Reklama
sobota, 23 listopada 2024 14:40
Reklama
Reklama
Reklama

Pielgrzymi z parafii Zakrzów po raz pierwszy w historii dotarli pieszo na Górę Świętej Anny. ZDJĘCIA

W ostatni piątek sierpnia parafia Zakrzów po raz pierwszy w swej historii wyruszyła pieszo na Górę Świętej Anny, dołączając do parafii Cisek, która pielgrzymuje tam nieprzerwanie od 102 lat.
Pielgrzymi z parafii Zakrzów po raz pierwszy w historii dotarli pieszo na Górę Świętej Anny. ZDJĘCIA

Autor: parafia Zakrzów

– Kiedyś z Zakrzowa pielgrzymi jechali pociągiem do Leśnicy, skąd pieszo ruszali dróżkami kalwaryjskimi. W tym roku po raz pierwszy idziemy od nas, a potem połączymy się z Ciskiem – przed wyruszeniem w pielgrzymkę dzielił się w rozmowie z "Lokalną" Adam Nowak ze Steblowa, jeden z organizatorów pieszej pielgrzymki na Górę Św. Anny.

Udział w niej zadeklarowało 90 osób, głównie z Zakrzowa i Ciska, a także pielgrzymi z Niemiec i okolicznych parafii. Ostatecznie liczba wzrosła do 98.

"Uczestniczę w misji kościoła" – to hasło, które przyświecało wędrującym. Pielgrzymowanie to nie tylko akt wiary, ale też doskonała okazja do refleksji, budowania wspólnoty i odnalezienia wewnętrznego spokoju w drodze do celu.

– W jednej z pieśni są słowa: "Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota". I tego świadkami chcemy być – zapowiadał Adam Nowak.

Pielgrzymi z parafii Zakrzów rozpoczęli dzień od porannej modlitwy w swoim kościele. Pobłogosławieni przez księdza proboszcza, wyruszyli w drogę. Po nieco ponad godzinie dotarli do Ciska, gdzie połączyli się z tamtejszymi pątnikami. Pokonanie 30-kilometrowej trasy miało im zabrać około siedmiu godzin.

– Firma "Prosiaczek" obdarowała nas na drogę drożdżówkami, a firma Do-Ha napojami, za co im jeszcze raz dziękujemy – mówi Adam Nowak. Wspominając, jak ważne było wsparcie lokalnej społeczności i sponsorów, słowa wdzięczności kieruje również do pana Józefa, który zabezpieczał pielgrzymów na czterech kółkach, pielęgniarki pani Alicji, dbającej o zdrowie pątników, oraz wszystkich innych, którzy przyczynili się do organizacji pielgrzymki.

– Pierwsza przerwa była w Koźlu koło starego cmentarza. Później zatrzymaliśmy się przy Hospicjum św. Anny w Kłodnicy, przy lesie na wylocie z Kłodnicy oraz w klubie wiejskim w Raszowej, gdzie w tamtejszym kościele odbyło się również krótkie nabożeństwo. W Leśnicy była pora na obiad. Około 17:30 dotarliśmy na Górę św. Anny – relacjonuje Adam Nowak.

Pielgrzymom w drodze towarzyszyli członkowie orkiestr z Zakrzowa i Ciska.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WojtekTreść komentarza: Kiedyś według norm i specjalistów warstwą nieprzemarzalną i najlepszą było 5cm a teraz najlepiej dom wykroić z jednego kawałka styropianu i to z malutką dziurką do wchodzenia.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: MożeTreść komentarza: Trzeba odwiedzić zakładData dodania komentarza: 23.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Hobbista budowlaniecTreść komentarza: W 90 latach na dolnym Śląsku Murator zalecał styropian o grubości 7 cm czyli co im cieplejszy klimat tym grubszy styropian???? Tych fachowców na usługach producentów styropianu i pismaków powinni zacząć wreszcie sadzać bo puszczają ludzi w nieuzasadnione koszty a to tak jak wyłudzanie gotówki.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 10:00Źródło komentarza: Jaką grubość styropianu wybrać na ocieplenie domu?Autor komentarza: DianaTreść komentarza: Podam tylko jeden przykład osoba jest chodząca , jeszcze niedawno do tego mieszkania przychodziły okoliczne pijaki ale zaległości , które miał na czynszu , prądzie wszystko opłacone przez MOPS, obiadki z opieki , sprzątanie mieszkanka itp.a facet to cwaniaczek i nierób.Takim się pomaga za pieniądze podatnika.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 00:03Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Sierota po pisieTreść komentarza: Gdzie w woj.opolskim Urząd Marszałkowski planuje budowe ośrodka dla uchodźców?? KONKRETNIE, jaki wydział planuje? Chcę wysłać protest, żeby to nie był KK i was ochronić!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: LLLTreść komentarza: Budowa takich placówek to część rządowej strategii migracyjnej. Wstępnie na CIC przeznaczono 432 mln zł. "Centra są tworzone przez urzędy marszałkowskie we współpracy z innymi instytucjami zajmującymi się migrantami w poszczególnych miejscowościach. Partnerstwo wdrożeniowe w każdym obszarze musi obejmować urząd wojewódzki odpowiedzialny za legalizację pobytu migrantów (...)"Data dodania komentarza: 22.11.2024, 23:11Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdna
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna