W Polsce występują cztery gatunki węży: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, gniewosz plamisty i wąż Eskulapa. Za węża jest czasem również brany padalec zwyczajny, który w rzeczywistości jest gatunkiem jaszczurki pozbawionym kończyn. Tak jak zaskroniec, gniewosz i wąż Eskulapa nie jest jadowity. Za to jak wszystkie gatunki w Polsce jest objęty ochroną.
Lato, to idealny czas na wędrówki po lesie, zbieranie poziomek, jagód, jeżyn czy grzybów. W czasie tych eskapad można niespodziewanie trafić na jedynego jadowitego węża – żmiję zygzakowatą (Vipera berus). Najczęściej możemy ją spotkać w pobliżu terenów podmokłych, brzezin z polanami porośniętymi trawami i mchem. Zbierając runo leśne warto uzbroić się w kalosze , długie spodnie. Miejmy to na uwadze szczególnie, ubierając do lasu dzieci. Modne sandałki czy klapki, krótkie spodenki, koszulka na ramiączkach, to nie jest właściwy strój na taka wyprawę.
Żmija nigdy nie atakuje pierwsza. Jej naturalną reakcją na zagrożenie, jest zawsze ucieczka. Swoje zaniepokojenie i gotowość obrony sygnalizuje głośnym syczeniem. To ostatni sygnał, gdy mamy szanse się wycofać, bez konfrontacji. Nawet nieświadome nadepnięcie na gada może skończyć się atakiem na wysokość do kilkunastu centymetrów. Stąd tak ważne są wysokie buty. Jad jest cenny dla węża, dlatego 30-60 proc. ukąszeń jest suchych, bez jego wstrzykiwania.
Co zrobić w wypadku ukąszenia?
1. Oddal się w bezpieczne miejsce,
2. Zlokalizuj ranę, zdejmij wszelką biżuterię i inne elementy ubrania, które mogłaby stanowić dodatkowy problem w przypadku opuchlizny,
3. Wezwij pomoc dzwoniąc na numer 112, aby jak najszybciej otrzymać antytoksynę i rozpocząć leczenie podtrzymujące (zarówno objawów wynikających z działania jadu, jak i ewentualnej reakcji anafilaktycznej lub rzekomoanafilaktycznej).
4. W oczekiwaniu na pomoc pozwól, by z rany swobodnie wypływała krew (wraz z nią na zewnątrz wydostanie się część jadu). W miarę możliwości oczyść miejsce ukąszenia wilgotnym gazikiem i unieruchom zranioną kończynę możliwie poniżej poziomu serca, by spowolnić rozprzestrzenianie się jadu (temblak wykonany z koszulki lub chusty).
5. Bardzo ważne:
- wysysanie jadu, rozcinanie, przypalanie rany jak wszelka inna manipulacja przy miejscu ukąszenia, może tylko pogorszyć sytuację,
- opaski uciskowe mogą zablokować przepływ krwi i spowodować zwiększone ryzyko obumierania tkanek w miejscu ukąszenia.
Napisz komentarz
Komentarze