Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 15:35
Reklama
Reklama
Reklama

Poliolefiny i kondensacje

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej powstał w 1952 roku. Jego celem jest prowadzenie badań, które mają dostarczyć najlepszych rozwiązań dla rozwoju przemysłu. Sztab naukowców stara się osiągnąć ten cel głównie przez opracowywanie nowych technologii, modernizowanie już istniejących, poszukiwanie nowych surowców.
Poliolefiny i kondensacje
Siedziba instytutu w latach sześćdziesiątych

Źródło: Archiwum ICSO

Dotychczasowy dorobek kadry badawczej to ok. 1500 publikacji, ponad 1200 wynalazków, na które zostały udzielone patenty w kraju i za granicą. W ciągu czterdziestu siedmiu lat istnienia ICSO, wdrożono w przemyśle około 700 technologii opracowanych przez tę placówkę.

Instytutem zarządza dyrekcja, w której skład wchodzą: prof. dr hab. inż. Andrzej Gawdzik - dyrektor, doc. dr Marian Spadło - zastępca ds. naukowo-badawczych, dr Bogdan Tomaszek - sekretarz naukowy, mgr inż. Krystyna Jasienkiewicz - główna księgowa. Organem opiniodawczym w całym zakresie działalności ICSO jest Rada Naukowa złożona kilkunastu osób. Posiada ona także kompetencje decyzyjne w zakresie przewidzianym przez jej statut.

Prace badawcze odbywają się w zakładach o bardzo mądrych nazwach:

  • Zakład Syntez Heterogenicznych i Ciśnieniowych (prowadzone są tutaj badania procesów chemicznych zachodzących w warunkach podwyższonego ciśnienia i w temperaturze do 500'C),
  • Zakład Środków Powierzchniowo Czynnych (realizowane są tutaj prace badawczo-wdrożeniowe z zakresu otrzymywania i zastosowania środków powierzchniowo czynnych, tutaj także opracowuje się technologie środków pomocniczych dla różnych gałęzi przemysłu),
  • Zakład Syntez i Ochrony Środowiska ( prowadzone są tutaj badania i prace wdrożeniowe w dziedzinie syntezy organicznej, ochrony środowiska, analiz dotyczących kontroli procesów przemysłowych),
  • Zakład Środków Pomocniczych (badania nad środkami pomocniczymi dla różnych gałęzi przemysłu, głównie dla papierniczego, farb i lakierów, budownictwa a także dla włókienniczego),
  • Zakład Procesów Kondensacyjnych (badane są tutaj m.in. środki gaśnicze i żywice),
  • Zakład Poliolefln ( badania nad masami uszczelniającymi stosowanymi na przykład do zabezpieczenia kabli telefonicznych przed działaniem wody).

W każdym zakładzie pracuje po kilka zespołów zajmujących się szczegółową problematyką z dziedzin, nad którymi prowadzone są prace. Dużą wagę przywiązuje się do rozwoju komputerowego systemu informacji naukowo-technicznej, która w znacznym stopniu wspomaga badania. ICSO posiada własną stronę internetową (http:/ /www.icso.com.pl, w języku polskim i angielskim). Można dowiedzieć się tam wiele o działalności zakładu, a także zapoznać się z osiągnięciami i ofertą placówki.

Chińskie ma być jak japońskie

ICSO współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi i przemysłowymi oraz firmami handlowymi m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, a także w USA, Chinach, Korei Północnej i Południowej. Współpraca ICSO z zagranicą odbywa się na płaszczyźnie badawczej (wspólne projekty badawcze, świadczenie usług badawczych, wymiana doświadczeń i informacji). Obejmuje ona także eksport technologii (udzielanie licencji i świadczenie usług technicznych, współpracę postlicencyjną z odbiorcami technologii), a także uczestnictwo w programach Unii Europejskiej oraz konsulting i szkolenia.

Efektem tej współpracy było, na przykład, wprowadzenie nowych rozwiązań w instalacji chińskiej firmy Heilongjiang Petrochemical Works. Innowacje te, opracowane w ICSO, miały na celu dostosowanie jakości produktów chińskiej firmy do podobnych, pochodzących z Japonii. Obecnie ICSO oferuje licencje na produkowanie m.in. płynów hamulcowych i żywic epoksydowych.

Na terenie Polski, ICSO współpracuje z innymi placówkami badawczymi, a także z zakładami przemysłowymi. Najbardziej znane z nich to Petrochemia Płock SA., Rafineria „Czechowice” SA., Zakłady Chemiczne „Organika” SA z Łodzi.

Bardzo ważnym aspektem działalności ICSO jest to, by opracowywane produkty nie wpływały negatywnie na środowisko naturalne. Wynikiem tych starań było, na przykład, opracowanie ekobezpiecznych środków myjąco-piorących.

Ciekawe jest także, iż ponad 40 proc, osób zatrudnionych w Instytucie legitymuje się wykształceniem wyższym. Tak duża koncentracja naukowców zaowocowała tym, że coraz częściej pracownicy ICSO zajmują stanowiska publiczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: OpiniaTreść komentarza: Chylę czoła przed kadrą opiekińczą.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:40Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Wszystkim nie można przecież dać! Przecież muszą być miliony na ośrodki dla nachodźców!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:45Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Skoro taka sytuacja jest, to niech ktoś zadba chociaz o te drogi tymczasowe. Po deszczach są mega dziury, a jak spadnie śnieg i będzie z pół nawiewac to nie wyobrażam sobie przejazdu tamtedyData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:01Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A przecież Pań Sałacki mówił we wrześniu, że zostały ostatnie sztuki. A biblioteka na każdym spotkaniu promuje jego książkę. Czyżby nikt nie chciał kupować?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:54Źródło komentarza: Spotkanie z autorkami oraz bohaterem książki pt. “Andrzej Sałacki – Życie na medal”Autor komentarza: laba1950Treść komentarza: Dlaczego takie informacje podajecie po fakcie a nie wcześniej ! Na zdjęciach widać kto o tych występach wiedział. Puste tylne rzędy mówią wszystko. Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:47Źródło komentarza: Najmłodsi zaśpiewali o Polsce. Piękny pokaz patriotyzmu. ZDJĘCIAAutor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna