Reklama
czwartek, 16 stycznia 2025 05:31
Reklama
Reklama
Reklama

Julia z Kędzierzyn-Koźla odnosi sukcesy w skokach przez przeszkody

Julia Balawender z Kędzierzyna-Koźla, na koniu Wilson MK, rywalizuje o zwycięstwo w Polskiej Lidze Jeździeckiej. To pierwszy sezon profesjonalnych startów trzynastolatki. I już z sukcesami!
Julia Balawender podczas zawodów drugiej rundy PLJ

Źródło: Bart_Ste_Foto/KadraSkoki.pl

Zawodniczka Ludowego Klubu Jeździeckiego Na Wyspie Kędzierzyn-Koźle, startująca w kategorii juniorów do 15 lat, w tym sezonie odniosła dwa zwycięstwa w zawodach Polskiej Ligi Jeździeckiej 2024. W maju wygrała drugą rundę młodzieżową na Ranczu Gościszów, a we wrześniu była najlepsza podczas szóstej rudny Perlage Masters CSN w Gałkowie. W tym roku uczestnicy Polskiej Ligi Jeździeckiej 2024 rywalizują w trzech kategoriach: grand prix o wysokości przeszkód 140-145 cm, open z przeszkodami o wysokości 125 cm i młodzieżowej, gdzie przeszkody mają 120 cm wysokości. Przed finałowymi zawodami, które w najbliższy weekend odbędą się w Krakowie, zawodniczka z naszego miasta zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, wraz z Karmelą Wolniewicz. Obie zawodniczki zgromadziły do tej pory po 65 punktów. Jeśli Julia zaliczy udany start, to może triumfować w całym cyklu.

A jak to się stało, że trzynastolatka z naszego miasta zaczęła skakać przez przeszkody i w tak młodym wieku odnosi już sukcesy?

- Mieszkamy w Koźlu, więc bardzo często przejeżdżamy przez wyspę. Córka za każdym razem wpatrywała się w konie i kilka lat temu zapytała, czy mogłaby nauczyć się jeździć. Poszliśmy więc do stadniny i tak się zaczęła jej pasja do koni. Kiedy już dobrze nauczyła się jeździć, to zaczęła trenować skoki pod okiem Pawła Marcinkowskiego. Dobrze jej szło, więc postanowiliśmy startować w zawodach - opowiada Robert Balawender, ojciec zawodniczki.

Julia rozpoczęła starty zeszłej zimy w hali, ale tak na poważnie rozkręciła się wiosną i latem, kiedy pojawiły się pierwsze sukcesy. Dwie wygrane w cyklu Polskiej Ligi Jeździeckiej 2024 oraz tytuł mistrzyni Opolskiego Związku Jeździeckiego, wywalczony 15 września w Jakubowicach, to obiecujący początek kariery młodej amazonki. Na początku dziewczynka skakała rekreacyjnie na koniach klubowych. Jednak kiedy jej poziom zaczął być coraz wyższy rodzice zdecydowali się na zakup własnego wierzchowca.

- Jeśli nastawiamy się na profesjonalne skakanie, to jeździec musi mieć własnego konia. Muszą się poznać, zżyć ze sobą i mieć do siebie zaufanie. Tworzą parę, w której jedno jest zależne od drugiego - wyjaśnia tato.

Ta piękna dyscyplina sportowa w Kędzierzynie-Koźlu dopiero raczkuje, ale w klubie LZS Na Wyspie jest już grupa trenujących dzieci. Kto wie, może sukcesy Julii przyciągną kolejnych chętnych oraz zainteresują sponsorów, bo jeśli ktoś myśli o skokach przez przeszkody na poważnie, to ta dyscyplina nie jest tania. Zakup najtańszego konia to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Ale jeśli chcemy zainwestować w lepszego wierzchowca, to cena gwałtownie rośnie. Na profesjonalnej stronie z ofertami koni do skoków czy ujeżdżenia, znajdziemy oferty za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a najdroższe sztuki kosztują ponad pół miliona złotych! Najlepsze na świecie zwierzęta, startujące w igrzyskach olimpijskich czy innych prestiżowych konkursach, wartę są nieraz miliony dolarów.

Miesięczne utrzymanie konia to koszt 2000-3000 złotych. W to wliczona jest stajnia, wyżywienia i stała kontrola weterynaryjna. Czasem potrzebne jest leczenie zwierzęcia czy jakieś zabiegi pielęgnacyjne, a to też kosztuje. Jednorazowy start w zawodach to podobna kwota, gdyż potrzebny jest transport konia i jego utrzymanie na miejscu, do tego wpisowe, zakwaterowanie i wyżywienia dla zawodniczki i opiekuna. Nie jest więc tanio, a rodzice muszą wszystko płacić ze swojej kieszeni.

- Są dyscypliny sportowe w które trzeba sporo zainwestować, jeśli myśli się o poważnych startach. Jeżdżąc po całej Polsce widzimy, że ci najlepsi zawodnicy mają po kilka koni, a do tego sztab ludzi do pomocy - zaznacza Robert Balawender.

Julia ma dopiero 13 lat, więc w swojej kategorii wiekowej, będzie jeszcze występowała przez dwa sezony. Jednak jej umiejętności muszą być już spore, skoro startuje też w konkursach otwartych, gdzie rywalizuje z seniorami.

Skoki przez przeszkody może nie są zbyt medialnym sportem, ale wbrew pozorom cieszą się sporym zainteresowaniem.

- Są imprezy, na które trzeba się zapisywać z wyprzedzeniem, bo są limity startujących i miejsc szybko ubywa. Bywaliśmy na zawodach, gdzie startowało 180 koni, to całkiem sporo - opowiada nasz rozmówca.

Trzymamy kciuki za występ w Krakowie i życzmy kolejnych sukcesów!

Julia Balawender wygrała zawody Polskiej Ligi Jeździeckiej 2024 w Gościszowie

Zdjęcia: Bart_Ste_Foto/KadraSkoki.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Terefere 28.09.2024 10:17
Niech Julia weźmie konia na plecy to wtedy wyniki może robić a w ten sposób to koń robi wyniki nie Julia

Luzak 30.09.2024 10:07
Widać masz pojęcie o sporcie

Terefere 28.09.2024 10:13
Qwa to koń skacze!!!🤬🤮

Luzak 30.09.2024 10:10
Tak! Koń zna też parkur , wie gdzie ma się wybić, gdzie zwolnić, gdzie przyspieszyć. A jeździć tylko siedzi i robi zdjęcia komórką. Widać znawca z ciebie.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Jakiej perspektywy - braku później zatrudnienia ? Po za tym kształcenie w wielu przypadkach w kierunkach które są po porostu nie ciekawe... To rzeczywiście perspektywy dla młodych ludzi na przyszłość. Jest to wina niekompetentnych osób zasiadających w ministerstwie edukacji ale także niższego szczebla władzy odpowiedzialnej za sektor szkół ponadpodstawowych. Burdel od wielu lat PIS-PO...Data dodania komentarza: 15.01.2025, 22:12Źródło komentarza: Ranking liceów i techników Perspektywy 2025. Wyniki szkół z Kędzierzyna-KoźlaAutor komentarza: GerhardTreść komentarza: Cytując klasyka zza Buga: " a komu to potrzebne?"Data dodania komentarza: 15.01.2025, 22:07Źródło komentarza: Wraca temat budowy terminalu w kozielskim porcie. Firma KKT rozmawia z PKP o współpracyAutor komentarza: Ja polkaTreść komentarza: Jak można być marszałkiem i oszukiwać( kupił dyplom MBA ) nie będąc mgr!!!!!! Upubliczniono to i coooooo!!! Cisza!!!!! Skandal ,tylko możliwe to w państwie z dykty!!!!Data dodania komentarza: 15.01.2025, 20:33Źródło komentarza: Polska 2050 Szymona Hołowni wybrał nowy zarząd w województwie opolskimAutor komentarza: Były pracownikTreść komentarza: A to jest przekaz dla naiwnych?. Nie mają nic do przekazania a za dwa lata, może rok wszystko pójdzie na zmarnowanie.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 19:22Źródło komentarza: Rosyjskie i białoruskie nawozy zostaną wreszcie objęte sankcjami. Ulga w Grupie Azoty KędzierzynAutor komentarza: SpekulantTreść komentarza: Trzecia odnoga - jeszcze jedni do kolekcji zdrajcy jak pis i poData dodania komentarza: 15.01.2025, 17:04Źródło komentarza: Polska 2050 Szymona Hołowni wybrał nowy zarząd w województwie opolskimAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Spółka KKT, robi wrażenie jakby im już na tym nie zależało.... Zamiast walczyć z molochem (PKP).... Mieli tyle czasu. Platfusy już rządzą ponad rok i nic. Nasza celeberetka też ma to w ....Data dodania komentarza: 15.01.2025, 17:00Źródło komentarza: Wraca temat budowy terminalu w kozielskim porcie. Firma KKT rozmawia z PKP o współpracy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1036 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna