Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-Koźlu

W Kędzierzynie-Koźlu od kilku lat realizowany jest program „mieszkanie za remont”. Gmina udostępniła w tym czasie 118 lokali, ale w jej zasobach jest jeszcze blisko 300 pustostanów.
Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-Koźlu
Gmina planuje wyremontować kamienice w Koźlu Porcie. Na zdjęciu dyrektor MZBK Stanisław Węgrzyn i prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Nie tak dawno media obiegła informacje o wielkim zainteresowaniu mieszkańców Krakowa projektem „mieszkanie za remont”. Ponad 250 osób ustawiło się w kolejce przed wydziałem mieszkalnictwa na Rynku Podgórnym, aby zapisać się na listę. Niczym za czasów reglamentacji towarów na karki w Polsce Ludowej, pierwsi kolejkowicze pojawili się na miejscu dzień wcześniej, aby spędzić kilkanaście godzin w oczekiwaniu na otwarcie wydziału.

W Kędzierzynie-Koźlu takich kolejek nie ma, choć zainteresowanie podobnym programem też bywa spore. Wszystko zależy od lokalizacji danego mieszkania. Na niektóre adresy jest wielu chętnych, ale są miejsca na mapie miasta, które mówiąc kolokwialnie „nie idą".

„Mieszkanie za remont” funkcjonuje u nas od 2019 roku. Byliśmy jednym z pierwszym miast, które wprowadził ten program. Możemy się tylko cieszyć, że inne gminy, często większe od naszej, stosują podobne rozwiązania. Średnio raz na kwartał ogłaszamy pulę kolejnych lokali do remontu i lada chwila pojawi lista z nowymi adresami - informuje Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Zasady są proste. Gmina posiada w swoich zasobach mieszkania, które wymagają remontu, a potencjalny najemca, w zamian za przydział, zobowiązuje się doprowadzić je do stanu używalności i wprowadza się. Z takiej możliwości mogą skorzystać także mieszkańcy, którzy szukają dla siebie większego lokum. Aby móc ubiegać się o mieszkanie za remont, należy spełnić trzy podstawowe warunki. A są to: brak tytułu prawnego do lokalu w postaci prawa własności, brak zobowiązań wobec gminy z tytułu najmu lokalu lub bezumownego zajmowania lokalu oraz odpowiednie kryterium dochodowe. A tu dochód na osobę w ciągu trzech ostatnich miesięcy musi być następujący: w przypadku gospodarstwa jednoosobowego minimum 150 proc. najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 400 proc., a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego minimum 120 proc. najniższej emerytury, jednak nie więcej niż 400 proc. Szczegółowych informacji udziela Miejski Zarząd Budynków Komunalnych w Kędzierzynie-Koźlu

- To taka druga alternatywa dla mieszkańców z niższymi dochodami, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, na pozyskanie mieszkania komunalnego, bo pierwszą jest zapisanie się na listę i oczekiwanie na przydział. Ważne jest to, że najczęściej są to młodzi ludzi, którzy mają swoje lokum i perspektywę na to, aby zostać w mieście - wyjaśnia Stanisław Węgrzyn, dyrektor MZBK.

W 2019 roku gmina zagospodarowała w ten sposób 6 mieszkań, a w 2023 roku już 36. Łącznie przez te kilka lat to było 118 lokali.

- Cieszy się to coraz większym zainteresowaniem, bo u nas już też kolejki ustawiają się wcześnie rano pod urzędem, gdyż liczy się termin zgłoszenia. W kwietniu lista obejmie kolejne 22 lokale - dodaje dyrektor i podkreśla podwójną korzyść z tego programu, jaką jest to, że gmina pozbywa się pustostanów, a jednocześnie zapewnia mieszkania dla tych, którzy nie mogą ich pozyskać na rynku komercyjnym.

- Takie mieszkanie można po kilku latach wykupić z 80-procentowym dyskontem, a niektóre koszty remontu wliczyć do ceny wykupu. Warto więc skorzystać, bo nieraz trafiają się bardzo ładne lokale w różnych częściach miasta - zachęca Sabina Nowosielska.

Nie wszystko jest jednak takie różowe. Na koniec minionego roku w zasobach MZBK pozostawały wciąż 284 pustostany. To wciąż sporo, jednak przywrócenie niektórych budynków do ponownej użyteczności, wymaga dużych nakładów finansowych.

- Poza remontami pustostanów z własnych środków, staramy się w tym roku pozyskać pieniądze zewnętrzne na remonty dwóch budynków przy ul. Pocztowej i ul. Żeglarskiej. Obecnie są one wysiedlone. To spore wyzwanie finansowe i jesteśmy na etapie weryfikowanie kosztów - informuje Stanisław Węgrzyn.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wrrrrrrrr 24.03.2024 22:12
ŻEGLARSKA I POCZTOWA to chyba jakieś kpiny

Gość 23.03.2024 15:26
Tak takie tanie mieszkania do remontu kupują radni np maselko kupił za 63 tys w oświadczeniu majątkowym miał wpisane parę lat temu że kupił od gminy, inni obecnie musza dać tyle bądź więcej za sam remont mieszkania czesto w bardzo starych kamienicach na obrzeżach miasta pewnie rodzina tych przy władzy też w ładne mieszkanka zaopatrzeni a dla reszty byle co

doktor inżynier 27.03.2024 23:01
Inflacja i wzrost wszelkich kosztów nastąpiło dzięki Jarosławowi Kaczyńskiemu i rządom PiS.

Mieszkanka miasta od 68 lat 23.03.2024 12:35
Młodzi i młodzi którzy i tak wyjadą a co z tymi co od lat tu mieszkają i też chcieliby mieć swoje cztery kąty a nie stać ich na wynajem i kredyt .

Zbyszek Zborowski 23.03.2024 00:29
Nie znam się ale jak ta Pani Prezydętka jest zaangażowana w projekt no to znowu My Naród, mieszkańcy miasta przegrališmy. Idź precz Pani Nowosielska.

Kibic ZAKSY Emeryt 22.03.2024 20:26
A była szkoła obok Urzędu stoi od powodzi i straszy . Pani "super" prezydent ciężko było przez kadencję wyremontować na mieszkania .Kobieto czas na emeryturę i wnuki bawić , obiecanki koalicji 13 grudnia czas zakończyć.

Lol 24.03.2024 01:05
I tak wybory sfałszują bo w komisjach rodzinka kandydatów do koryta się znalazła

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama