W kwietniu 2024 r. do prezydenta Kędzierzyna-Koźla wpłynął wniosek spółki Grand Solar 4 Sp. z o. o. dot. podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla części obszaru miasta Kędzierzyn-Koźle. Obszar objęty projektem zintegrowanego planu inwestycyjnego o powierzchni około 16,5 ha znajduje się w południowo-wschodniej części Kędzierzyna-Koźla, na terenie osiedla Miejsce Kłodnickie. Od południa ogranicza go ulica Szpaków, od północy droga krajowa nr 40 (tzw. „północna obwodnica miasta”), od zachodu tereny rolnicze osiedla Miejsce Kłodnickie, a od wschodu tereny przewidziane pod projektowany łącznik ww. drogi krajowej z ul. Przyjaźni.
Celem opracowania niniejszego planu jest realizacja farmy fotowoltaicznej (elektrowni słonecznej) wraz z urządzeniami w postaci magazynów energii, stacji elektroenergetycznej GPO, stacji transformatorowych, rozdzielni średniego i wysokiego napięcia, układu dróg wewnętrznych oraz innej infrastruktury towarzyszącej. W ramach inwestycji towarzyszącej planuje się także wybudować sieć wodociągową, w celu zaopatrzenia terenu inwestycji w wodę do celów socjalnych i przeciwpożarowych.
Na obszarze, dla którego sporządzono niniejszy plan, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Kędzierzyn-Koźle zatwierdzony uchwałą RM Kędzierzyn-Koźle z dnia 22 maja 2003 r., który określa przeznaczenie tych gruntów na tereny rolnicze.
Podjęcie nowej uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego nie narusza prowadzonej przez miasto polityki przestrzennej, a z punktu widzenia interesu właścicieli terenów jest zasadne. W związku z powyższym prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle przedkłada projekt niniejszej uchwały.
W ramach procedury sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego pomiędzy Gminą Kędzierzyn-Koźle a inwestorem zostanie zawarta umowa urbanistyczna, która określi zasady finansowania inwestycji uzupełniającej (ewentualne poszerzenie i urządzenie drogi publicznej). Podpisanie umowy urbanistycznej poprzedzają negocjacje prowadzone przez prezydenta Kędzierzyna-Koźla, inwestora, właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na której miałaby zostać zlokalizowana inwestycja uzupełniająca oraz przedstawiciela rady miasta. Negocjacje mają na celu wypracowanie ostatecznej treści projektu zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz umowy urbanistycznej.
„Zgodnie z regulacjami zawartymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wszelkie koszty związane z realizacją inwestycji uzupełniającej, stanowiącej inwestycję celu publicznego, na podstawie ustaleń umowy urbanistycznej będą mogły obciążyć w całości inwestora” - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały RM.
Wynika z niego również, że uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego nie będzie również generowała dochodów do budżetu gminy Kędzierzyn-Koźle.
Na posiedzeniu, które miało miejsce 23 maja, członkowie komisji infrastruktury RM Kędzierzyn-Koźle jednomyślnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla wspomnianego wyżej obszaru położonego na terenie osiedla Miejsce Kłodnickie.
Teraz projekt uchwały trafi jeszcze na sesję rady miasta.
Napisz komentarz
Komentarze