Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 06:11
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejkowy zestaw powiększa się z dnia na dzień. ZDJĘCIA

Dzieci je uwielbiają. Jednak modele kolejek cieszą oko nie tylko najmłodszych, ale również wielu dorosłych. Ich marzenia w tym zakresie spełnia Adam Bugiel z Kędzierzyna-Koźla, który od lat sam tworzy i ułatwia innym produkcję zabawek do druku 3D.
Kolejkowy zestaw powiększa się z dnia na dzień. ZDJĘCIA
Wszystkie elementy są bardzo łatwe w druku nawet dla początkujących, natomiast części są dostosowane do druku również na najmniejszych drukarkach 3D

Założony przez kozielskiego informatyka sklep, oferuje zabawki, które bez problemu można sobie wydrukować na drukarkach 3D. Wystarczy pobrać ze strony sklepu pliki z projektem. Nie są to tak zwane modele redukcyjne, oddające rzeczywistość w skali 1:1. Są to uproszczone zabawki, które pokazują, co na przykład można zrobić z danym wagonem.

- Nasze projekty są zaprojektowane do zabawy, mają wiele ciekawych funkcji: otwierane luki, włazy, pokrywy ładowni. Możesz je drukować i budować z dziećmi. Jest tu wiele części i śrubek, które dają mnóstwo radości przy składaniu modeli - wyjaśnia Adam Bugiel. - Strona Printed Toys została założona w 2020 w Kędzierzynie-Koźlu. Projektujemy techniczne zabawki dla dzieci, możliwe do wydrukowania na domowych drukarkach 3D. Wiemy, jak trudno znaleźć na rynku dobre techniczne zabawki, więc zdecydowaliśmy się samodzielnie rozpocząć ich projektowanie. Wkładamy dużo pracy w tworzenie dobrych i trwałych zabawek, które sprawiają dzieciom radość.

Najlepsi testerzy

Adam Bugiel jest głównym projektantem zabawek. Zajmuje się również edukacją. Jego firma uczy dzieci druku 3D i projektowania modeli. 

- Jestem programistą, grafikiem, modelarzem 3D oraz nauczycielem przedmiotów informatycznych z ponad 15-letnim stażem. Mam także dwóch synów, którzy są świetnymi testerami wszystkich zaprojektowanych zabawek - dodaje nasz rozmówca. 

O jego hobby pisaliśmy już wcześniej. 

Imponujący tabor

Naszego rozmówcę zapytaliśmy o najbliższe plany projektowe oraz łączną liczbę dotychczas wyprodukowanych przez niego na drukarkach 3D elementów (wagoników, parowozów, elektrowozów, torów i innych akcesoriów).

- Jeszcze nie wiem co nowego się pojawi, bo pomysły przychodzą niespodziewanie. Właśnie kończę projektować kolejny typ lokomotywki, a zaczętych mam jeszcze kilka. Na dzisiaj „ilostan taboru” trzymam już w arkuszu kalkulacyjnym, bo na własną pamięć nie mogę liczyć. Jest tego 20 typów pojazdów - wylicza Adam Bugiel. - Sama kolejka liczy na dziś 87 modeli (19 lokomotywek, 68 różnego typu wagoników) i ok. 40 metrów torów, ale to się dość szybko zmienia. W zasadzie z drobiazgami typy końcówki torów itd. to jest już niepoliczalne. Ale z ciekawostek dodam jeszcze, że wszystkie te pociągi składają się z ponad 3500 części, a do ich skręcenia potrzeba było blisko 2000 wkrętów. Podział na tak dużą liczbę części wynika ze specyficznego zastosowania: to mają być bardzo trwałe zabawki do wykorzystania na warsztatach z dziećmi. Więc wszystkie części, które mogą ulec uszkodzeniu, powinno się dać łatwo i szybko wymienić. Remont wszystkich pociągów po całodziennych warsztatach zazwyczaj zajmuje mi nie więcej niż 45 minut, razem z drukowaniem części zamiennych.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

doktor inżynier 12.09.2024 22:57
Miałem okazję poznać Pana Adama, człowiek z niesamowitą pasją. Dzieciaki z zacięciem technicznym mogą się niesamowicie wiele nauczyć od Niego. Ach co ja mówię, szanowna Małżonka również jest wspaniałym nauczycielem. Nie wiem jak teraz ale charakterystycznej Multipli już nie widuję :):)

Brozio 12.09.2024 17:03
Proszę opisać, że artykuł jest artykułem reklamowym! A poza tym pan Adam - bardzo pozytywny człowiek.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kibiceTreść komentarza: A kto w przyszłym sezonie za Janusza? I innych?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:50Źródło komentarza: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pewnie pokonała Barkom Każany Lwów. ZDJĘCIAAutor komentarza: WiesławTreść komentarza: Styropian biały zwykły o grubości 10 cm. jest moim zdaniem wystarczający do ocieplenia i izolacji z zewnątrz ścian budynku przy ścianach z pustaka białego. Fachowiec badał termoizolacyjność ścian i wyszła znakomicie.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:52Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: inżbudTreść komentarza: Izolację termiczną dobiera się na podstawie obliczeń aby spełnić normowy współczynnik U. Zależy to od grubości, rodzaju i materiału przegrody zewnętrznej oraz kilku innych czynników. Nie od pana Mietka z hurtowni, który wam powie że na dach daje się tyle i już.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:25Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MałoszlachetnyTreść komentarza: Są 13stki, 14stki, 800+, kredkowe, zapomogi, dopłaty do czynszów, bezpłatna opieka zdrowotna, darmowe leki dla seniorów, ulgi na dzieci itp. Chcecie zobaczyć prawdziwą biedę to przejedźcie się do Afryki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:21Źródło komentarza: Ruszyła Szlachetna Paczka. Tysiące rodzin czeka na wsparcieAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Ja ociepliłem willę 5 lat temu jedynie 20cm styropianu. Przy obecnych cenach gazu już żałuję, że tylko tyle.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 14:15Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna