Łany, Nieznaszyn, Przewóz, Roszowice, Sukowice, Dziergowice, Stare Koźle, Stara Kuźnia, Kotlarnia, Trawniki, Maciowakrze, Chrósty, Dobieszów, Naczęsławice, Grudynia Wielka, Przedborowice, Polska Cerekiew, Ligota Mała, Mierzęcin, Łaniec, Długomiłowice, Łężce, Pociękarb, Reńska Wieś i Większyce - wszystkim wymienionym sołectwom z naszego powiatu przyznano dotację.
Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na lata 2020-2022 przyznawana jest na dofinansowanie zadań własnych gminy na małe projekty lokalne realizowane na terenach wiejskich. Łączna kwota w trzyletnim dofinansowaniu wynosi 5,4 mln zł.
Nabór na realizację zadań w roku 2020 trwał od 10 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. Wnioski złożyło 68 gmin województwa opolskiego, co w rezultacie dało 346 zadań w sołectwach na łączną kwotę dofinansowania 1 727 481,73 zł.
Gminy złożyły wnioski na różne zadania. Aż 112 projektów dotyczy remontów, doposażenia i zagospodarowania terenu wokół świetlic wiejskich. O doposażenie miejsc publicznych w altany, wiaty, siłownie zewnętrzne czy zagospodarowanie placów i sanitariatów wnioskowało 66 sołectw. Nieco mniej - 46 opolskich wsi - chce przeznaczyć pozyskane pieniądze na doposażenie i modernizację placów zabaw. Wolę zakupu sprzętu, tj. kosiarki, ławy czy namiotu festynowego, wyraziły 34 wsie, a chęć organizacji różnego rodzaju wydarzeń lokalnych: festynów, dożynek, wystaw, zajęć dla mieszkańców - 25 miejscowości. Wnioskowano również o dotację dla ochotniczych straży pożarnych - dofinansowanie zakupu wozów, doposażenie i remont remiz (14 wniosków). O inne zadania, tj. oświetlenie czy stworzenie nowych terenów zielonych, starało się 49 sołectw.
Jak informują w samorządzie województwa opolskiego, ostateczną decyzję w sprawie przyznania gminom dotacji celowych na dofinansowanie zadań w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej podejmą radni województwa na sesji Sejmiku Województwa Opolskiego. W połowie marca planowane jest podpisanie umów z gminami i przekazanie dotacji. Realizacja zadań nastąpi od momentu podpisania umowy do końca października br.
Przyjrzymy się, o co wnioskowały sołectwa z gmin wiejskich naszego powiatu. Warto zaznaczyć, że część zadań wesprą dodatkowe pieniądze, np. z funduszu sołeckiego.
Z gminy Bierawa w pierwszym naborze wzięły udział cztery miejscowości. Dziergowice chcą wyposażyć pomieszczenie przystosowane na publiczny sanitariat. Doposażenie orlika to cel, jaki wyznaczyło sobie Stare Koźle. W Starej Kuźni chcą oświetlić boisko. Kotlarnia wnioskowała o dotację na zakup i montaż urządzenia wielofunkcyjnego na plac zabaw.
W pierwszym naborze MIS uczestniczyło pięć sołectw w gminie Cisek. Łany i Sukowice wnioskowały o środki finansowe na zakup namiotu festynowego, Nieznaszyn na doposażenie świetlicy wiejskiej, Przewóz na zagospodarowanie placu przed Wiejskim Domem Spotkań, a Roszowice na remont świetlicy wiejskiej.
Spośród gmin naszego powiatu gmina Pawłowiczki ma najwięcej sołectw. Aż siedem z nich wystartowało w naborze. W Trawnikach chcą wyremontować pokrycie dachowe na budynku gminnym, w Maciowakrzu wykonać ogrodzenie na placu gminnym, a w Chróstach wyremontować świetlicę wiejską. Dobieszów starał się o pieniądze na wykonanie wiaty przy świetlicy wiejskiej, Naczęsławice na remont nawierzchni na placu gminnym, Grudynia Wielka na zakup i montaż lampy solarnej na placu zabaw, natomiast Przedborowice na doposażenie placu zabaw.
W gminie Polska Cerekiew Ligota Mała przeznaczy pozyskaną dotację na zakup urządzenia na plac zabaw, Mierzęcin na klimatyzator wraz z montażem i lodówkę do świetlicy wiejskiej, a Łaniec na zakup urządzeń na plac zabaw. O multimedialną wystawę wraz z nagłośnieniem starała się Polska Cerekiew.
Pięć sołectw z gminy Reńska Wieś wzięło udział w naborze. Długomiłowice przeznaczą pieniądze na zakup mebli do świetlicy wiejskiej, Łężce na termoizolację remizy OSP, Pociękarb na zakup i posadowienie domku ogrodowo-narzędziowego, Reńska Wieś na doposażenie placu zabaw, a Większyce na zakup strojów dla dziecięcego zespoły pieśni i tańca.
Napisz komentarz
Komentarze