Łącznie zgłoszono 120 koni z całej Polski, w tym 28 do II Pure Polish Classic Show i 92 do XXXIV Junior Spring Show. Ogier Piernat z "Klubu Sportowego Europa", który ma siedzibę w Zakrzowie, wystartował w konkursie jako jedyny z Opolszczyzny.
- Zdobył drugie miejsce. Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi. Jest u mnie od 15 lutego 2022 r. Zakochałam się w nim gdy tylko go zobaczyłam – przyznaje Agnieszka Dąbrowska, właścicielka „Europy”.
Piernat ma 17 lat. Do udziału w pokazie był przygotowywany przez trzy miesiące
- Najpierw pojechał na szkolenie do Warszawy do Bogdana Maślanki. Po ponad dwóch miesiącach wrócił do Zakrzowa i ćwiczyliśmy już w domu. Do pokazu musiał nabrać masy, nauczyć się biegać i wyciągać szyję. Przed nim są dwie prestiżowe imprezy. Jeszcze w czerwcu jedziemy na pokaz do Tarnowa a w sierpniu do Janowa Podlaskiego - opowiada Agnieszka Dąbrowska.
Koń z piętnem Mahometa
Piernat jest wyjątkowym ogierem, ma unikatowe, jedyne w Polsce, umaszczenie. A na całym świecie jest tylko kilka takich koni. Ma też spektakularny rodowód pełen mistrzów Polski. Krwawe znaki na jego ciele to tzw. piętno Mahometa.
Jak czytamy na stronie Czubajka.pl, która poświęcona jest koniom, piętno Mahometa to „krwawy ślad”, którym Mahomet wyróżnia konie siwe, najczęściej araby. Jest to obszar sierści, który u siwka nie wysiwiał i wciąż pozostaje w kolorze bazowym. Podobno jest to pozostałość krwi wojownika, którego waleczna klacz wyniosła rannego z pola bitwy. Ranny jeździec wisiał na koniu, a jego krew obficie zlała rumakowi łopatkę i szyję. Mahomet nagrodził dzielną klacz pozostawiając jej piętno – niezmywalny krwawy ślad, który klacz przekazała swojemu źrebięciu. I do dzisiaj niektóre siwe konie dumnie noszą ślad po bohaterskim czynie przodka.
Pure Polish Classic definiuje konie rasy arabskiej wywodzącego się z jednego z 7 rodów męskich i należącego do jednej z 15 rodzin żeńskich uznawanych za historycznie polskie. Dodatkowo, w rodowodzie konia w żadnym pokoleniu nie mogą występować następujące ogiery: Amer, Baroud III, Burning Sand, Dragon, St. Laurent, Tiwaiq. Dopuszcza się do konkursu konie z linii Saklawi I z rodu ogiera Palas 1968 (SU). Pozostałe rody z linii Saklawi I mogą być uznane za Pure Polish Classic w linii męskiej ogiera lub klaczy, dopiero w piątym pokoleniu potomnym urodzonym w Polsce, pod warunkiem ukończenia próby dzielności na torze wyścigowym.
Napisz komentarz
Komentarze