Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ratusz w Koźlu został uszkodzony w 1945 roku i rozebrany po wojnie

Każde miasto w średniowieczu miało centralny punkt zwany rynkiem, a najokazalszą budowlą tego placu był ratusz. Średniowieczne miasta na Śląsku lokowane były według ściśle określonych zasad architektonicznych. Obręb grodu zawierał się wokół muru obronnego wraz z bramami miejskimi.
Pocztówka z 1917 roku z ratuszem murowanym, który po wojnie został rozebrany

Centralnym punktem miasta był rynek. Plac o rzucie kwadratu lub prostokąta, z których naroży odchodziły dwie ulice ułożone prostopadle względem siebie. Pełnił wiele funkcji: tutaj odbywały się wszelkiego rodzaju wiece, zgromadzenia, publiczne egzekucje. Rynek był doskonałym miejscem do prowadzenia handlu. To właśnie na rynku odbywały się cykliczne targi miejskie, na których kupcy, ale i nie tylko, bo również rzemieślnicy i rolnicy, mogli sprzedawać swoje towary.

W Koźlu w XVIII wieku organizowano targi: wełniany, koński, solny i bydlęcy, a także cotygodniowy, zapewniający stały dostęp towarów dla mieszkańców miasta. Wokół rynku posadowione były domy i kamienice najbogatszych i najznakomitszych mieszczan. Mało kto bowiem mógł sobie pozwolić na luksus posiadania działki i domu w centralnej części miasta. Podobna sytuacja była na terenach przyległych. Ulice odchodzące od placu zajmowane były przez mieszkających tam najbogatszych członków cechów rzemieślniczych.

W centralnym miejscu rynku znajdował się ratusz – siedziba władz miejskich. W nim swoje funkcje sprawował burmistrz oraz ława miejska – rajcy, którzy zbierali się w głównej sali. Nie wiemy dokładnie, kiedy wybudowano pierwszy ratusz, być może już pod koniec XIII wieku, kiedy to w mieście nastąpiły duże inwestycje. Budynek ten był drewniany, jak większość zabudowań średniowiecznego Koźla.

Z powodu obronnego charakteru niejednokrotnie ważne budynki w mieście ulegały zniszczeniom i pożarom, podobny los spotykał ratusz. W okresie wojny trzydziestoletniej miasto zostało kompletnie splądrowane i zniszczone, a pożar, który wybuchł w roku 1642, pochłonął większość zabudowań drewnianych wraz z ratuszem. Miasto szybko jednak podnosiło się z pożogi wojennej, gdyż już w roku 1654, podczas obrad sejmiku ziemskiego księstwa opolskiego i raciborskiego, rada miasta Koźla wnioskowała o pożyczkę na odbudowę ratusza. Było to dla miasta niezwykle ważne. Nie bez znaczenia była kwestia prestiżu, gdyż - jak wspomniano - każde szanujące się miasto dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju musiało mieć ratusz. Nie wiemy jednak, kiedy nastąpiła odbudowa ratusza, możemy po dziś dzień podziwiać jego drewnianą wieżę na rysunku Samuela Mikoviniego.

Niestety, w roku 1745, podczas oblężenia Koźla przez wojska pruskie generała Nassau, miasto zostało kompletnie zniszczone. Również ratusz doznał wielu uszkodzeń. Po raz kolejny podjęto się trudu odbudowy miasta, która trwała niecałe trzy lata. Wytyczono nowe ulice, postawiono kamienice, które miały piwnice o charakterze bomboodpornym, tak aby w przypadku kolejnego oblężenia ograniczyć straty wśród mieszkańców do minimum.

Ratusz z XVIII wieku został wybudowany na planie prostokąta, charakterystycznym elementem była wieża. Przy budynku znajdowała się strażnica, w której do połowy XVIII wieku stacjonowali strażnicy miejscy. Wewnątrz znajdowała się wielka sala, w której obradowali rajcy miejscy, natomiast do lat 80. XVIII wieku odbywały się w niej niedzielne nabożeństwa gminy ewangelickiej. Kolejnych zniszczeń ratusz doznał podczas oblężenia Wielkiej Armii Napoleona w roku 1807.

W związku z wieloma pożarami i koniecznością ciągłych inwestycji postanowiono dokonać jego przebudowy. Murowany ratusz stanął w roku 1868 wg projektu architekta z Głogowa Herberta Zicklera. W takim kształcie funkcjonował do roku 1945, kiedy to został bardzo poważnie uszkodzony pociskiem moździerzowym. Rosjanie celowali w wieżę, żeby Niemcy nie mogli prowadzić z niej obserwacji. Niestety, po wojnie decyzją Miejskiej Rady Narodowej gmach został rozebrany i do dzisiaj go nie odbudowano. Zapewne koszty takiego przedsięwzięcia byłby ogromne.

Rysunek Koźla i widok na drewniany ratusz. Samuel Mikovini 1745
Po II wojnie światowej ratusz rozebrano
Stragany na płycie rynku
Widok na ratusz, lata 30. XX wieku

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Georg Lepiorz 16.10.2024 16:04
Rutusz rozebrano a nie wyburzono.Jak kazde mlasto na slasku i Kozle bylo obciazone kontyngentem Materialow budowlanych na ruecz odbudowy Warszawy ,a ze w Kozlu nie bylo za duzo usukodzonych innych budynkow topostanowiono rouebrac rauszuholen,ktory nawiasem mowiac byl do uratowania i wywieziono do Warszawy,lacznie z demontowanymo drzwiami schodami okuciami itp

Babcia z targu 15.10.2024 22:41
Jak to stragany na rynku? A gdzie straż miejska?

Rychu, taki lepszy Ryszard 15.10.2024 21:35
I nic o Żydach prawowitych mieszkańcach Cosel O. S. ??

z Koźla 15.10.2024 20:55
Warto wydrukować kozielskie zdjęcia, w większym formacie. Do kupienia

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna