Co w sytuacji nagłej? System ratownictwa medycznego działa bez zmian, telefon 112. Czy będzie działał szpitalny oddział ratunkowy w Koźlu? Nie, ponieważ cały szpital jest przekształcany w szpital zakaźny dla zakażonych koronawirusem, więc również SOR. W sytuacji zagrożenia życia dyspozytor pogotowia zdecyduje, do której placówki w regionie przewieźć chorego.
Poradnie specjalistyczne: Wszystkie poradnie przyszpitalne działają (ul. Harcerska w Kędzierzynie oraz ul. 24 Kwietnia w Koźlu). Co jeśli zaplanowaliśmy poród w kozielskim szpitalu: Należy kontaktować się z innymi placówkami w regionie, nie ma rejonizacji i poród może się odbyć w dowolnym szpitalu.
Przypomnijmy placówka przy ulicy Roosevelta w Kędzierzynie-Koźlu zostanie od 16 marca przekształcona w jedyny szpital zakaźny w naszym regionie, do którego kierowani będą pacjenci z objawami COVID-19. Do Kędzierzyna-Koźla przywożeni będą chorzy z całej Opolszczyzny. Dotychczasowi pacjenci do 15 marca zostaną wypisani do domów (jeśli ich stan na to pozwala), albo przewiezieni karetkami do innych placówek w regionie.
Spełniamy kryteria
- Relokacja pacjentów wymagających hospitalizacji w innych szpitalach rozpoczęła się w piątek 13 marca. Mowa o 34 pacjentach wymagających przetransportowania do pozostałych szpitali województwa opolskiego. Jednocześnie zaznaczam, iż pacjenci w stanie dobrym, to jest nie wymagającym dalszego pobytu w szpitalu, zostaną z niego wypisani. Zapewniam, iż relokowanym pacjentom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo - uspokaja wojewoda opolski Adrian Czubak - tłumacząc, że w szpitalach monoprofilowych - a więc dedykowanych pacjentom z podejrzeniem COVID-19, znajdują się sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, gdzie można pomóc pacjentom w najcięższym stanie, wspomagając ich oddech.
- Jednocześnie podkreślam, że ww. kryteria spełnia kędzierzyńsko-kozielski szpital, który został wytypowany do przekształcenia - dodał wojewoda Czubak.
Co najmniej jeden
Przypomnijmy, decyzją ministra zdrowia w całej Polsce niektóre szpitale zostały przekształcone w stricte zakaźne. Na Opolszczyźnie jest to właśnie placówka w Kędzierzynie-Koźlu.
- W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, a w niektórych województwach, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił też, że przekształcone placówki będą wyposażone w sprzęt zarówno do leczenia objawów koronawirusa, jak i innych schorzeń.
Minister Zdrowia apeluje o pozostawanie w miarę możliwości w domach, podkreślając, że podejmowane działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie służby zdrowia do wzrostu liczby zachorowań.
- Im później się to stanie, tym bardziej my, jako służba zdrowia, mamy szansę ratować ludzkie życie. Ale czy to będzie wcześniej, czy też później, zależy tylko i wyłącznie od tego, czy my wszyscy jako Polacy będziemy zachowywali się odpowiedzialnie i pozostawali w izolacji - zaznaczył minister Szumowski.
Resort przygotowując się na to, że coraz więcej osób będzie potrzebować pomocy medycznej, zdecydował, by część szpitali przekształcić w zakaźne.
Placówkami przekształcanymi są:
Napisz komentarz
Komentarze