Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 18:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawa

Po 12 latach od decyzji, która wywołała ogromną falę kontrowersji, Sąd Okręgowy w Opolu wydał prawomocny wyrok w sprawie likwidacji szkół w Kędzierzynie-Koźlu. Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca Paweł Rams zostali uznani za winnych złamania prawa przy podejmowaniu decyzji o zamknięciu trzech miejskich szkół podstawowych w 2012 roku. Jednak sędziowie postanowili warunkowo umorzyć wykonanie kary.

Źródło: Facebook/Archiwum prywatne

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2012 roku, kiedy to Rada Miasta Kędzierzyna-Koźla, z inicjatywy prezydenta Tomasza Wantuły, podjęła uchwały w sprawie likwidacji trzech szkół podstawowych: nr 13, 14 i 20. Decyzje te miały na celu optymalizację sieci szkół w mieście w odpowiedzi na malejącą liczbę uczniów oraz rosnące koszty utrzymania placówek. Według władz miasta reformy te miały przynieść oszczędności i poprawić funkcjonowanie miejskiej oświaty.

Największe emocje wzbudziły losy PSP nr 14, zlokalizowanej na osiedlu Pogorzelec, która została zlikwidowana całkowicie. PSP nr 20 została przekształcona w filię PSP nr 12, natomiast budynek PSP nr 13 w dzielnicy Rogi przekazano Stowarzyszeniu Oświatowemu „Koźle Rogi”, które miało tam prowadzić dwujęzyczną szkołę mniejszości narodowych.

Decyzje władz miasta spotkały się z ostrym sprzeciwem części mieszkańców, nauczycieli i rodziców. Likwidacja szkół stała się powodem licznych protestów, podczas których podnoszono argumenty, że decyzje te są krzywdzące dla lokalnych społeczności i dzieci. Rodzice uczniów z PSP nr 14 na Pogorzelcu obawiali się, że zamknięcie placówki utrudni dostęp ich dzieci do edukacji, a także zniszczy ważny ośrodek życia lokalnego.

W czerwcu 2012 roku wojewoda opolski uznał uchwały likwidacyjne za niezgodne z prawem i nakazał wstrzymanie procesu likwidacji. Mimo to, według ustaleń prokuratury, władze miasta kontynuowały działania zmierzające do zamknięcia szkół, co stało się podstawą zarzutów karnych wobec prezydenta Wantuły i jego zastępcy.

W styczniu 2024 roku, po długim postępowaniu, Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu uznał Tomasza Wantułę oraz Pawła Ramsa za winnych naruszenia prawa przy likwidacji szkół. Obaj zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu, grzywny oraz zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji publicznej na okres kilku lat. Halina Damas-Łazowska, doradczyni prezydenta, została uniewinniona.

Wyrok ten wzbudził mieszane reakcje – prokuratura uznała go za zbyt łagodny i złożyła apelację, domagając się surowszych kar. Również obrońcy oskarżonych wnieśli odwołanie, twierdząc, że działania ich klientów były zgodne z prawem i uzasadnione w kontekście trudnej sytuacji finansowej miasta.

Sąd Okręgowy w Opolu, rozpatrując apelacje, zmienił wcześniejszy wyrok. Tomasz Wantuła oraz Paweł Rams zostali uznani za winnych złamania prawa, ale sąd postanowił warunkowo umorzyć wykonanie kary na okres próby wynoszący jeden rok. Oznacza to, że jeśli w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie popełnią żadnego przestępstwa, nie będą musieli odbywać kary. Dodatkowo Tomasz Wantuła został zobowiązany do zapłacenia 5 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd uniewinnił również Halinę Damas-Łazowską, doradczynię prezydenta, podtrzymując wcześniejszy wyrok sądu rejonowego w jej sprawie. Wyrok jest prawomocny, co oznacza, że nie przysługuje od niego dalsza apelacja. Tym samym kończy on trwającą ponad dekadę sądową batalię.

Po ogłoszeniu wyroku Tomasz Wantuła wyraził wdzięczność za zakończenie wieloletniego procesu. W swoim oświadczeniu podkreślił, że decyzje o likwidacji szkół były trudne, ale w jego opinii konieczne dla dobra miasta.

- Przyjmuję z pokorą wyrok sądu. Decyzja o likwidacji szkół była trudna. Pewnie dzisiaj sama decyzja byłaby podobna, ale przeprowadziłbym to nieco inaczej. Dla gminy to były niezbędne decyzje i patrząc na oświatę całościowo – wyszło dobrze - informował w Telewizji Miejskiej były prezydent. Dodał również, że proces sądowy, który trwał niemal 12 lat, pokazuje, jak skomplikowane były to sprawy i jak trudno było znaleźć jednoznacznie dobre rozwiązanie.

Prawomocny wyrok w sprawie Tomasza Wantuły kończy jedną z najdłuższych i najbardziej kontrowersyjnych spraw sądowych związanych z zarządzaniem oświatą w regionie. Sprawa ta pokazuje, jak trudne i wielowymiarowe mogą być decyzje dotyczące lokalnej edukacji, zwłaszcza w kontekście demografii i finansów. Chociaż likwidacja szkół miała przynieść oszczędności i poprawić jakość zarządzania placówkami, to jednocześnie wywołała protesty społeczności lokalnych, co w ostateczności doprowadziło do interwencji sądu. Dla lokalnej polityki wyrok ten może mieć istotne znaczenie, szczególnie w kontekście przyszłych decyzji dotyczących oświaty i zarządzania publicznymi instytucjami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kucharowa 08.10.2024 20:00
I winny się odgraża, że zrobiłby to samo. No pycha level master.

To ci felek 08.10.2024 14:54
Radny powiatu z wyrokiem?

Rychu, taki lepszy Ryszard 08.10.2024 13:13
Gdy rządziliśMY w PiS to mu włos z głowy nie spadał, obecne rządy łamią prawo i ścigają przestępców. Nie rozumiem dlaczego robi się audytu w Orlen czy Azoty i szuka malwersacji finansowych zamiast pracować. Nie pilnuje się sprzedawania Polski Niemcom, te resztki jakie jeszcze Polacy mają już są odkrawane i dawane Niemcom za darmo. Ostatnie 11 miesięcy tak wiele oddano pod kuratelę Berlina, to SZOK !!! Czy jeszcze wam coś zostało???

Bart 08.10.2024 15:19
Radze sobie przypomnieć co sie dzialo jak zacząl rzadzic PiS. Wy pisiorki bardzo wybiórczą pamiec macie. I tyle w temacie służb FSB

Roman 08.10.2024 15:35
A świstak dalej siedzi i cukierki owija w sreberka

Zszokowana 08.10.2024 02:58
Coś mi się zdaje, że obecnie jest łamane prawo w tym kraju, na skalę wręcz niewyobrażalną! Nie sądziłam, że w tym kraju jeszcze jest coś takiego w ogóle możliwe...

muma 08.10.2024 00:34
Czy to umorzenie kar, to taki kruczek, który zwykle jest użyty wobec ludzi z polityki? Obaj złamali prawo, to kara powinna ich spotkać.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibicTreść komentarza: To po co tu się zapisał? Mógł od razu do Nysy jechać.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:23Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025! R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: kilometrówkę mi zapłać to podjadęData dodania komentarza: 23.12.2024, 14:19Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenach R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ja Ryszard Cz. znam się na siatkówce jak nikt, jestem do dyspozycji. Ciągle jestem wolnym obywatelem IIIRP i tak już zostanie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:18Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: No i prawidłowo! Po co nam PKP Cargo, jak mamy DB Cargo!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 13:54Źródło komentarza: Największa tego typu inwestycja w Polsce realizowana jest właśnie w SławięcicachAutor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółki
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna