Ustawa o rachunkowości określa koszty, jako uprawdopodobnione zmniejszenia korzyści ekonomicznych w danym okresie sprawozdawczym, o potwierdzonej wartości, czyli np.:
- zmniejszenia wartości aktywów,
- zwiększenia wartości zobowiązań i posiadanych rezerw, które powodują zmniejszenie kapitału własnego,
- zwiększenie niedoboru kapitału własnego, jeśli nastąpiło w o inny sposób, niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
Ewidencja kosztów rozliczanych w czasie dokonywana jest na kontach „Rozliczenie międzyokresowe kosztów” i „Rozliczenie kosztów”. Czas i sposób dokonywania tych rozliczeń powinien być przy tym uzasadniony rodzajem kosztów. Należy przy tym pamiętać także o zachowaniu zasady ostrożności. Rozliczenia kosztów w czasie można dokonywać m.in. miesięcznie, dzieląc je na 12 miesięcy i ujmując w koszty taką samą wartość każdego miesiąca okresu, którego dotyczą w roku bieżącym i w roku następnym. Można także ustalić jaka część kosztów dotyczy bieżącego roku, a jaka następnego i wówczas jednorazowo odnieść w kosztach wartość odpowiednią dla bieżącego roku, a w styczniu roku następnego część, która go dotyczy.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa koszty uzyskania przychodów jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów. Dla jednostek prowadzących księgi rachunkowe zostały one podzielone na pośrednie i bezpośrednie. Koszty podatkowe ujmujemy w danym roku podatkowym w takiej wysokości, w jakiej są one bezpośrednio związane z przychodami w nim osiągniętymi. W przypadku jednak gdy koszty zostały poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub po dniu złożenia zeznania podatkowego, należy je potrącić w następnym roku podatkowym. Koszty pośrednie, czyli te, które nie są bezpośrednio związane z przychodami, powinny być potrącane w dacie ich poniesienia. W sytuacji jednak kiedy dotyczą okresu, który wychodzi poza dany rok podatkowy i nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, a jaka następnego, należy ujmować je proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi jednostka może jednorazowo ująć koszty pośrednie w kosztach uzyskania przychodu w wysokości, która dotyczy danego roku podatkowego, chyba że w jej polityce prowadzenia rachunkowości określono, że będą one rozliczane sukcesywnie w wynik bieżącego okresu rozliczeniowego.
Jeśli właśnie szukasz biura rachunkowego, które kompleksowo poprowadzi księgowość w Twoje firmie sprawdź, co możemy Ci zaoferować http://efekta.waw.pl/.
Napisz komentarz
Komentarze