Reklama
niedziela, 6 kwietnia 2025 09:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pół roku uświadamiania, że kontakt z przyrodą jest ważny

Projekt edukacyjny "Łączą nas sowy" w Kędzierzynie-Koźlu

Reklama
Grupa młodych aktywistów z I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu ukończyła, trwający pół roku, projekt przyrodniczo-ekologiczny, który miał na celu poszerzać świadomość mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i krapkowickiego w kwestiach, ich zdaniem, istotnych.
Projekt edukacyjny "Łączą nas sowy" w Kędzierzynie-Koźlu

Tomasz Kisiela, Dobrawa Kasowska, Maja Drost, Milena Pietrzyńska, Ania Kaluza, Wiktoria Dyrbus, Zuzia Czogała i Tymon Zalewski - to członkowie zespołu, który poświęcił ostatnie sześć miesięcy na aktywność społeczną. Ich opiekunem w projekcie była Karina Sobota. Były zrzutki. Była współpraca. Były spacery i warsztaty. A wszystko zaczęło się 12 października, kiedy projekt pn. „Łączą nas sowy, czyli ptasia grypa lepsza niż inne choroby” został ogłoszony na platformie Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Młodzi aktywiści za cel obrali poszerzanie wiedzy przyrodniczej i przywrócenie łączności z przyrodą, która jest bardzo ważna dla zdrowia psychicznego. W jaki sposób się im to udało?

Reklama

Na początku powstała ankieta na temat przebywania na świeżym powietrzu. Okazało się, że coraz mniej osób wychodzi na zewnątrz, a młodzież spędza nawet sześć godzin dziennie przed ekranem smartfona. Dlatego głównym punktem projektu były spacery. A konkretnie spacery ornitologiczne. Kolejno 1, 21 i 28 marca młodzi obserwowali ptaki w najbliższej okolicy. Spacery prowadzili zaangażowani przyrodnicy: Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, Beata Muzykiewicz i Rafał Świerad – członkowie OTP, oraz Agnieszka Mulawa, edukatorka przyrodnicza.

W jaki sposób jeszcze można edukować społeczeństwo na ważne dla naszej planety tematy? Oczywiście poprzez warsztaty przyrodnicze. Łącznie odbyło się ich jedenaście. Podczas warsztatów uczniowie podstawówek z Kórnicy oraz Koźla mieli okazję dowiedzieć się, co sowy jadły na obiad. Podczas zajęć praktycznych przeprowadzili analizę wypluwek uszatki zwyczajnej i poznali mnóstwo faktów na temat tych pięknych ptaków.

Aby zainteresować dzieci i młodzież tematem przyrody, zostały ogłoszone trzy konkursy. Dla najmłodszych - plastyczny pn. „Świat okiem ptaków”, dla starszych uczniów szkół podstawowych - na komiks pt. „Sowia utopia”, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych - na spot reklamowy promujący kontakt z przyrodą.

A co z nagrodami? Od zestawów klocków Lego, przez książki przyrodnicze, po smartwatche. Skąd na to grupa wzięła pieniądze? Pozyskała sponsorów i założyła zrzutkę. Łącznie na cały projekt pozyskała ponad 6000 zł. W tym miejscu dziękują wszystkim sponsorom, którzy uwierzyli w sukces projektu i postanowili go wesprzeć. Projekt odbył się pod patronatem honorowym Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego oraz starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i starosty powiatu krapkowickiego. Wsparcie finansowe zapewnił również Bank Spółdzielczy w Krapkowicach i Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół  I LO w Kędzierzynie-Koźlu.

Finałowe eventy odbyły się 21 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kórnicy i 28 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas tych spotkań nagrodzono zwycięzców konkursów, odbyły się prelekcje przyrodnicze, wystawa, debata i quiz wiedzy o sowach. Gościliśmy m.in. Mateusza Niedziółkę, ptasiego rekordzistę, który zaobserwował największą liczbę gatunków w 2024 roku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lol 03.04.2025 12:07
czego to ludzie nie wymyślą nie idea nie wspólny cel tylko sowy

Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 27 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna