W nocy z 4 na 5 lipca policjanci interweniowali w związku z zakłóceniem ciszy przez grupę nietrzeźwych nastolatków. Tuż przed godziną 3:00 dyżurny kędzierzyńsko-kozielskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zakłócenia ciszy nocnej w jednym z mieszkań na terenie miasta. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Funkcjonariusze pod wskazanym adresem zastali pięcioro nastolatków w wieku 15 i 16 lat. Czworo z nich było nietrzeźwych.
Policjanci przekazali ich pod opiekę rodziców. Teraz czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Zespołu ds. Nieletnich. Nastolatkowie muszą się liczyć z tym, że będą odpowiadać za swoje czyny przed sądem rodzinnym. Policjanci sprawdzą również, w jaki sposób zdobyli alkohol. Za sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18. roku życia grozi wysoka grzywna, a nawet utrata koncesji alkoholowej.
Pamiętajmy, że wakacje to okres, kiedy wielu młodych ludzi ma więcej wolnego czasu, co sprzyja poszukiwaniu nowych relacji koleżeńskich. Dużym ryzykiem dla dziecka jest trafienie do grupy rówieśniczej podejmującej nieakceptowane społecznie zachowania – za to dającej uwagę i zainteresowanie – często za cenę spełnienia określonych warunków, np. sięgnięcia po alkohol lub innych środków odurzających.
Dlatego dla zwiększenia ich bezpieczeństwa:
• od najmłodszych lat pokazuj dziecku jak rozpoznawać groźne dla niego sytuacje oraz naucz go asertywności;
• wskaż dziecku jak mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osobą za którą się podaje. Uświadom dziecku jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą;
• nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem;
• staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym jak i z kim i gdzie spędza swój wolny czas;
• nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu;
• reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko!
Napisz komentarz
Komentarze