Dotychczasowy dorobek kadry badawczej to ok. 1500 publikacji, ponad 1200 wynalazków, na które zostały udzielone patenty w kraju i za granicą. W ciągu czterdziestu siedmiu lat istnienia ICSO, wdrożono w przemyśle około 700 technologii opracowanych przez tę placówkę.
Instytutem zarządza dyrekcja, w której skład wchodzą: prof. dr hab. inż. Andrzej Gawdzik - dyrektor, doc. dr Marian Spadło - zastępca ds. naukowo-badawczych, dr Bogdan Tomaszek - sekretarz naukowy, mgr inż. Krystyna Jasienkiewicz - główna księgowa. Organem opiniodawczym w całym zakresie działalności ICSO jest Rada Naukowa złożona kilkunastu osób. Posiada ona także kompetencje decyzyjne w zakresie przewidzianym przez jej statut.
Prace badawcze odbywają się w zakładach o bardzo mądrych nazwach:
- Zakład Syntez Heterogenicznych i Ciśnieniowych (prowadzone są tutaj badania procesów chemicznych zachodzących w warunkach podwyższonego ciśnienia i w temperaturze do 500'C),
- Zakład Środków Powierzchniowo Czynnych (realizowane są tutaj prace badawczo-wdrożeniowe z zakresu otrzymywania i zastosowania środków powierzchniowo czynnych, tutaj także opracowuje się technologie środków pomocniczych dla różnych gałęzi przemysłu),
- Zakład Syntez i Ochrony Środowiska ( prowadzone są tutaj badania i prace wdrożeniowe w dziedzinie syntezy organicznej, ochrony środowiska, analiz dotyczących kontroli procesów przemysłowych),
- Zakład Środków Pomocniczych (badania nad środkami pomocniczymi dla różnych gałęzi przemysłu, głównie dla papierniczego, farb i lakierów, budownictwa a także dla włókienniczego),
- Zakład Procesów Kondensacyjnych (badane są tutaj m.in. środki gaśnicze i żywice),
- Zakład Poliolefln ( badania nad masami uszczelniającymi stosowanymi na przykład do zabezpieczenia kabli telefonicznych przed działaniem wody).
W każdym zakładzie pracuje po kilka zespołów zajmujących się szczegółową problematyką z dziedzin, nad którymi prowadzone są prace. Dużą wagę przywiązuje się do rozwoju komputerowego systemu informacji naukowo-technicznej, która w znacznym stopniu wspomaga badania. ICSO posiada własną stronę internetową (http:/ /www.icso.com.pl, w języku polskim i angielskim). Można dowiedzieć się tam wiele o działalności zakładu, a także zapoznać się z osiągnięciami i ofertą placówki.
Chińskie ma być jak japońskie
ICSO współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i przemysłowymi oraz firmami handlowymi m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, a także w USA, Chinach, Korei Północnej i Południowej. Współpraca ICSO z zagranicą odbywa się na płaszczyźnie badawczej (wspólne projekty badawcze, świadczenie usług badawczych, wymiana doświadczeń i informacji). Obejmuje ona także eksport technologii (udzielanie licencji i świadczenie usług technicznych, współpracę postlicencyjną z odbiorcami technologii), a także uczestnictwo w programach Unii Europejskiej oraz konsulting i szkolenia.
Efektem tej współpracy było, na przykład, wprowadzenie nowych rozwiązań w instalacji chińskiej firmy Heilongjiang Petrochemical Works. Innowacje te, opracowane w ICSO, miały na celu dostosowanie jakości produktów chińskiej firmy do podobnych, pochodzących z Japonii. Obecnie ICSO oferuje licencje na produkowanie m.in. płynów hamulcowych i żywic epoksydowych.
Na terenie Polski, ICSO współpracuje z innymi placówkami badawczymi, a także z zakładami przemysłowymi. Najbardziej znane z nich to Petrochemia Płock SA., Rafineria „Czechowice” SA., Zakłady Chemiczne „Organika” SA z Łodzi.
Bardzo ważnym aspektem działalności ICSO jest to, by opracowywane produkty nie wpływały negatywnie na środowisko naturalne. Wynikiem tych starań było, na przykład, opracowanie ekobezpiecznych środków myjąco-piorących.
Ciekawe jest także, iż ponad 40 proc, osób zatrudnionych w Instytucie legitymuje się wykształceniem wyższym. Tak duża koncentracja naukowców zaowocowała tym, że coraz częściej pracownicy ICSO zajmują stanowiska publiczne.
Napisz komentarz
Komentarze