Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobiegają końca XXVI Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd. ZDJĘCIA

Moszna ponownie gości Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd. W tym roku impreza po raz drugi odbyła się w powiecie krapkowickim. Organizatorem wydarzenia jest Ludowy Klub Jeździecki Lewada. Jak zawsze dopisali artyści oraz widzowie.

Przypomnijmy, pomysłodawcami zawodów organizowanych od przeszło ćwierćwiecza są: Andrzej Sałacki, wieloletni prezes LKJ Lewada oraz prezenterka telewizyjna Katarzyna Dowbor.

Przez długie lata, bo od 1998 roku Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd – Art Cup odbywały się w Zakrzowie, który za każdym razem gościł około pięćdziesięciu znanych artystów, którzy albo kibicują swoim koleżankom i kolegom, albo biorą udział w jednej z czterech konkurencji jeździeckich: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu, powożeniu, lub western riding. Nie inaczej było tym razem. 

Dopiero w zeszłym roku po raz pierwszy w historii imprezę przeniesiono do Mosznej, organizując tam z wielkim rozmachem jubileuszowe XXV Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd Art Cup 2023. Jak widać kolejna edycja w tym wyjątkowym miejscu, również okazała się strzałem w dziesiątkę.

Do Mosznej przyjechali m.in. Daniel Olbrychski, Karol Strasburger, Emilia Krakowska, Katarzyna Dowbor, Halina Rowicka, Maciej „Gleba” Florek, Anna Korcz, Dariusz Kordek, Jarosław Kret, Marcin Mroczek, Tomasz Oświeciński, Henryk Sawka, Roch Siemianowski, Marek Siudym, Marek Torzewski.

Zmagania artystów podziwiała licznie przybyła publiczność, a zawodom towarzyszyły dodatkowe atrakcje, wśród których warto wymienić nie tylko przepiękne pokazy jeździeckie, ale i artystyczne oraz prezentacje kobiecej mody.

W tym roku w szczególny sposób postanowiono uhonorować Emilię Krakowską, która debiutując w Teatrze Polskim w 1964 roku, obchodzi właśnie 60-lecie swojej pracy artystycznej. Magiczny benefis zorganizowano w sobotni wieczór w przepięknej scenerii zamku w Mosznej.

Weekendowe wydarzenie było też okazją do oficjalnego zaprezentowania książki o Andrzeju Sałackim, który jest twórcą sukcesów Ludowego Klubu Jeździeckiego „Lewada”, jego trenerem i menadżerem. Premiera książki pt. „Andrzej Sałacki - życie na medal”, której współautorkami są: Anetta Sałacka, obecna prezes LKJ „Lewada”, a prywatnie żona pana Andrzeja oraz Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

Książka przybliża bogaty dorobek tego związanego z naszym powiatem niezwykle utytułowanego zawodnika i trenera.  

Przypomnijmy, Andrzej Sałacki z wykształcenia jest lekarzem weterynarii i absolwentem studiów trenerskich. Uprawia jeździectwo od wielu lat. Zaczynał starty jako junior w konkurencji skoków (brał udział m.in. w Mistrzostwach Europy Juniorów). Wielokrotnie reprezentował polskie barwy za granicą, w 1996 roku jak pierwszy Polak zakwalifikował się na Dioksanie do finałów Pucharu Świata w Goeteborgu. W latach 80. zainicjował konkurencję woltyżerki w Polsce. Prowadzony przez niego zespół woltyżerki z Jaroszówki dwukrotnie zdobywał srebrny medal Mistrzostw Świata, a Andrzej Sałacki zyskał renomę najlepszego lonżującego.

Jest twórcą bezprecedensowego jeździeckiego show - pokazu ujeżdżenia Grand Prix na koniu bez uzdy - który na zaproszenie ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, księżniczki Anny prezentował na Wembley, zdobywając tytuł „Jeźdźca Roku”. Pokaz, który wykonywał na klaczy „Czcionka”, cieszył się ogromnym powodzeniem i był prezentowany na największych światowych imprezach jeździeckich, m.in. podczas CHIO Aachen, CHI w Hamburgu, na German Classics w Bremen, CSI w Helsinkach, w Wienerstadthalle we Wiedniu, w Neumunster, podczas Fiera Cavalli di Verona , na CHI w Donaeuschingen, CHI w Falsterbo, Mistrzostwach Świata w Riesenbeck, podczas Salon de Cheval w Paryżu i na Equitanie oraz na zaproszenie ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, księżniczki Anny na słynnym brytyjskim show „Horse of the Year” na Wembley. Jako jedyny jak dotąd Polski jeździec otrzymał zaproszenie do Windsoru na specjalny, prywatny pokaz przed królową Elżbietą II.

Od stycznia 2000 do lutego 2005 Andrzej Sałacki pełnił obowiązki trenera Kadry Narodowej, a od 2018 obowiązki trenera młodzieżowej Kadry Narodowej PZJ. We wrześniu 2018 roku Andrzej Sałacki został wiceprezesem Central European Dressage Working Group. Jako jeździec zdobył dwanaście medali Mistrzostw Polski. Jest członkiem sześcioosobowego zarządu International Dressage Trainers Club.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fakt 01.09.2024 19:22
Może i strzał w dziesiątkę, ale nie spełnia to oczekiwań RG PC.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna