Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:05
Reklama
Reklama
Reklama

Działania międzypokoleniowe w Kędzierzynie-Koźlu. Czy warto?

Od wieków naturalny transfer doświadczenia i wiedzy starszych pokoleń do pokolenia dzieci i młodzieży stanowił fundament kształtowania właściwych postaw, zasad moralnych i wartości, które miały młodym wystarczyć na całe życie. Dzieci natomiast, ze swoim entuzjazmem, spontaniczną radością, ciekawością świata dawały od zawsze seniorom powody do uśmiechu i spełnienia.
Działania międzypokoleniowe w Kędzierzynie-Koźlu. Czy warto?

Czy w tej kwestii cokolwiek się zmieniło? 

Czy więzi transgeneracyjne, wspólne doświadczanie świata, czerpanie z siebie nawzajem, nadal stanowią kapitał i wielką wartość dla młodych i dla tych troszkę starszych? Czy wędkowanie z dziadkiem nadal wygrywa z czasem spędzonym przed ekranem smartfona? Czy opowieści babć o życiu przed laty są jeszcze interesujące dla młodego pokolenia? Działania międzypokoleniowe, mające na celu wzmacnianie więzi, wymianę doświadczeń i wiedzy, realizują się w na co dzień w skali mikro w naszych rodzinach. Dziadkowie i wnuki właściwie w każdej interakcji czerpią od siebie nawzajem. Wspólna zabawa, czytanie bajek, wyjście na spacer do lasu, czas spędzony przy niedzielnym posiłku, czy rozmowa telefoniczna, są ku temu najlepszą okazją. Przekaz pokoleniowy trwa nieustannie, przezwyciężając realne utrudnienia, które wynikają z tempa naszego życia.

Święta nietypowe

W skali makro realizowane są, z inicjatywy różnych podmiotów, grup formalnych i nieformalnych, działania międzypokoleniowe jako przedsięwzięcia na większą skalę. Łączenie pokoleń we wspólnym działaniu wdrażają zarówno podmioty dedykowane seniorom (domy dziennego pobytu, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora), jak również szkoły, przedszkola, podmioty trzeciego sektora. Przykładem działania mającego wymiar transgeneracyjny jest bez wątpienia projekt realizowany przez Dom Dziennego Pobytu Nr 5 „Nasz Dom” pn.: „Obchodzimy święta nietypowe”. Poza walorem edukacyjnym, który jest niewątpliwie istotny (dzieci i seniorzy podnoszą poziom swojej wiedzy np. w zakresie roli pszczół w naturze), następuje realna integracja między przedszkolakami i seniorami. Uczestnicy w toku wspólnego warsztatowego działania przełamują stereotypy, wymieniają się doświadczeniem i uzupełniają się wzajemnie. W ostatnich dniach celebrowano w ww. projekcie Światowy Dzień Pszczół, wcześniej Światowy Dzień Wody, dzień roślin strączkowych, a w czerwcu planowane jest uroczyste zakończenie realizacji projektu w ramach Dnia Przyjaciela. Emocje wypisane na twarzach uczestników, interakcje, które zachodzą pomiędzy seniorami i dziećmi, za każdym razem potwierdzają sens realizacji tego projektu i jemu podobnych.

Olimpiada Seniorów i Przedszkolaków

Tradycją stała się w Kędzierzynie-Koźlu Olimpiada Seniorów i Przedszkolaków, która z inicjatywy Domu Dziennego Pobytu Nr 2 „Magnolia” realizowana jest już od osiemnastu lat. Jej zwiększający się zasięg świadczy o rosnącym zainteresowaniu działaniami tego rodzaju. Oprawa wydarzenia – zapalenie znicza, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, ślubowanie i pochód drużyn z flagą olimpiady, podnoszą rangę wydarzenia w oczach sportowców – seniorów i dzieci. W toku zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasad fair-play przedszkolaki i seniorzy zmagają się biorąc udział w rozmaitych konkurencjach: wyścigach slalomem, sztafecie z woreczkiem na głowie, czy przeciąganiu liny - budzącym najwięcej emocji uczestników. W dniu 22.05.2024 r. w tym wyjątkowym integracyjnym działaniu udział wzięli: przedstawiciele Domu Dziennego Pobytu Nr 2 „Magnolia”, Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej, kozielskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także przedszkolaki z sześciu kędzierzyńskich przedszkoli (12,13, 14, 15, 21, 26) i placówki na osiedlu Rogi. Wydarzenie uroczyście otworzyła Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle - Pani Sabina Nowosielska. Wręczenie pucharów, dyplomów i medali młodszym i starszym uczestnikom przypadło Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu - Pani Agacie Morkis, która zauważa szereg walorów organizacji tego typu przedsięwzięć.

Za każdym razem jestem zbudowana efektem, jaki przynosi olimpiada seniorów i przedszkolaków w naszym mieście. Wspólny sportowy wysiłek dzieci i seniorów, zdrowa rywalizacja, ogrom emocji związanych z sukcesem (bo na tej olimpiadzie wszyscy są zwycięzcami), robi wrażenie. Nie jest to wyłącznie wydarzenie sportowe – tu następuje prawdziwa integracja pokoleń, budowanie wzajemnego szacunku, łamanie stereotypów związanych ze starością, która przecież może być aktywna i pełna sportowego zapału. Fakt, że już po raz osiemnasty tak liczna grupa podmiotów bierze udział w olimpiadzie, upewnia nas w tym, że obraliśmy jako Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dobry kierunek - uważa Agata Morkis

A więc warto!

Dziś, kiedy hierarchia wartości ulega przeformułowaniu, kiedy w pędzie codzienności rozluźniają się nasze więzi rodzinne, bo przecież rzadziej odwiedzamy się i spotykamy z powodu braku czasu, warto docenić olbrzymią rolę tzw. dobrego przykładu płynącego od seniorów, wyposażonych w wiedzę i doświadczenie, które młodzi dopiero nabywają. Dlatego właśnie wydarzenia mające wymiar międzypokoleniowy (czy to w skali mikro, czy makro) zawsze będą symboliczną cegiełką w budowaniu nowoczesnej społeczności, która docenia i szanuje przekaz płynący od starszych pokoleń.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uwe AmplerTreść komentarza: Demontujesz swoim wpisem pisowską manipulację, a oni tego nie lubią ;)Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:52Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: JadwigaTreść komentarza: Tylko grzecznie zapytam, gdzie tam na zdjęciach są pracownicy socjalni? Ci wszyscy emeryci, panie sprzątające, gotujące? Ciekawi mnie to bardzo.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 19:12Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Głos luduTreść komentarza: ...no widać, że niepełnosprawny intelektualnie...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 18:07Źródło komentarza: Dzień Pracownika Socjalnego – święto ludzi wielkiego sercaAutor komentarza: Jestem z KoźlaTreść komentarza: MOPS to instytucja z klapkami na oczach. Patusom takim jak kryminaliści, menele czy cyganie dają wszystko. A uczciwe osoby które są biedne i potrzebują pomocy nie pomogą i wynajdują różne przepisy....Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:46Źródło komentarza: W „Magnolii” też świętowano Dzień Pracownika Socjalnego. ZDJĘCIAAutor komentarza: niepełnosprawnyzkozlaTreść komentarza: Od dłuższego czasu próbuję i składam e-mailowo swą ofertę do zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna. Brak odpowiedzi z ich strony - totalna ignorancja.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:43Źródło komentarza: Zakład Aktywności Zawodowej zadba o Park LotnikówAutor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: Od edukacji są nauczyciele i za to biorą kasę nie małą kasę. A policja na ulice i pilnować porządku bo są od tego. Ciągle migają się od pracy za którą teraz żądają więcej kasy.... Kpina !Data dodania komentarza: 22.11.2024, 16:41Źródło komentarza: Policjantka spotkała się z uczniami klas maturalnych kozielskiej "Żeglugi"
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna