Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 13:27
Reklama
Reklama
Reklama

GOSiR Zakrzów utracił rangę Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w konkurencji ujeżdżenia

Zarząd Polskiego Związku Jeździeckiego podjął 24 października 2024 roku uchwałę o odebraniu tytułu „Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w konkurencji ujeżdżenia” Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. To koniec pewnej epoki, która w tym przypadku trwała dekadę.
GOSiR Zakrzów utracił rangę Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w konkurencji ujeżdżenia

Uchwała Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego weszła w życie z dniem podjęcia. Głosowanie przeprowadzono w trybie jawnym. Na czterech obecnych członków Zarządu PZJ, czterech głosowało za pozytywnym przyjęciem projektu uchwały o odebraniu tytułu „Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w konkurencji ujeżdżenia” Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. 

Przypomnijmy, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, którego właścicielem jest gmina Polska Cerekiew uzyskał status Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego w 2014 roku, a na jego otwarciu obecny był między innymi prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Było to wielkie święto, gdyż po latach oczekiwań budynki dawnego PGR-u w Zakrzowie z powodzeniem przystosowano do nowych potrzeb, co było ogromną zasługą zwłaszcza ówczesnego wójta gminy Polska Cerekiew - Krystyny Helbin oraz Andrzeja Sałackiego, będącego twórcą sukcesów Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada” Zakrzów, jego trenerem i menadżerem.

Skomplikowana inwestycja

Było to niewątpliwie trudne i kosztowne przedsięwzięcie.  

Rewitalizacja obiektów należących do byłego PGR-u rozpoczęła się od gruntownego oczyszczenia terenu z odpadów poprodukcyjnych i usunięcia materiałów szkodliwych. To ponad 2000 ton mazi i 300 ton płyt azbestowych, które zostały zutylizowane. Substancja budowlana była w dobrym stanie technicznym, zwłaszcza elementy konstrukcji dachów. Elementami istniejącego niegdyś gospodarstwa były głównie obory dla krów, pomieszczenia inwentarskie, magazynowe, socjalne i administracyjne. Cały teren miał utwardzone lub wykonane z płyt betonowych trakty pieszo-jezdne oraz zieleń urządzoną.

Budowa ośrodka, w której aktywnie uczestniczył LKJ Lewada Zakrzów, rozpoczęła się w 2010 roku. Po trwających 4 lata pracach, powstał sportowo-rekreacyjny kompleks zawierający bazę noclegową, restaurację, sale fitness oraz w pełni wyposażone 2 sale konferencyjne mogące pomieścić nawet do 1000 osób, basen, saunę oraz stajnię dla koni, dużą halę jeździecką, rozprężalnię, a także pomieszczenia techniczne.

Cała inwestycja zrealizowana została kosztem ok. 28 milionów zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz z budżetu własnego gminy. Dzięki działaniom LKJ Lewada Zakrzów GOSiR uzyskał w 2014 roku status Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego. W minionych latach na jego terenie odbyły się liczne zgrupowania sportowe oraz prestiżowe zawody.

W latach 2018-2019 roku przeprowadzono długo oczekiwane remonty dróg dojazdowych do GOSiR-u. Przypomnijmy do ośrodka w Zakrzowie prowadzą bowiem dwie drogi. Jedna była bardziej dziurawa od drugiej. Drogowcy przejęli we władanie najpierw ulicę Parkową. To główna i bardzo uczęszczana droga dojazdowa od strony miejscowości do GOSiR-u. Koszt przebudowy ulicy Parkowej to 750 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty gmina pozyskała z programu przebudowy dróg lokalnych.

Kolejnym etapem była budowa drogi dojazdowej do ośrodka, która prowadzi od strony DK nr 45. Dzięki staraniom Andrzeja Sałackiego, Zarząd Województwa Opolskiego przeznaczył na ten 500 tys. zł.

Na miarę XXI wieku

Miejsce to przekształcono w obiekt na miarę XXI wieku, który stał się wizytówką nie tylko gminy Polska Cerekiew, czy też powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, ale całego regionu i kraju. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich coraz częściej odwiedzali ludzie z pierwszych stron gazet. 

Ośrodek w Zakrzowie gościł wiele związanych ze sportem osobistości w tym m.in. Oktawię Nowacką (medalistkę IO, mistrzostw świata i Europy w pięcioboju nowoczesnym), Władysława Kozakiewicza (mistrza olimpijskiego w skoku o tyczce z 1980 roku), Iwonę Guzowską (mistrzynię świata w kickboxingu), Jagnę Marczułajtis (mistrzynię świata i Europy w snowboardzie), Andrzeja Szewińskiego (siatkarza, syna słynnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej), czy Mateusza Masternaka (mistrza Europy w boksie). 

W czasie sportowych konsultacji w zakrzowskim GOSiRze spotkać można było jeźdźców, wśród których nie zabrakło mistrzów olimpijskic oraz trenerów światowego formatu takich jak: Isabell Werth, Heike Kemmer, Jan Bemmelmans, Dirk Haffemeister czy Elisabeth Max-Theurer.

Z miejscem tym przez wszystkie lata związana była m.in. Żaneta Skowrońska-Kozubik. Przypomnijmy, zawodniczka Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada reprezentowała Polskę na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

W zakrzowskim ośrodku organizowane są zgrupowania sportowe oraz zawody jeździeckie w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody, powożeniu, western riding, ujeżdżeniu w damskim siodle oraz polo. Najbardziej prestiżowe są CDI-W Zakrzów - Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu, będące kwalifikacją Pucharu Świata. Co roku ośrodek odwiedzają licznie zawodnicy z całej Europy, ale nie brakuje też reprezentantów tak odległych i często egzotycznych dla nas krajów jak: Australia, Bahrajn, Filipiny, Iran, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zakrzowski ośrodek od początku istnienia organizował wystawy i targi, wśród których wymienić należy Agrofestiwal, czyli Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Ponadto GOSiR rokrocznie współorganizuje Krajowe Wystawy Psów Rasowych. Były też organizowane tu Targi Myśliwskie, Targi Ślubne, Targi Zdrowia, Międzynarodowy Plener Malarski, Oktoberfest oraz liczne koncerty.

Na przestrzeni lat Ośrodek Przygotowań Olimpijskich gościł wielu znanych polityków i działaczy społecznych nie tylko z naszego kraju. Zakrzów odwiedziła chociażby grupa szejków z następcą tronu Bahrajnu włącznie, którzy startowali w międzynarodowych rajdach konnych.

Obecnie wiele wskazuje na to, że czasy świetności zakrzowski ośrodek ma już bezpowrotnie za sobą. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Łysy 31.10.2024 22:28
I dobrze bo pewien pan myślał sobie że to wszystko tam to jego prywatne jest

Koń 29.10.2024 19:02
Uśmiałem się z tych radnych.

Nirvana 29.10.2024 18:46
Teraz Niemcy będą przyjeżdżać z swoimi końmi na Oktoberfest,nareście Niemcy pozbyli się Polaka z jego gwiazdami którzy reklamowali wioskę Niemiecka,a Oni tego sobie nie życzyli.nie

Sąsiad 29.10.2024 15:02
No popatrz jaka niespodzianka...

Spot on 29.10.2024 14:59
Żaneta nie była na olimpiadzie koń nie był dopuszczony do zawodów

Gość 30.10.2024 07:56
Pojechała na olimpiadę, ale to prawda, przed startem jej koń nie przeszedł przeglądu weterynaryjnego i nie pozwolono jej wystartować.

Koniara 30.10.2024 09:06
Dziewczyna zakwalifikowała się na IO do Paryża, bo przez wiele lat ciężko trenowała, pokonała rywalki z innych krajów i ma talent. A to, że komisja nie dopuściła ją na miejscu do startu z uwagi na.... niekompletne badania wterynaryjne konia, to jakiś paradoks. Szkoda, że sędziowie na IO nie byli tak aptekarscy przy dopuszczaniu "facetów" do rywalizacji z kobietami. Pani Żanecie niczego nie można było zarzucić i nikt nie obierze jej tego, co sama wywalczyła ciężką pracą. Zresztą chyba nie tej kwestii poświęcony jest tekst z Lokalnej.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LLLTreść komentarza: Wszystkim nie można przecież dać! Przecież muszą być miliony na ośrodki dla nachodźców!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:45Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Skoro taka sytuacja jest, to niech ktoś zadba chociaz o te drogi tymczasowe. Po deszczach są mega dziury, a jak spadnie śnieg i będzie z pół nawiewac to nie wyobrażam sobie przejazdu tamtedyData dodania komentarza: 21.11.2024, 11:01Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: XyzTreść komentarza: A przecież Pań Sałacki mówił we wrześniu, że zostały ostatnie sztuki. A biblioteka na każdym spotkaniu promuje jego książkę. Czyżby nikt nie chciał kupować?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:54Źródło komentarza: Spotkanie z autorkami oraz bohaterem książki pt. “Andrzej Sałacki – Życie na medal”Autor komentarza: laba1950Treść komentarza: Dlaczego takie informacje podajecie po fakcie a nie wcześniej ! Na zdjęciach widać kto o tych występach wiedział. Puste tylne rzędy mówią wszystko. Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:47Źródło komentarza: Najmłodsi zaśpiewali o Polsce. Piękny pokaz patriotyzmu. ZDJĘCIAAutor komentarza: PewexTreść komentarza: Żarty, dalej na kasę czekają...Data dodania komentarza: 21.11.2024, 08:23Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: joTreść komentarza: chcieliście rudego to macie rudego!!!on nigdy nie spelnia danego słowa!!!także nie łuddżcie się niczego nie zrobi!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 04:19Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna