Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego, w PZP-S na osiedlu Koźle-Rogi przyciągnęło pokaźne grono zarówno osób czytających, jak i słuchaczy, wśród których zdecydowaną większość stanowili uczniowie, a całość przygotowała Sandra Langer, nauczyciel-bibliotekarz w tej placówce oświatowej.
Niełatwe dzieło Juliusza Słowackiego czytali we wtorkowe południe: Paweł Masełko, Andrzej Kopacki, Małgorzata Skrzypczak, Teresa Archipow, Elżbieta Żarska, Marta Szyszko, Sandra Langer, Tomasz Skoczylas, Emilia Kostrzewa, Apolonia Sokulska, Tobiasz Grüner, Lena Langer.
Przypomnijmy, Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.