Park Orderu Uśmiechu to ulubione miejsce wypoczynku wielu mieszkańców miasta. Młodsi mogą szaleć na placu zabaw, wędrować ścieżką edukacyjną lub wyciskać siódme poty w strefie street workout, a starsi spacerować wśród zielni, ćwiczyć na siłowni pod chmurką lub przycupnąć na jednej z licznych ławeczek, by odpocząć, poobserwować harcujące wiewiórki lub poczytać gazetę lokalną.
- Niemal codziennie spaceruję po parku. Pięknie zrobiło się tu po ostatnich nasadzeniach, ale nie wszystkie drzewka się przyjęły. Naliczyłem kilkanaście uschniętych egzemplarzy, ale zapewne jest ich więcej. Szczególnie te przy alejkach wyglądają brzydko. Liczę, że ktoś się tym zajmie - apeluje nasz czytelnik.
Wybraliśmy się na miejsce i faktycznie, już przy wejściu do parku od ul. Harcerskiej cztery spore drzewka przy płocie przedszkola straszą suchymi kikutami. Takich okazów na całym terenie jest więcej.
- Część drzew nie przetrwała zimy. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że niektóre z nich nie przyjęły się. Miejskie służby zgłosiły ten fakt wykonawcy, który zgodnie z umową ma obowiązek utrzymywać nasadzoną zieleń - informuje Piotr Pękala, kierownik biura komunikacji medialnej urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu. - Ponadto w trakcie wakacji zaplanowana jest również wizja lokalna w trakcie której specjaliści wytypują wszystkie rośliny wymagające wymiany. Natomiast same prace najprawdopodobniej przeprowadzone zostaną okresie jesiennym, który najbardziej sprzyja takim zabiegom. Wykonane one zostaną w ramach gwarancji - dodaje rzecznik magistratu.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w parku pomiędzy Śródmieściem a osiedlem Piastów, przeprowadzono kilkumiesięczne prace nad uatrakcyjnieniem terenów zielonych. Najpierw dokonano inwentaryzacji, która wykazała stare, schorowane okazy i wiatrołomy. W styczniu 2023 roku rozpoczęły się zabiegi arborystyczne, polegające na pielęgnacji i wycince drzew zagrażających bezpieczeństwu. Następnie rozpoczęto nasadzenia. Miejscowa flora wzbogaciła się o nowe gatunki. Przybyło około 300 drzew liściastych, takich jak: jarząb pospolity, dąb szypułkowy czy czereśnia ptasia, a także setki bylin i krzewów oraz roślin miododajnych na łąkach kwietnych. W miejscu istniejących już i wydeptanych przez ludzi skrótów powstała ekologiczna ścieżka edukacyjna. Wykonana ona została ze zrębków, a sam trakt wytyczają naturalne obrzeża ze starych pni drzew. Na trasie zamontowano także tablice edukacyjne, ekozabawki dla dzieci, ławki i kosze na śmieci. Zamontowano kilkadziesiąt budek dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy, a także hoteliki dla owadów i poidełka. Inwestycja była współfinansowana ze środków europejskich w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap IV”.
Napisz komentarz
Komentarze