Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Łączą przyjemne z pożytecznym

Dorobek artystyczny kłodnickiego chóru mieszanego „Heimatklang”, który powstał w październiku 1992 roku jest bogaty. Na chwilę obecną chór liczy 28 osób z czego 12 pochodzi z Kłodnicy, a resztę stanowią mieszkańcy Gierałtowic, Solarni oraz innych kędzierzyńsko-kozielskich osiedli.
foto: archiwum prywatne

Autor: Chór „Heimatklang” z Kłodnicy w całej okazałości podczas koncertu w klasztorze na Górze św. Anny

Kilka lat temu „Heimatklang” liczył nawet 36 osób. Klaus Tkocz, kierownik chóru - który jest z nim związany praktycznie od samego początku - przypomina, że jego założycielami byli: Otylia Drozd, Johannes Kunz oraz Paweł Gawlitza. Natomiast pierwszym dyrygentem był Wiesław Bratus.

- Mieliśmy tylko pół roku przerwy, gdy odeszła od nas dyrygentka Jolanta Stefaniak. Ale działamy praktycznie od jesieni 1992 roku do dziś, koncertując w kraju i zagranicą. Mamy obecnie doskonałego dyrygenta - podkreśla z dumą kierownik chóru.

Wspomniany dyrygent nazywa się Oskar Koziołek-Goetz. To pochodzący spod Głogówka absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Opolu, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. To śpiewak podejmujący wielostronną działalność muzyczną w kraju i zagranicą, związany m.in. z zespołami Rundfunkchor Berlin oraz Solistenensemble PHØNIX16.

Na przestrzeni lat członkowie chóru koncertowali w różnych zakątkach Polski i Europy. Wizyty te były okazją do zapoznania się z repertuarem innych grup, do wymiany doświadczeń i spotkań towarzyskich. Także na 2020 rok nasi artyści mają ambitne plany koncertowe zarówno w kraju, jak i zagranicą.

- Działający przy kole DFK Kłodnica chór wykonuje głównie utwory muzyki klasycznej (Brahmsa, Mozarta, Mendelssohna) w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim. W przypadku pięciu kompozycji wykonuje utwory do słów Josepha von Eichendorffa. Chór realizuje swój program artystyczny dzięki dotacjom polskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dzielone są następnie przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim - kończy Klaus Tkocz.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibicTreść komentarza: To po co tu się zapisał? Mógł od razu do Nysy jechać.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:23Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025! R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: kilometrówkę mi zapłać to podjadęData dodania komentarza: 23.12.2024, 14:19Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenach R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ja Ryszard Cz. znam się na siatkówce jak nikt, jestem do dyspozycji. Ciągle jestem wolnym obywatelem IIIRP i tak już zostanie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:18Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: No i prawidłowo! Po co nam PKP Cargo, jak mamy DB Cargo!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 13:54Źródło komentarza: Największa tego typu inwestycja w Polsce realizowana jest właśnie w SławięcicachAutor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółki
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna