Mecenas dr Mariusz Hassa, członek zarządu Stowarzyszenia OPPEN spotkał się w sali konferencyjnej starostwa z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego, którzy należą do Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczej FIAT PACTUM, oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Myślę, że to jest bardzo ważne. Ja sama od jakiegoś czasu jestem zwolennikiem mediacji. To jest trzecia strona ewentualnego sporu. Mediator spotyka się z dwoma stronami sporu w warunkach poufności i wybiera najlepszy moment rozwiązania sporu, aby uniknąć spraw w sądzie. Takie spotkania bardzo często są najlepszym sposobem załatwiania spornych kwestii - powiedziała Małgorzata Tudaj, starosta powiatu.
Od nowego roku każda osoba nie mająca możliwości finansowych do skorzystania z płatnych usług mecenasa, będzie mogła zasięgnąć darmowej mediacji i pomocy prawnej. Spotkanie w starostwie miało na celu poinformowanie społeczeństwa o nowej formie działalności punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
- W mediacji często chodzi o poczucie sprawiedliwości, albo czegoś, czego ludzie szukają. Jedna osoba będzie zainteresowana, jeśli zostanie przeproszona. Druga osoba będzie zadowolona, kiedy uzyska konkretną korzyść. Trzecia osoba będzie potrzebowała pewnych rzeczy w kwestiach prawnych. Mediator pomaga rozwiązać te wszystkie problemy - mówił r Mariusz Hassa.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu, samodzielnie już prowadzą już działania, które mają na celu edukację i pracują z uczniami innych szkół.
- Trzy lata temu został przygotowany projekt dotyczący utworzenia przy II Liceum Ogólnokształcącym Szkolnego Centrum Mediacji Rówieśniczej FIAT PACTUM. Dla potrzeb tego projektu uczniowie są przygotowywani w ramach programu edukacyjnego "Edukacja prawna z mediacją", który, dzięki pani staroście, jest elementem nauczania w naszym liceum jako stała godzina lekcyjna. Uczniowie są przygotowani do pracy w centrum mediacji, przechodzą specjalne przeszkolenie, które kończy się egzaminem na koniec roku. Ten egzamin przeprowadzają prawnicy z Okręgowej Rady Adwokackiej z Opola. Uczniowie, jako certyfikowani mediatorzy rówieśniczy pracują w szkolnych centrum mediacji, mogą prowadzić mediacje rówieśnicze, które są elementem mediacji cywilnych. Czyli są instytucją prawną - powiedziała Marzanna Gądek-Radwanowska, nauczyciel II LO i kierownik filii Polskiego Centrum Mediacji w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze