- W mediach społecznościowych nieraz można przeczytać, że w Kędzierzynie-Koźlu nic się nie dzieje. Z tym stwierdzeniem pani na pewno się nie zgodzi, bo sama często korzysta z ofert MOK-u, MOSiR-u czy uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez różne stowarzyszenia i instytucje.
- Oczywiście, że się nie zgodzę. A każdemu, kto tak twierdzi, gorąco polecam portal internetowy www.dziejesie.kedzierzynkozle.pl, który z powodzeniem funkcjonuje od ponad roku. To niezbędnik aktywnego mieszkańca i turysty. Dzięki niemu każdy bez problemu będzie mógł zaplanować swój wolny czas w Kędzierzynie-Koźlu. W jednym miejscu, w przejrzysty i prosty sposób, publikowany jest imprezowy „rozkład jazdy". Wśród propozycji znajdują się zapowiedzi koncertów, występów, wernisaży, eventów, seansów filmowych, zawodów sportowych, rozgrywek amatorskich i różnego rodzaju przedsięwzięć rekreacyjnych. W propozycjach mogą przebierać zarówno kibice siatkówki, zawodowi, jak i początkujący biegacze, melomani, pasjonaci malarstwa, miłośnicy sztuki i historii, jak i całe rodziny szukające familijnych inicjatyw. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie!
Spis imprez jest stale aktualizowany i przygotowywany przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Ziemi Kozielskiej i innymi placówkami oraz organizatorami. O interesujących projektach można nas również poinformować, wysyłając plakat wydarzenia na adres: [email protected], a my chętnie go opublikujemy.
- Młodych ludzi coraz trudniej odciągnąć od komputerów i smartfonów. Jakie propozycje gmina ma dla swoich młodszych mieszkańców?
- Stawiamy na sport i kulturę. Aktywizujemy dzieci i młodzież już w szkołach, gdzie działają kółka zainteresowań, na treningach sportowych i sekcjach artystycznych dotowanych przez miasto, no i wreszcie podczas wielu imprez i wydarzeń organizowanych przez nasze jednostki. Oferta jest bardzo szeroka, wystarczy tylko z niej skorzystać, do czego serdecznie zachęcam.
A wracając do pierwszej części pytania. Rzeczywiście, wiele osób twierdzi, że młodzi ludzie coraz bardziej pochłonięci są nowinkami technologicznymi. Ja jednak uważam, że wystarczy ich jedynie czymś zainteresować, rozbudzić pasję i zachęcić do uczestnictwa w zajęciach.
- Wsparcie klubów sportowych szkolących dzieci i młodzież oraz różnych sekcji zainteresowań, ale też wspieranie finansowo i organizacyjnie wydarzeń sportowych i kulturalnych to kolejne działania, w których gmina jest aktywna. Jakie to są środki i ile podmiotów otrzymuje takie wsparcie?
- Pieniądze przeznaczone na ten cel to inwestycja, która procentuje. Dzięki naszemu wsparciu finansowemu dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w treningach różnych sekcji sportowych. Efektem tego są medale zdobywane przez naszych młodych zawodników na imprezach o randze ogólnopolskiej. Przykładem mogą być zapaśnicy, badmintoniści czy ratownicy wodni.
W tym wszystkim nie chodzi jednak tylko o puchary i nagrody. Bardzo się cieszę z tego, że nasi uczniowie mogą rozwijać swoje pasje. A te kształtują również podczas zajęć sekcji i kół zainteresowań funkcjonujących przy Miejskim Ośrodku Kultury, wyrażając się artystycznie.
Ściśle współpracujemy też z organizacjami pozarządowymi, które chętnie włączają się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć. „Maraton Odrzański", „Bieg Mikołajkowy", bieg „Gruba Dycha", „Mistrzostwa Modeli Pływających" czy festiwal piosenki dziecięcej „Kozielska Scena Debiutów" to tylko niektóre z wydarzeń, które mocno wsparliśmy jako miasto.
- Są też nagrody prezydenta miasta i stypendia wspierające młodych zdolnych. Do kogo one trafiają?
- Nasi sportowcy i artyści swoimi sukcesami rozsławiają Kędzierzyn-Koźle w kraju i na świecie. Miasto jest dumne z każdego zdobytego medalu, otrzymanej statuetki czy przyznanego wyróżnienia, dlatego najlepsi z najlepszych otrzymują wsparcie gminy.
Na początku każdego roku zawodnicy lub ich kluby mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów sportowych osobom uzyskującym wysokie wyniki w międzynarodowym i krajowym współzawodnictwie. To samo dotyczy wniosków o nagrodę prezydenta w dziedzinie kultury oraz sportu. Już nie mogę się doczekać, bo w tym tygodniu docenimy nasze „asy" i będę mogła wręczyć symboliczne czeki i gratulacje. Jak zawsze, wśród nagrodzonych znajdą się przedstawiciele różnych dyscyplin oraz klubów. Laureatami są badmintoniści, pływacy, zapaśnicy, lekkoatleci, a nawet reprezentanci kajakarstwa czy jazdy na deskorolce. Wszyscy docenieni sportowcy w zeszłym sezonie wyróżnili się wyjątkowymi osiągnięciami. Przyznane stypendia umożliwią im dalsze treningi i starty na kolejnych dużych imprezach.
- Placówki edukacyjne oraz kulturalne, jak i baza sportowa w mieście są sukcesywnie modernizowane i rozbudowywane. Jakie są plany w tym obszarze na ten rok i kolejne lata?
- To prawda. Nie oszczędzamy na tym polu. Żeby to zobrazować, przywołam jedynie kilka przykładów z ostatnich 12 miesięcy. W 2023 roku oddaliśmy do użytku, wybudowane całkowicie od podstaw, przedszkole w Cisowej, dostosowaliśmy Dom Kultury „Chemik" do osób ze szczególnymi potrzebami, gruntownie zmodernizowaliśmy filię biblioteki w Sławięcicach, na ul. Starej na Pogorzelcu powstały boiska do siatkówki i koszykówki z bezpieczną nawierzchnią, w hali „Azoty" pojawił się nowoczesny telebim, a Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 wzbogaciła się o nowoczesną ekopracownię. Zachęcam również do spaceru po przepięknie odrestaurowanym parku Orderu Uśmiechu. I mogłabym tak dalej wymieniać.
W tym roku również mamy ambitne plany. Na dniach otwieramy drugą część pumptracku na Blachowni. Rozbudowujemy specjalny tor do nieco bardziej ekstremalnej jazdy na rowerze. Zamierzamy kontynuować inwestycję przy ul. Starej. W tym roku powstanie tam boisko do piłki nożnej, co całkowicie dopnie ten kompleks. Cały czas pracujemy nad poprawą bazy sportowej dla młodych piłkarzy. Jednym z naszych celów jest boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, które umożliwia prowadzenie treningów przez cały rok. W tym przypadku mocno liczymy na pieniądze unijne bądź ministerialne.
Napisz komentarz
Komentarze