Na terenie Kędzierzyna-Koźla od wielu lat prowadzą działalność firmy kluczowych branż województwa opolskiego. To tu na dobre zadomowiła się chemia, ale swoją działalność z powodzeniem rozwijają również podmioty reprezentujące innowacyjne gałęzie przemysłu, produkcji i usług. Są to m.in.: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Brenntag Polska, Damen Shipyards, Cewe Color, Famet, Air Products, Kofama, Marma, Berger Polska, Ceratizit K-K, Eko-Okna, Emka, Global Colors Polska, JPM Holding, PCC Synteza, CTL Chemkol, Drewmax, Solidaris, Michalec, Zamkon, Mextra Group, Elin Instalacje, Colo czy Damons.
Kołem zamachowym lokalnej gospodarki są jednak nie tylko duzi gracze. Biznesowy fundament Kędzierzyna-Koźla wzmacnia wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Centrum Obsługi Inwestora
Kędzierzyn-Koźle od wielu lat koncentruje swoje działania na stworzeniu przyjaznego klimatu gospodarczego. W tym celu powołany został Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, a nieocenione wsparcie dla biznesu zapewnia prowadzone przez niego Centrum Obsługi Inwestora. To miejsce, w którym przedsiębiorcy znajdą wszelkie niezbędne dla prowadzenia działalności informacje, bazy danych, oferty doradcze, szkoleniowe oraz pomoc przy realizacji procedur i budowania kadr. COI ściśle współpracuje z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolską Izbą Gospodarczą oraz innymi instytucjami z otoczenia biznesu.
Dla uhonorowania lokalnych przedsiębiorców z powodzeniem od kilku lat organizowany jest konkurs „Kozły Biznesu”. Podczas uroczystej gali wyróżniającym się i innowacyjnym przedsiębiorstwom z terenu miasta wręczane są statuetki w kategoriach: „Firma Roku”, „Inwestycja Roku”, „Działalność Społeczna Roku”, „Osobowość Roku”, „Debiut Roku” oraz „Nagroda Mediów”.
Tereny inwestycyjne
Sztandarowym przykładem nowych i prężnie rozwijających się terenów inwestycyjnych w Kędzierzynie-Koźlu jest Pole Południowe. To doskonale zlokalizowana działka o powierzchni 77 hektarów uzbrojona w pełną infrastrukturę drogową (asfaltowe drogi wewnętrzne oraz oświetlenie) z dostępem do sieci elektroenergetycznej, wody i kanalizacji. To w tym miejscu został wybudowany m.in. nowoczesny i innowacyjny zakład produkcyjny firmy Eko-Okna. W ogromnej hali o powierzchni kilkunastu hektarów zatrudnienie znajdzie co najmniej pół tysiąca osób. Po sąsiedzku swoją działalność prowadzić będzie także EMKA, która obok wybudowanej już instalacji zapowiada uruchomienie kolejnej. Do realizacji następnej inwestycji w tej lokalizacji przygotowuje się Foosung. Koreański gigant ma zamiar uruchomić zakład produkcyjny związków fluorowych wykorzystywanych do produkcji baterii akumulatorowych w samochodach elektrycznych. Proces inwestycyjny rozpoczęła również spółka Gaz Petrol.
Powstające zakłady i rozbudowywane instalacje widać nie tylko na Polu Południowym. Kilka miesięcy temu Cewe, międzynarodowy lider branży fotograficznej, otworzył trzecią już halę produkcyjną w Kędzierzynie-Koźlu. Na rozwój swojej infrastruktury postawili także m.in. znaczący producent mebli biurowych i konferencyjnych Mextra Group, pionier branży specjalizującej się w narzędziach i technologiach twardych materiałów Ceratizit K-K oraz wytwórca łączników do termoizolacji fasadowych i dachowych Amex Starfix.
Inkubator Przedsiębiorczości
Kędzierzyn-Koźle to idealne miejsce, aby rozpocząć swoją przygodę z własną działalnością. Miasto wspiera początkujące firmy, których założyciele mają głowy pełne pomysłów, ale często napotykają na wyzwania organizacyjne na początku zawodowej drogi. Pomocną dłoń wyciąga Inkubator Przedsiębiorczości. Jego misją jest stworzenie warunków dla biznesowych debiutantów. W budynku przy ul. Szkolnej znajduje się 29 lokali o powierzchni od 12 do 40 metrów kwadratowych, które wynajmowane są na preferencyjnych warunkach. Do dyspozycji najemców jest sala konferencyjna, ale mogą oni również korzystać z bezpłatnego doradztwa prawnego, księgowego oraz pełnego zaplecza administracyjnego. Adresatami inkubatora są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające nie dłużej niż 3 lata, w tym startup’y wdrażające innowacyjne technologie i rozwiązania.
Niezwykle ważna jest również inwestycja w młodzież. To ona w najbliższych latach stanie się motorem lokalnej gospodarki. Do uczniów szkół średnich kierowana jest bogata oferta edukacyjna z zakresu, ekonomii, prawa i zarządzania. W organizowanych kursach, szkoleniach i warsztatach uczestniczą setki młodych ludzi, a największym wydarzeniem podsumowującym tego typu działania są organizowane co roku obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Miasto przyjazne inwestycjom
Aktualny Plan Zagospodarowania Przestrzennego, szeroka oferta inwestycyjna, dostępność wykwalifikowanej kadry i ulgi podatkowe to nie jedyne argumenty, które przemawiają za Kędzierzynem-Koźlem. Miasto zapewnia również wiele udogodnień dla nowych pracodawców i pracowników. Jest dobrze skomunikowane, a ponadto działa tu sprawny transport publiczny. W Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje rozbudowana sieć żłobków, przedszkoli i szkół. Bogatą i atrakcyjną ofertę kulturalną i sportową zapewniają miejskie jednostki. Co bardzo istotne przybywa także nowych mieszkań.
Z myślą o mieszkańcach i biznesie Kędzierzyn-Koźle stale rozwija swoją infrastrukturę. Aktualnie prowadzona jest największa drogowa inwestycja w historii samorządu. Za blisko 70 milionów złotych budowany jest łącznik do obwodnicy północnej, który jeszcze sprawniej wyprowadzi ciężki transport z miejskich osiedli i przybliży rozwijające się tu firmy do autostrady A4.
Napisz komentarz
Komentarze