Przysięga odbyła się 22 lutego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. To w tym mieście powstał pierwszy w województwie opolskim batalion WOT. Podczas 16 dni szkolenia podstawowego największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.
- Dwa tygodnie temu rozpoczęliście nowy rozdział waszego życia, a dzisiejsza przysięga to potwierdzenie pierwszego zdanego egzaminu i waszej determinacji, aby zgodnie ze słowami roty przysięgi wojskowej „służyć wiernie Rzeczpospolitej Polskiej” - mówił podczas uroczystości płk Tomasz Białas, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Składając przysięgę żołnierze 13 ŚBOT podjęli jednocześnie wyzwanie jakim będzie dla nich trzyletnie szkolenie.
- Ukończone szkolenie podstawowe to pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, chwile zwątpienia, wymagające szkolenia, które będą przesuwać wasze granice wytrzymałości. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu - podkreślił płk Tomasz Białas.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.
WOT opiera swój potencjał na ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą - informuje Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej.
Napisz komentarz
Komentarze