W programie Nocy Świętojańskiej nie zabrakło warsztatów z wyplatania sobótkowych wianków pod kierunkiem Elżbiety Kruk z Pracowni Florystyczno-Ogrodniczej „Różany Ogród”.
W oczy rzucała się zwłaszcza płeć piękna, przystrojona barwnymi wiankami. Na jednym ze stoisk pokaźne grono dziewcząt i kobiet wyplatało wianki, dekorując nimi swoje głowy.
- Nie mam już takiej wprawy jak za dziecka, kiedy to bardzo często wiłam wianki wraz z koleżankami z podwórka. Teraz idzie mi to znacznie wolniej, a efekty nie są już tak zadowalające jak dawniej, ale dałam radę - uśmiecha się pani Bożena, która dumnie paradowała ze swoim wiankiem.
Wianki chętnie zakładały też przedstawicielki młodego pokolenia.
- Ten wianek uplotła mi mamusia. Jest bardzo ładny. Sama jeszcze nie potrafię takiego zrobić, ale za rok lub dwa na pewno się nauczę - zapewniła kilkuletnia Kasia.
W sobotę nikt na wyspie nie miał prawa się nudzić. Nie zabrakło bowiem wrażeń artystycznych. Publiczność oklaskiwała Akademię Tańca Perła Reńska Wieś, najmłodszych wykonawców z publicznych przedszkoli nr 21 oraz nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu, utalentowanych artystów Agaty Seidel, zespół Na Przekór, działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pod kierunkiem Anny Jellinek oraz Zespół Tańca Nowoczesnego SPIN pod kierunkiem Karoliny Sadyk.
Wyjątkową artystyczną ucztę przy znanych hitach muzyki z lat 60. zaserwował zespół Oldersi na czele z solistą Marianem Tarnowskim (finalistą „The Voice Senior”).
Po godz. 20 rozpoczęto rzucanie wianków na wodę przez dziewczęta z Zespołu Tańca Nowoczesnego SPIN.
Miejska Biblioteka Publiczna, w ramach akcji pn. „Poczytaj mi, mamo”, przygotowała sobótkową wypożyczalnię książek. Na imprezie pojawiły się również stoiska wystawiennicze organizacji pozarządowych, w tym: Fundacji Wychowania dla Pokoju, Fundacji Odrzańskie Konsorcjum, Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”, czy też Klubu Sportowego „Koziołek”.
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli też o poczęstunku. Był grill, śląski kołacz, wata cukrowa i napoje. Sobotnia Noc Świętojańska na wyspie została zorganizowana przez rady osiedli: Zachód, Stare Miasto, Południe oraz Kłodnica, pod honorowym patronatem prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
Noc Kupały, zwana również Nocą Świętojańską, Kupalnocką, Sobótką lub Palinocką, to tradycyjne słowiańskie święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca, w dzień letniego przesilenia. To jedno z najstarszych świąt Słowian, którego korzenie sięgają jeszcze czasów pogańskich – VIII-X wieku. W Polsce Noc Kupały jest znana przede wszystkim z rytuałów związanych z wiankami. Według tradycji wianki wykonuje się z kwiatów i ziół, a następnie wrzuca się je do wody – rzeki, jeziora czy stawu. Wierzono, że wrzucenie wianka do wody przynosi szczęście, chroni przed chorobami oraz złą energią. Często wianki są zapalane ogniem, co ma symbolizować oczyszczenie z grzechów i złych myśli.
Napisz komentarz
Komentarze