodują zmniejszenie kapitału własnego,
  • zwiększenie niedoboru kapitału własnego, jeśli nastąpiło w o inny sposób, niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Ewidencja kosztów rozliczanych w czasie dokonywana jest na kontach „Rozliczenie międzyokresowe kosztów” i „Rozliczenie kosztów”. Czas i sposób dokonywania tych rozliczeń powinien być przy tym uzasadniony rodzajem kosztów. Należy przy tym pamiętać także o zachowaniu zasady ostrożności. Rozliczenia kosztów w czasie można dokonywać m.in. miesięcznie, dzieląc je na 12 miesięcy i ujmując w koszty taką samą wartość każdego miesiąca okresu, którego dotyczą w roku bieżącym i w roku następnym. Można także ustalić jaka część kosztów dotyczy bieżącego roku, a jaka następnego i wówczas jednorazowo odnieść w kosztach wartość odpowiednią dla bieżącego roku, a w styczniu roku następnego część, która go dotyczy.

 

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa koszty uzyskania przychodów jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Dla jednostek prowadzących księgi rachunkowe zostały one podzielone na pośrednie i bezpośrednie. Koszty podatkowe ujmujemy w danym roku podatkowym w takiej wysokości, w jakiej są one bezpośrednio związane z przychodami w nim osiągniętymi. W przypadku jednak gdy koszty zostały poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub po dniu złożenia zeznania podatkowego, należy je potrącić w następnym roku podatkowym. Koszty pośrednie, czyli te, które nie są bezpośrednio związane z przychodami, powinny być potrącane w dacie ich poniesienia. W sytuacji jednak kiedy dotyczą okresu, który wychodzi poza dany rok podatkowy i nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, a jaka następnego, należy ujmować je proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi jednostka może jednorazowo ująć koszty pośrednie w kosztach uzyskania przychodu w wysokości, która dotyczy danego roku podatkowego, chyba że w jej polityce prowadzenia rachunkowości określono, że będą one rozliczane sukcesywnie w wynik bieżącego okresu rozliczeniowego.

 

Jeśli właśnie szukasz biura rachunkowego, które kompleksowo poprowadzi księgowość w Twoje firmie sprawdź, co możemy Ci zaoferować http://efekta.waw.pl/.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama