Olimpiada innowacji technicznych w elektronice i mechatronice organizowana jest przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży tematyką innowacyjności, tak potrzebnej nam w dzisiejszym czasie, aby nadążyć za zmieniającym się światem i sprostać coraz to nowym wyzwaniom. Szczególny nacisk kładzie się na nabywanie przez uczestników umiejętności praktycznych, takich jak: projektowanie, budowanie nowych urządzeń bądź programów komputerowych oraz usprawnianie rozwiązań aktualnie znanych. Prace nad projektem wymagają od uczestników twórczego myślenia i dużej pracy o charakterze badawczym. Uczestnictwo w olimpiadzie wymaga od ucznia znajomości zagadnień z takich dziedzin, jak: elektronika, elektryka, mechatronika, mechanika, automatyka czy robotyka.
Nasi uczniowie w Warszawie byli jedynymi reprezentantami województwa opolskiego. Tytuł finalisty etapu centralnego oznacza, że uczniowie ze szkoły w Azotach są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminów zawodowych, a na dyplomie będą mieć wpisany wynik 100 procent.
Wojciech Kurkowski i Paweł Ćwiertnia z klasy III technik mechatronik są autorami projektu „Green safe fire alert - inteligentny system detekcji pożaru komina z kontrolą jakości spalania”. Jest to system wykrywający i zapobiegający pożarowi komina, który dodatkowo kontroluje jakość spalania. Na bieżąco jest monitorowany stan komina, a wszelkie nieprawidłowości są przekazywane użytkownikom. Zastosowanie urządzenia redukuje możliwość pożaru przewodów kominowych praktycznie do zera. Pomimo stopniowego odchodzenia od spalania paliw kopalnych w domowych kotłowniach minie jeszcze wiele lat, nim węgiel nie będzie służył do ogrzewania domów. Związane z tym niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy w przewodach kominowych jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi, nie wspominając o stratach materialnych. Według danych straży pożarnej w niektórych powiatach nawet 20 procent wszystkich pożarów stanowią pożary kominów, np. w województwie opolskim tylko w styczniu 2024 roku odnotowano prawie 60 takich pożarów.
Jakub Szewczyk, Rafał Fabiański i Grzegorz Sobkiewicz z klasy IV technik mechatronik są autorami projektu „Solarex – modułowy tracker fotowoltaiczny wspomagany AI”. To urządzenie ustawiające panele fotowoltaiczne w stronę słońca. Różni się ono jednak od innych produktów dostępnych na rynku. Projekt jest całkowicie nowatorski. Opracowanie autorskie stanowi pomysł na sposób działania urządzenia, układ sterowania, algorytm działania układu oraz program, co zostało dostrzeżone oraz wyróżnione przez jury olimpiady.
Opiekunem naukowym młodych innowatorów z ZSTiO jest mgr inż. Bernard Baron, nauczyciel przedmiotów elektryczno-mechatronicznych.
Napisz komentarz
Komentarze