Lokale w Kędzierzynie-Koźlu nie tylko niechętnie informują o pełnym składzie używanego mięsa ale wręcz odmawiają podania wiadomości co tak naprawdę trafia do naszych żołądków. W Kędzierzynie-Koźlu najczęściej spotykanym kebabem jest döner kebab, czyli mięso z pionowego rożna, przeważnie podawane w bułce pita, tortilli lub na talerzu z dodatkiem frytek, warzyw i sosów. Podstawowym składnikiem kebaba jest mięso, które najczęściej pochodzi z baraniny, kurczaka, wołowiny, a czasami cielęciny. Jednak w wielu przypadkach pojawiają się wątpliwości dotyczące jakości i pochodzenia mięsa. Jest spory problem by uzyskać precyzyjne informacje na temat składników używanych do przyrządzenia kebaba, co budzi uzasadniony niepokój o ich jakość i zawartość.
Klient musi wiedzieć za co płaci
Zgodnie z wytycznymi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych informacja o składzie potraw serwowanych w restauracji powinna mieć charakter pisemny i nie może wprowadzać konsumenta w błąd. Musi być rzetelna, jasna i prosta do zrozumienia. Takie dane powinny być zawarte w karcie lub być łatwo dostępne, a nie być tylko udostępniane na życzenie klienta. Obowiązek ten reguluje § 19 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz.U. z 2015 r. poz. 29 ze zm.). Z przepisu tego wynika m. in. to, że wykaz składników obejmuje wszystkie składniki dania, podane w malejącej kolejności, z uwzględnieniem alergenów i składów poszczególnych składników złożonych, np. bułki tartej, wędlin, sałatek, sosów itp.
Gość lokalu gastronomicznego przed podjęciem decyzji o zakupie potrawy musi mieć możliwość zapoznania się z jej szczegółowym składem. Z uwagi na ograniczoną powierzchnię kart czy tablic menu dopuszczalne jest podanie wykazu składników w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio klientom tj. bez udziału pośrednika jakim jest pracownik lokalu. Można w tym celu wykorzystać katalogi, foldery, telebimy itp., które klient po wejściu do lokalu łatwo odnajdzie samodzielnie, bez konieczności pytania obsługi. Odsyłanie do aplikacji, strony internetowej w celu zapoznania się z wykazem składników nie jest formą akceptowalną. Wskazanie strony internetowej, aplikacji, kodu QR itp. jako źródła informacji o składzie potrawy może być formą dodatkową, poza formą dostępną dla konsumenta bezpośrednio w obiekcie.
Tylko dwa punkty w Kędzierzynie-Koźlu miały przygotowaną informację o składzie mięsa, którym handlują.
Kebab INN
To największy sprzedawca kebabów w Kędzierzynie-Koźlu. Ma trzy punkty, przy ulicy Wojska Polskiego i Kozielskiej w Kędzierzynie oraz przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w Koźlu. W ani jednym miejscu nie ma informacji na temat składu mięsa. Pracownicy lokali z ulicy Kozielskiej i Marii Składowskiej-Curie informują, że w tej sprawie trzeba kontaktować się z właścicielem. Ten w rozmowie z nami przyznaje, że wiadomość o składzie mięsa powinna być dostępna dla klientów i obiecuje, że pracownik za chwilę ją poda. Ostatecznie jednak tego nie robi. Z czego składa się mięso w Kebab INN? Dowiedzieliśmy się w lokalu na ulicy Wojska Polskiego. Pracownica wyciągnęła metki z opakowań z kosza na śmieci.
Producent mięsa, które kupimy w Kebab INN deklaruje 80% mięsa w daniu drobiowym, reszta to woda, sól, dekstroza, curry, papryka i przyprawy. Natomiast w kebabie wołowym zgodnie z informacją jest 85% mięsa i tłuszczu wołowego, łata wołowa, przyprawy, substancje przeciwzbrylające, celuloza E460, regulatory kwasowości i stabilizator: octan sodu E262 i cytrynian sodu E331, wzmacniacz smaku i sól kuchenna.
KEBABIAN
Znajduje się w Kędzierzynie przy ulicy Wojska Polskiego 19. Na miejscu nie ma dostępnych informacji o składzie mięs ale pracownik bez problemu zrobił zdjęcia etykiet znajdujących się na produktach i pozwolił wykonać kopię. Choć informacja o składzie nie jest zbyt czytelna to dowiadujemy się z niej, że w kebabach które tu kupimy znajduje się mięso z kurczaka: 51% z uda, 40% z fileta. Natomiast kebab wołowy to mięso mielone, które składa się z mięsa wołowego - 45% i drobiu - 40%.
LION KEBAB
Lokal znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu przy alei Jana Pawła II 25, obok Kina Chemik. Na miejscu brak jest informacji o składzie mięs. Pracownik informuje, że ma ją przy sobie szef, który jest w sklepie na zakupach. Deklaruje, że karta będzie dostępna za 10 minut. Ostatecznie w LION KEBAB nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, z czego składa się mięso, które sprzedają. Po ponownej wizycie dowiadujemy się, że lokal nie ma takiej informacji, pracownicy nie zgadzają się też zrobić zdjęć opakowań z produktami.
Sultan kebab & Grill
Znajduje się na ulicy Piotra Skargi 34 a w pobliżu Urzędu Skarbowego. Tu również nie ma informacji o składzie mięs, które wędrują do kebabów. Pracownicy Sultan Kebab & Grill nie zgodzili się na pokazanie opakowań po produktach.
Kebab u Pajdy
To najnowszy kebab w Kędzierzynie-Koźlu, znajduje się przy ulicy Kozielskiej 81 obok sklepu Tedi i Biedronka. Na miejscu nie ma informacji o składzie mięs ale właściciel bez problemu zgodził się zrobić zdjęcia opakowań i pozwolił na wykonanie kopii. Niestety informacje nie są czytelne, bo produkty i opakowanie były zamrożone. Brak jest dokładnych danych o zawartości procentowej mięsa i jego rodzaju. Umówiliśmy się z właścicielem, że wykona lepszej jakości zdjęcia i nam prześle, tak by mogły się ukazać w tym materiale, ale nie zrobił tego.
Big Kebab's
Znajduje się przy ulicy Antoniego Czechowa 11 w Koźlu i jest to jeden z najstarszych kebabów w mieście. Kilka lat temu miał drugi punkt przy ulicy Głowackiego w Kędzierzynie. To jeden z dwóch lokali, który miał przygotowaną informację o składzie mięsa, którym handluje. Natomiast niechętnie chciał udostępnić skład do publicznej wiadomości. W Big Kebab's kupimy kebab KUZU EXTRA w skład którego wchodzi mięso indycze - 43%, mięso wołowe - 33%, mięso baranie 11% oraz mięso z kurczaka 2%. Lokal w piątki ma dodatkowo w sprzedaży również kebab drobiowy. Właścicielka dosłała nam zdjęcie etykiety z opakowania drugiego rodzaju mięsa. W jego składzie znajdziemy 90% mięsa z ud i podudzia kurczaka.
Raju kebab
Znajduje się na kozielskim Rynku. W lokalu nie ma dostępnej informacji na temat składu mięs ale pracownik zgodził się na wykonanie zdjęć i po krótkiej dyskusji pozwolił na zrobienie kopii. Zgodził się też by zrobić mu zdjęcie podczas pracy. W Raju Kebab zjemy kebaba drobiowego i wołowego. W pierwszym przypadku brak jest informacji jaka jest procentowa zawartość mięsa, w kebabie wołowym znajduje się 45% wołowiny, reszta to mięso drobiowe. Producent deklaruje, że jest go 40%.
Gastrofazza
To ostatni lokal, który odwiedziliśmy. Znajduje się na ulicy Anny 8 w Koźlu. Oprócz pizzy i burgerów kupimy tu kebab wołowy. Właścicielka, ku naszemu zaskoczeniu, bez problemu wyciąga obszerny segregator ze składem produktów znajdujących się w daniach, które Gastrofaza oferuje swoim klientom. Kebab, który tu kupimy jako jedyny w mieście zawiera 100% mięsa. Są to płaty wołowe. Otrzymujemy też zdjęcie etykiety z produktu.
Napisz komentarz
Komentarze