W ciągu minionego półwiecza powstało wiele nowych osiedli, szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku, stworzono infrastrukturę oświatową, rekreacyjno-sportową i kulturalną. Ale jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Chociażby w zakresie poprawy estetyki i utrzymania porządku. Kędzierzyn-Koźle musi stać się miastem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców. Może i są to nieco gorzkie słowa, ale nie jestem oderwany od rzeczywistości i wsłuchuję się w głos ulicy, która właśnie takie opinie często wygłasza.
Największym wyzwaniem na chwilę obecną jest demografia. W 2023 roku ilość mieszkańców naszego miasta spadła dokładnie o 1014 osób. Natomiast od końca 2010 roku do końca 2023 roku ubyło w Kędzierzynie-Koźlu 10 529 mieszkańców. Te dane przerażają.
W obliczu katastrofy demograficznej tylko ludzie o dużym doświadczeniu zawodowym są w stanie zahamować postępujące procesy depopulacyjne i skutecznie działać w tych trudnych czasach. Nowe miejsca pracy, rozwój budownictwa mieszkaniowego to zaledwie pierwszy krok na drodze do zahamowania niekorzystnych trendów.
Bardzo poważnym problemem jest też trudna sytuacja drobnych i średnich przedsiębiorców z Kędzierzyna-Koźla. Puste witryny lokali usługowo-handlowych rzucają się w oczy m.in. na kozielskiej starówce, czy też w Śródmieściu. Chciałbym wyzwolić w nowych władzach miasta te pokłady energii, które odpowiadać będą za aktywizację gospodarczą naszego najbliższego otoczenia. Na ile tylko potrafię, staram się każdego dnia wspierać lokalnych przedsiębiorców. Na przykład robiąc zakupy w małych osiedlowych sklepikach, czy też korzystając z usług tutejszych firm. Aktywnie wspieram naszych przedsiębiorców w walce o ich interesy, a także o to, aby ich racjonalne argumenty docierały do jak najszerszego grona mieszkańców, a także trafiały na podatny grunt oraz zrozumienie władz miasta i powiatu.
Współpraca i porozumienie ponad wszelkimi podziałami są warunkiem koniecznym dla rozwoju i stabilnego funkcjonowania naszej gospodarki oraz samorządu.
Pełniąc w mijającej kadencji funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kędzierzyna-Koźla, udało mi się wspólnie z Koleżankami i Kolegami zasiadającymi w tym gremium, a także władzami miasta, pracownikami Wydziału Oświaty i Wychowania, jak również Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM, zadbać o spokojną, merytoryczną pracę, dzięki czemu osiągnęliśmy najwyższy od lat poziom stabilizacji w funkcjonowaniu oświaty, kultury i sportu. To wszystko udało się osiągnąć pomimo licznych wyzwań związanych z niespokojnymi czasami w których przyszło nam żyć i pracować. Przez ostatnie 5 lat współpracowaliśmy bardzo dobrze, nawiązując dialog z osobami koordynującymi funkcjonowanie całego systemu oświaty, kultury i sportu w naszym mieście. To współdziałanie układało się wręcz wzorowo. Komisja, której przewodziłem modelowo współdziałała też ze stowarzyszeniami działającymi w sferze kultury i sportu. Wspieranie Trzeciego Sektora, liczne spotkania, współpraca i rzeczowa wymiana poglądów to znak firmowy mijającej kadencji.
Jeśli ponownie obdarzą mnie Państwo zaufaniem, to podobnie jak przez ostatnie 5 lat będę neutralizował wszelkie działania i ich źródła, które zatruwają życie publiczne w Kędzierzynie-Koźlu i utrudniają pracę samorządu miejskiego. Jestem zdecydowanie przeciwny sporom politycznym i wszelkim wojnom na górze. Wolę bowiem pracować, niż wojować i politykować.
Zachęcam do odwiedzenia mojej strony internetowej:
Materiał sfinansowany ze środków KWW Sabiny Nowosielskiej - Koalicja Obywatelska