Na początku października odwiedziliśmy 12 najpopularniejszych w Kędzierzynie-Koźlu lokali oferujących kebaby z pytaniem o skład mięsa, które oferują swoim klientom i dostępność tych informacji. Relacji z naszej wizyty nie zrobiliśmy z Masif Kebap przy ulicy Matejki, który próbowaliśmy odwiedzić trzykrotnie i za każdym razem był zamknięty, a dzień po publikacji jego właściciel oświadczył, że zamyka lokal całkowicie. Nie napisaliśmy też nic na temat Tireg Kebab z ulicy Grunwaldzkiej. Ten lokal również jest już nieczynny.
O wszystkich pozostałych miejskich kebabach przeczytacie TUTAJ:
Wielu czytelników zwróciło uwagę, że kebaby powinny być kontrolowane. Zapytaliśmy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu, czy takie kontrole są prowadzone i jakie są ich wyniki.
Kontrole w zakresie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabów prowadzone były przez IJHARS zarówno w 2023 r. jak i 2024 r. roku. Myślę, że duże zainteresowanie czytelników kebabami jest właśnie pokłosiem wyników naszych kontroli, które wykazały liczne nieprawidłowości, w tym zafałszowania. Działania w tym zakresie przerwała sytuacja powodziowa, tj. zasoby IJHARS skierowane zostały do innych działań. W szczególności inspektorzy sprawdzają, czy do obrotu nie trafiła żywność, która miała styk z wodą powodziową, co wydaje się zadaniem priorytetowym - przekazała nam Dorota Szyra, Wojewódzki Inspektor IJHARS w Opolu.
Nie kupuj, jeśli nie wiesz za co płacisz
Umyślne fałszowanie żywności w celu uzyskania korzyści finansowych to największy grzech właścicieli kebabów. Potwierdziły to liczne kontrole. Większość lokali oferujących kebab w Kędzierzynie-Koźlu nie tylko niechętnie informuje o pełnym składzie używanego mięsa, ale wręcz unika podania wiadomości, co tak naprawdę sprzedaje.
Pierwsze urzędowe kontrole lokali fast food w Polsce przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 2012 r. W kolejnych latach kontrole były ponawiane. W 2016 r. wykazano, że 25% próbek było kwestionowanych. Ostatnia urzędowa kontrola dań typu kebab została przeprowadzona przez IJHARS w 2023 r. i wykazała liczne nieprawidłowości. Analizą laboratoryjną objęto 98 partii dań. Niezgodności stwierdzono w 53 partiach (54,1% skontrolowanych). Dotyczyły one m.in. braku w oferowanym daniu zadeklarowanego gatunku mięsa albo obecności w daniu niedeklarowanego surowca mięsnego. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami IJHARS planuje prowadzenie dalszych kontroli jakości handlowej w placówkach gastronomicznych.
Jak informuje sierpniowy numer wydawanego przez IJHARS biuletynu „Wiedza i Jakość” niestety, spora część mięsa kebabów, która sprzedawana jest w formie mielonej, zawiera liczne dodatki, które zmniejszają zawartość mięsa w produkcie.
"Mając na uwadze składy gotowych półproduktów, warto zastanowić się, na ile jest to wartościowy posiłek. Zgodnie z zasadami dobrego odżywiania powinniśmy wybierać produkty jak najmniej przetworzone lub z najkrótszą listą składników i dodatków" - radzą specjaliści.
- Niestety, kontroli kebabów nie przeprowadziliśmy jeszcze w Kędzierzynie-Koźlu, tylko w innych miejscach Opolszczyzny. Wasze kebaby jeszcze przed nami - zapowiedziała tajemniczo Dorota Szyra, Wojewódzki Inspektor IJHARS w Opolu.
Kontrole są potrzebne
Konsumenci chcą mieć pewność, że jedzenie, które spożywają, jest bezpieczne, świeże i pochodzi z odpowiednich źródeł. Wraz z rosnącą liczbą kebabów, pojawiają się obawy dotyczące standardów higieny w miejscach, gdzie są sprzedawane, a także jakości używanych składników. Regularne kontrole sanitarne są niezwykle istotne, ponieważ pomagają chronić zdrowie klientów i zapewniają, że lokale spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Inspekcja Sanitarna, kontrolują m.in. warunki przechowywania mięsa, świeżość warzyw oraz higienę pracy w kuchni. Niestety, zdarza się, że inspektorzy wykrywają nieprawidłowości - od nieodpowiednich warunków higienicznych po wykorzystanie produktów niskiej jakości. Klienci coraz częściej pytają o źródło pochodzenia mięsa, sposób jego przetwarzania oraz skład sosów i dodatków, aby wiedzieć, co dokładnie trafia na ich talerze. Oczekują także od właścicieli lokali większej transparentności i udostępniania wyników kontroli.
Napisz komentarz
Komentarze