Jak łatwo się domyślić tematyka koncertu dotyczy funkcjonowania Polski jak i krajów wspólnoty na przestrzeni 20 lat w ramach Unii Europejskiej. Organizatorzy postanowili uczcić tę rocznicę organizując wydarzenie kulturalne. Celem koncertu jest zapoznanie się z osiągnięciami Polski na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. W dzisiejszym wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.
Dobiegły już końca odrzańskie regaty na cześć wejścia Polski do UE, w których rywalizowały ze sobą kajakowe miksty, a także załogi kobiece i męskie. Trwa gra terenową pn. „Kędzierzyn-Koźle wczoraj i dziś”, która bazuje na przygotowanej trasie turystycznej City Walk wybudowanej z funduszy europejskich.
Z kolei popołudniowy koncert będzie doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności artystycznych mieszkańców regionu.
W wydarzeniu wezmą udział artyści prowadzący projekt „Dobre Koncerty”: Agnieszka Zabrzeska-Webber, Kaja Kosowska, Wojciech Poprawa, którzy przeniosą uczestników wydarzenia w czasie, w towarzystwie arcydzieł muzyki klasycznej oraz największych przebojów muzyki popularnej z całego świata.
Damian „Struna” Surow z przyjaciółmi zaprezentuje utwory autorskie. Artysta znany jest ze sceny krajowej, grał u boku takich gwiazd, jak: Mateusz Ziółko, Michał Grobelny, Grzegorz Hyży i wielu innych. Występował na prestiżowych festiwalach jak chociażby KFPP w Opolu, Top Tendy, Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, jak również w programach telewizyjnych: Must Be The Music, Jaka to Melodia, Szansa na Sukces, Kawa czy Herbata, Pytanie na Śniadanie.
Nieco starsi artyści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zespołu Pieśni i Tańca Komorno zaprezentują się z repertuarem Polskich Tańców Narodowych. Przez lata swojej działalności ZPiT „Komorno” uczestniczył w licznych przeglądach, konkursach, imprezach w krajowych i zagranicznych. Cieszy się dużą popularnością, czego wyrazem są liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie uczestniczył w nagraniach telewizyjnych i radiowych. Popularyzuje obrzędy i zwyczaje regionu śląskiego jak również innych regionów Polski. Zespół posiada bogaty repertuar, na który składają się tańce, pieśni oraz bogaty zestaw kostiumów z różnych regionów Polski. Podczas koncertu z „Koziołkiem” wystąpi również grupa taneczna „Folk Fantazja”, która zaprezentuje się w przepięknych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego. Na scenie wystąpią podopieczni ze Szkoły Tańca „Orian – Show” tj. dziecięcy zespół „Cuxy” z Polskiej Cerekwi wraz z solistką Agatką Griner z Zakrzowa. Pieśni i tańce naszego regionu zaprezentuje na scenie Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Większyce”.
Uczestnicy koncertu będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy na temat Unii Europejskiej. Tuż przed wydarzeniem muzycznym i w jego trakcie prowadzone będą warsztaty z tańca i tkanin śląskich. Obok sceny wystawione będą stoiska z prezentacją dorobku i atrakcjami przygotowanymi przez: Towarzystwo Aktywności Obywatelskiej, Bunker King, Ochotniczą Straż Pożarną, Nadleśnictwo Kędzierzyn, Hufiec Pracy z Kędzierzyna-Koźla, Związek Międzygminny „Czysty Region” oraz liczne stowarzyszenia i szkoły, które korzystają z funduszy europejskich. Zespół ratowniczy LIFE prowadzić będzie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Podopieczni hufca pracy będą zajmowali się malowaniem twarzy i wykonywaniem figur z balonów. Dzieci uczestniczyć będą w zabawie na dmuchańcach.
Koncert „Europejskie Opolskie - 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej - Koncert z Koziołkiem” będzie mieć także wymiar charytatywny. W jego trakcie prowadzona będzie zbiórka dla dwuletniej Amelii Petryszyn, która cierpi na zespół Retta. Wykryto go u niej w połowie maja 2023 roku i jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Spotyka się go niemal wyłącznie u dziewczynek, chłopcy zazwyczaj umierają jeszcze przed narodzinami. Zaburzenie ujawnia się zwykle między 6 a 18 miesiącem życia dziecka, kiedy to następuje regres, który z każdym miesiącem odbiera maluchowi sprawność i nabyte umiejętności, jak mowę czy zdolność chodzenia.
Przygotowany też zostanie darmowy poczęstunek (kołacz śląski i napoje).
Szczegóły na poniższym plakacie.
Napisz komentarz
Komentarze