Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 23:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ireneusz Wiśniewski w doborowym gronie

Minister edukacji Barbara Nowacka wręczyła 27 maja br. powołania do Rady Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego. W tym gronie znalazł się Ireneusz Wiśniewski – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Ireneusz Wiśniewski w doborowym gronie

Rada Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego jest ogólnopolskim forum inicjowania i konsultacji zmian w kształceniu zawodowym, w tym proponowanych przez ministra edukacji.

Do zadań rady należy, w szczególności: inicjowanie i opiniowanie zmian w kształceniu zawodowym, organizowanie i wspieranie działań informacyjno-promocyjnych z zakresu kształcenia zawodowego w poszczególnych branżach, w szczególności w środowisku pracodawców.

W skład rady wchodzi 48 dyrektorów szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe wskazanych przez kuratorów oświaty (po trzy osoby z każdego województwa), tj. dyrektorzy branżowych szkół I i II stopnia, techników, szkół policealnych, centrów kształcenia zawodowego oraz dyrektorzy szkół, placówek tworzących Branżowe Centra Umiejętności (BCU).

Województwo opolskie w radzie reprezentują wspomniany już wcześniej Ireneusz Wiśniewski – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kędzierzynie-Koźlu; Bożena Czapska-Czoch – dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu oraz Małgorzata Nogalska – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach.

Do udziału w pracach rady, z głosem doradczym, minister edukacji albo przewodniczący rady mogą zapraszać osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach rady.

Na czele rady stoi jej przewodniczący Henryk Kiepura – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zastępcą przewodniczącego jest Piotr Bartosiak – dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

- Rada Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego to gremium doradczo-konsultacyjne w zakresie prawodawstwa oświatowego - tłumaczy Ireneusz Wiśniewski, dyrektor CKZ Centrum w Kędzierzynie-Koźlu. - Jako członek Rady Dyrektorów Szkolnictwa Zawodowego pracowałem już od 2016 roku. Przez te wszystkie lata udało nam się wypracować szereg dobrych rozwiązań. Między innymi artykuł 15 Prawa oświatowego.

Przypomnijmy, przepis art. 15 Prawa oświatowego daje możliwość zatrudnienia do prowadzenia zajęć osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora, odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Dyrektor szkoły lub placówki może zatrudnić takiego pracownika za zgodą kuratora oświaty (w przypadku szkół artystycznych - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowej). Z kolei w przypadku kształcenia zawodowego zgodę taką wyraża organ prowadzący. Czas pracy osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego podlega częściowo Karcie Nauczyciela, a częściowo Kodeksowi pracy.

- Inaczej mówiąc, jako dyrektor mogę na przykład zatrudnić osobę z przemysłu - wyjaśnia Ireneusz Wiśniewski. To znaczy, jeśli nie mam w danym momencie odpowiednio przygotowanego nauczyciela, to jako dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego potwierdzam kompetencje takiej osoby wywodzącej się z przemysłu, przedkładam jej stosowną ofertę pracy i mogę ją zatrudnić w swojej placówce na określonych warunkach. Innym dobrym i przyjętym przez nas rozwiązaniem jest skrócenie czasu kursu pedagogicznego dla osób, które chcą zatrudniać młodocianych pracowników z 80 do 50 godzin.    Teraz już jako członkowie Rady Dyrektorów Szkół i Placówek Szkolnictwa Branżowego, reaktywowanej przez minister edukacji Barbarę Nowacką, będziemy nadal korygować i usprawniać pewne rozwiązania, które mają realny wpływ na funkcjonowanie zarządzanych przez nas placówek. Będziemy się spotykać w zależności od bieżących potrzeb i problemów, które trzeba będzie rozwiązać - kończy nasz rozmówca. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna