Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wspomnienie o kozielskiej „Baltonie”. ZDJĘCIA

Niewiele osób pamięta, że w naszym mieście działał dawniej sklep popularnej sieci handlowej „Baltona”. Były to dość odległe czasy, ale ślady po tym obiekcie uważni przechodnie dostrzegają do dziś na bocznej ścianie kamienicy zlokalizowanej na rogu ul. Piramowicza i Sądowej. W PRL-u sklepy Baltony były przedsionkiem nieba – można tam było dostać niedostępne, luksusowe produkty.
Wspomnienie o kozielskiej „Baltonie”. ZDJĘCIA

Młodszym czytelnikom warto przypomnieć, że Baltona „narodziła się” w Gdyni 3 września 1946 roku, by zaopatrywać w żywność statki pływające po Bałtyku. W 1949 roku na mocy rozporządzenia Ministra Żeglugi, Baltona została przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe, odtąd funkcjonujące jako „Baltona – Zaopatrywanie Statków”. 

Minister żeglugi Adam Rapacki przekształcił ją w Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego. Od tej pory Baltona miała wyłączność na dostarczanie towarów przemysłowych polskim statkom. 

Od 1955 roku zajęła się również zaopatrywaniem placówek dyplomatycznych za granicą, a już rok później jako członek Międzynarodowego Zrzeszenia Dostawców Okrętowych (ISSA), rozszerzyła działalność o sprzedaż detaliczną w sklepach dla marynarzy oraz na przejściach granicznych. Od tej pory Baltona stała się głównym dostawcą zaopatrującym samoloty, porty lotnicze oraz wyprawy naukowe.

Od 1977 roku przedsiębiorstwo działało już jako centrala handlu zagranicznego, prowadząca własną działalność eksportową na tzw. małe rynki, tj. Watykan, Wyspy Karaibskie, Malta, Wyspy Kanaryjskie.

W PRL-u konserwy, kiełbasy, pieczywo, słodycze odznaczone marką tej firmy były synonimem luksusu i długiej trwałości. Zdanie „dostępna za waluty wymienialne oraz bony banku PKO” robiło swego czasu furorę w polskich domach. Sklepy detaliczne „Baltony” w PRL umożliwiały legalne zakupy towarów importowanych osobom, które zatrudnione były za granicą i otrzymywały wynagrodzenie lub jego część w dewizach. Dotyczyło to w szczególności: marynarzy, rybaków, pracowników zatrudnionych na kontraktach dewizowych (w tzw. II obszarze płatniczym), dyplomatów oraz personelu latającego LOT-u. W tamtych czasach na potrzeby Baltony emitowano Marynarskie Bony Towarowe, których wartość podawana była w dolarach USA. Bony te wypłacane były marynarzom i rybakom w ramach tzw. dodatku dewizowego przysługującego podczas podróży zagranicznych.

Prawdziwy boom na rynku krajowym Baltona przeżywała w latach 80., kiedy to przed zmianą systemu gospodarczego w Polsce, powstało około 260 sklepów w tym jeden właśnie w Kędzierzynie-Koźlu.

W przypadku Baltony można mówić o jeszcze jednym kędzierzyńsko-kozielskim akcencie. Otóż reklamówki firmowe dostarczane na potrzeby tej ogólnopolskiej sieci handlowej przez lata produkowane były w Zakładach Chemicznych „Blachownia” w Kędzierzynie-Koźlu. 

Po częściowej prywatyzacji w latach 2000, firma mocno podupadła. Później już nie jako państwowe Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona”, ale prywatna spółka z powodzeniem weszła na Giełdę Papierów Wartościowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama