Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 20:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kędzierzyn-Koźle ma 49 lat. Miasto powstało 15 października 1975 roku

Przez wiele lat kilka położonych obok siebie miejscowości tworzyło odrębne jednostki administracyjne. 15 października 1975 roku, za sprawą partyjnych wizjonerów i ich megalomańskich planów, zostały połączone w całość. 49 lat temu powstało nowe miasto. Nazwano je Kędzierzyn-Koźle.
Kędzierzyn-Koźle ma 49 lat. Miasto powstało 15 października 1975 roku
Kolejka przed pawilonem handlowym "Światowid"

Decyzja o połączeniu osobnych, choć położonych blisko siebie, jednak całkiem różnych miejscowości we wspólny organizm zapadła w Warszawie. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 15 października 1975 roku. Na jego podstawie włączono do Kędzierzyna obszar miast: Koźle, Kłodnica i Sławięcice wraz z obszarem całej gminy, tj. sołectwami: Cisowa, Lenartowice i Miejsce Kłodnickie. Choć to Kędzierzyn był podmiotem dominującym w tym układzie to zdecydowano o zmianie nazwy i w ten sposób powstało, zupełnie nowe miasto Kędzierzyn-Koźle.

- Była to logiczna konsekwencja wydarzeń, które rozgrywały się w naszym kraju w latach 70. ubiegłego wieku. Wtedy przeprowadzono kilka reform, które dotyczyły struktury administracyjnej państwa. W listopadzie 1972 roku zdecydowano się zlikwidować osiedla i przekształcić je w miasta. U nas powstało wtedy miasto Kłodnica i Sławięcice. W grudniu 1972 roku miasto Kłodnica połączono z gmina Kłodnica, a miasto Sławięcicie z gminą Sławięcice, powstały tzw. gminy miejsko-wiejskie. Wcześniej te jednostki miały swoje osobne władze administracyjne. W tym samym roku również osiedle Blachownia włączono do Kędzierzyna. Na terenie powiatu te dwie miejscowości: Kłodnica i Sławięcice prestiżowo bardzo zyskały przez nadanie praw miejskich - wspominał przed laty na łamach "Lokalnej" dr Ryszard Pacułt, były przewodniczący rady miasta.

W 1975 roku, 28 maja, wprowadzono reformę administracyjną polegającą na likwidacji powiatów. Wcześniej połączono w całość cztery komitety Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej: miejski w Kędzierzynie, miejsko-gminne w Kłodnicy i Sławięcicach oraz powiatowy w Koźlu. 8 maja 1975 roku powstał komitet miejski PZPR w Kędzierzynie-Koźlu. Decyzja o utworzeniu wspólnego komitetu partii była zapowiedzią połączenia administracyjnego tych czterech miast.

- 19 i 20 września 1975 roku rady narodowe czterech miejscowości pozytywnie ustosunkowały się do pomysłu połączenia miast w jedną całość. Stało się to z inicjatywy władz partyjnych. Idea wyszła z kręgów komitetu wojewódzkiego PZPR, ale była oczywiście konsultowana z organizacjami miejscowymi, szczególnie z tymi z dużych zakładów przemysłowych. Było przekonanie, że ułatwi to organizowanie ludności jako zaplecza siły roboczej dla tych zakładów. Powołując Kędzierzyn-Koźle, nie pytano o słuszność tych działań mieszkańców, nie robiono nic, by uzyskać ich poparcie dla tej idei, co zresztą nie było w zwyczaju. Mieszkańców nie przygotowano na to i odbyło się to w sposób jakiś taki codzienny, a nie uroczysty. Przecież, gdy tworzymy nową jakość, tak wielką, miasto o największym obszarze w województwie, to powinno wyglądać to bardziej uroczyście, a zrobiono to w sposób, można rzecz, nawet wstydliwy - opowiadał Ryszard Pacułt.

Organizacją nowych struktur administracyjnych zajęli się włodarze czterech miejscowości: Jerzy Wantuła (Kłodnica), Jerzy Berduszek (Koźle), Julian Wieczorek (Sławięcice) i Stanisław Biernat (Kędzierzyn). Temu ostatniemu przypadła kierownicza rola. Powstało wówczas największe pod względem powierzchni miasto w województwie oraz drugie, po Opolu, co do liczby ludności. Plany partyjnych dygnitarzy były imponujące. W krótkim czasie nowa aglomeracja, napędzana kombinatami chemicznymi, miała osiągnąć sto tysięcy mieszkańców, a w Kłodnicy planowano wybudować nowe centrum. Era Edwarda Gierka chyliła się ku upadkowi. Przyszedł kryzys i tych planów nie udało się zrealizować. Mimo tego, przez te kilkadziesiąt lat, miasto bardzo się zmieniło. Starsi mieszkańcy doskonale pamiętają, jak wyglądało Koźle, ze starym rynkiem czy nieistniejącym już torem kartingowym. Cześć Pogorzelca, gdzie dziś stoją markety i galeria handlowa, jest nie do poznania. Z kolei w Kędzierzynie, tam gdzie jeszcze w latach 70. i 80. rósł las, wybudowano osiedla Piastów i Powstańców Śląskich. Długo można by tak wymieniać, bo każde osiedle i każda ulica naszego miasta, ma swoją historię.

Kozielski rynek
Pawilony handlowe przy ul. Wojska Polskiego
Budowa bloków na osiedlu Piastów
Widok na ul. Wojska Polskiego
Pochód pierwszomajowy na ówczesnej ul. Karola Świerczewskiego
Tor kartingowy w Koźlu
Wesołe miasteczko na placu, gdzie dziś stoją pawilony handlowe oraz markety Netto i Jysk 
Budowa bloku i pawilonu obok dworca PKP
Kąpielisko Azotor

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Bogusława Rogowskiego i redakcji "Nowej Gazety Lokalnej"


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Paul 17.10.2024 17:32
Miasto kedzierzyn Koźle nie powstało 2975r tylko wczesniej

Ul 18.10.2024 16:18
Według Ciebie, to dopiero powstanie w 2975 roku ;-)

Jasnowidz 15.10.2024 15:33
Proponuję 49 lecie miasteczka uczcić godnie i poprosić Pana Premiera Tuska aby zechciał spełnić marzenie mieszkańców Kędzierzyna -Koźla i był łaskaw utworzyć tu jedno z 49 planowanych centrów rozlokowania naszych drogich lekarzy i inżynierów . Tutejsi jednoznacznie wypowiedzieli się " za" - bojkotując ostatnie referendum. Jestem pewien że wręcz nie mogą się doczekać. Pozdrawiam.

Rychu, taki lepszy Ryszard 15.10.2024 16:47
na odrzańskiej wyspie bym ich umieścił, są budynki po koniach

Rychu, taki lepszy Ryszard 15.10.2024 09:59
Jak widać na zdjęciach, kiedyś było LEPIEJ. Sami możecie sobie porównać wtedy i dziś. Czyściutko na ulicach, żadnych śmieci, nawet kosze nie były potrzebne. Radośnie bawiące się dzieci, eleganckie domy powstawały w szybkim tempie i tanio dla każdego młodego małżeństwa. Szybko można było się pobrać i zaraz gromadka dzieci zapełniała liczne place zabaw. Na torze kartingowym ścigał się Alain Prost, a sklep rybny zawsze rozwiewał na przechodniów swój świeży asortyment. Na pochodach manifestowaliśmy pracowitość i poparcie dla słusznych idei Partii przewodzącej Polakom. My w PiS znów działamy by Polska była jak na zaprezentowanych zdjęciach. Daliśmy 500+ na zwiększenie dzietności , daliśmy emerytom, macie znów basen jak na zdjęciach. Nie wyprzedajemy majątku narodowego, a nasi eksperci świetnie zarządzali firmami, które rozkwitły. My w PiS regularnie organizujemy marsze i dochodzimy co miesiąc do PRAWDY. Znów możecie parkować na Rynku, dalej robicie udane zakupy u rzetelnych sprzedawców jak głoszą reklamy. Zaufajcie nam, a znów będziecie szczęśliwi jak dzieci na tych zdjęciach!!!

Mirosław 15.10.2024 15:37
Szanownemu Panu może jak sądzę pomóc może już tylko doświadczony egzorcysta. Współczuję szczerze domownikom i najbliższej rodzinie.

Rychu, taki lepszy Ryszard 15.10.2024 16:48
Mirosław 15.10.2024 15:37
Szanownemu Panu może jak sądzę pomóc może już tylko doświadczony egzorcysta. Współczuję szczerze domownikom i najbliższej rodzinie.
jacy domownicy, jaka rodzina, Mireczku - jestem oddany Polsce jak samotnik Jarosław, nasz ukochany Prezes !!! Rodeo, alleluja i do przodu

LLL 15.10.2024 22:06
Najlepszejszy Rychu, a weź ty wreszcie użyj twego prawdziwego imienia: Bredzisław!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna