Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kontrole kebabów wykazują liczne nieprawidłowości w lokalach. Co z Kędzierzynem-Koźlem?

Temat związany z jakością mięsa, którym handlują kebaby w Kędzierzynie-Koźlu, okazał się dla mieszkańców ważny i potrzebny. Zainteresowanie materiałem, o który poprosili nasi czytelnicy było spore. Opublikowany w portalu 6 października tekst uzyskał blisko 50 tysięcy wyświetleń i wywołał sporo komentarzy. Temat ten pojawił się też na okładce "Nowej Gazety Lokalnej".
Kontrole kebabów wykazują liczne nieprawidłowości w lokalach. Co z Kędzierzynem-Koźlem?

Na początku października odwiedziliśmy 12 najpopularniejszych w Kędzierzynie-Koźlu lokali oferujących kebaby z pytaniem o skład mięsa, które oferują swoim klientom i dostępność tych informacji. Relacji z naszej wizyty nie zrobiliśmy z Masif Kebap przy ulicy Matejki, który próbowaliśmy odwiedzić trzykrotnie i za każdym razem był zamknięty, a dzień po publikacji jego właściciel oświadczył, że zamyka lokal całkowicie. Nie napisaliśmy też nic na temat Tireg Kebab z ulicy Grunwaldzkiej. Ten lokal również jest już nieczynny. 

O wszystkich pozostałych miejskich kebabach przeczytacie TUTAJ:

Wielu czytelników zwróciło uwagę, że kebaby powinny być kontrolowane. Zapytaliśmy Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Opolu, czy takie kontrole są prowadzone i jakie są ich wyniki.

Kontrole w zakresie jakości handlowej dań oferowanych w formie kebabów prowadzone były przez IJHARS zarówno w 2023 r. jak i 2024 r. roku. Myślę, że duże zainteresowanie czytelników kebabami jest właśnie pokłosiem wyników naszych kontroli, które wykazały liczne nieprawidłowości, w tym zafałszowania. Działania w tym zakresie przerwała sytuacja powodziowa, tj. zasoby IJHARS skierowane zostały do innych działań. W szczególności inspektorzy sprawdzają, czy do obrotu nie trafiła żywność, która miała styk z wodą powodziową, co wydaje się zadaniem priorytetowym - przekazała nam Dorota Szyra, Wojewódzki Inspektor IJHARS w Opolu.

Nie kupuj, jeśli nie wiesz za co płacisz

Umyślne fałszowanie żywności w celu uzyskania korzyści finansowych to największy grzech właścicieli kebabów. Potwierdziły to liczne kontrole. Większość lokali oferujących kebab w Kędzierzynie-Koźlu nie tylko niechętnie informuje o pełnym składzie używanego mięsa, ale wręcz unika podania wiadomości, co tak naprawdę sprzedaje.

Pierwsze urzędowe kontrole lokali fast food w Polsce przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 2012 r. W  kolejnych latach kontrole były ponawiane. W 2016 r. wykazano, że 25% próbek było kwestionowanych. Ostatnia urzędowa kontrola dań typu kebab została przeprowadzona przez IJHARS w 2023 r. i  wykazała liczne nieprawidłowości. Analizą laboratoryjną objęto 98 partii dań. Niezgodności stwierdzono w 53 partiach (54,1% skontrolowanych). Dotyczyły one m.in. braku w oferowanym daniu zadeklarowanego gatunku mięsa albo obecności w  daniu niedeklarowanego surowca mięsnego. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami IJHARS planuje prowadzenie dalszych kontroli jakości handlowej w placówkach gastronomicznych.

Jak informuje sierpniowy numer wydawanego przez IJHARS biuletynu „Wiedza i Jakość” niestety, spora część mięsa kebabów, która sprzedawana jest w formie mielonej, zawiera liczne dodatki, które zmniejszają zawartość mięsa w produkcie.

"Mając na uwadze składy gotowych półproduktów, warto zastanowić się, na ile jest to wartościowy posiłek. Zgodnie z zasadami dobrego odżywiania powinniśmy wybierać produkty jak najmniej przetworzone lub z najkrótszą listą składników i dodatków" - radzą specjaliści.

- Niestety, kontroli kebabów nie przeprowadziliśmy jeszcze w Kędzierzynie-Koźlu, tylko w innych miejscach Opolszczyzny. Wasze kebaby jeszcze przed nami - zapowiedziała tajemniczo Dorota Szyra, Wojewódzki Inspektor IJHARS w Opolu.

Kontrole są potrzebne

Konsumenci chcą mieć pewność, że jedzenie, które spożywają, jest bezpieczne, świeże i pochodzi z odpowiednich źródeł. Wraz z rosnącą liczbą kebabów, pojawiają się obawy dotyczące standardów higieny w miejscach, gdzie są sprzedawane, a także jakości używanych składników. Regularne kontrole sanitarne są niezwykle istotne, ponieważ pomagają chronić zdrowie klientów i zapewniają, że lokale spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Inspekcja Sanitarna, kontrolują m.in. warunki przechowywania mięsa, świeżość warzyw oraz higienę pracy w kuchni. Niestety, zdarza się, że inspektorzy wykrywają nieprawidłowości - od nieodpowiednich warunków higienicznych po wykorzystanie produktów niskiej jakości. Klienci coraz częściej pytają o źródło pochodzenia mięsa, sposób jego przetwarzania oraz skład sosów i dodatków, aby wiedzieć, co dokładnie trafia na ich talerze. Oczekują także od właścicieli lokali większej transparentności i udostępniania wyników kontroli.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sierota po pisie 13.10.2024 12:09
Wieprzowina polska uboju halal, taka jest moja koncepcja...

Szalom bracia 12.10.2024 20:25
Zawsze zaczęłam się kebabem z świńskiego mięsa. I zapijam wódeczką. Allach jest wielki i miłosierny.

AntyNWO 12.10.2024 18:41
Mam nadzieję,że takie kontrole bedą znienacka, a nie ,że firma zostanie poinformowana 2 tygodnie wcześniej o wizycie inspektora?

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama