Ekscytacja jaką wywołuje relacja z nowopoznaną osobą, może wpłynąć na naszą czujność, co nierzadko wykorzystują oszuści, najczęściej podający się za... „amerykańskiego żołnierza”.
Jak przebiega oszustwo? Oszuści najczęściej kontaktują się z nami poprzez wiadomości e-mail, przez portale społecznościowe lub randkowe. Na początku rozmowy ktoś może się przedstawić jako „amerykański żołnierz”, „lekarka na misji” lub ktoś, kto przeżywa trudności życiowe. W kolejnych wiadomościach opowiada o samotności i potrzebie pomocy, starając się zyskać nasze zaufanie i współczucie. Kiedy już nas przekona, zaczyna prosić o przekazanie pieniędzy, twierdząc, że to pomoże mu wyjść z trudnej sytuacji i wrócić do domu. Często osoba, która jest poruszona losami drugiej, decyduje się pomóc. Niestety, jeśli trafi się na oszusta, ten po otrzymaniu środków znika.
Innym przykładem może być oszustwo związane z rynkiem finansowym.
Zdarza się, że nowi znajomi, często przyjaźni i towarzyscy, sugerują nam zainwestowanie, zakup wirtualnej waluty (tzw. kryptotowaluty) lub oferują pomoc w dokonywaniu przelewów. Fascynacja nową znajomością może wpłynąć na naszą decyzję, co może skutkować nie tylko utratą pieniędzy, ale także nieświadomym uczestnictwem w procederze „prania brudnych pieniędzy”.
Scenariusze przedstawione przez oszusta mogą być różne, ale zawsze sprowadzają się do jednego – prośby o udzielenie wsparcia finansowego.
Oto kilka wskazówek, które mogą Cię ustrzec przed oszustwami romantycznymi:
Sprawdzaj informacje o danej osobie
- Skorzystaj z internetu w poszukiwaniu informacji na temat osoby, która Cię zainteresowała. Sprawdź, czy istnieją jakiekolwiek alarmujące historie czy ostrzeżenia dotyczące tej osoby.
- Zwróć uwagę, czy nowo poznana osoba posiada profile w mediach społecznościowych (np. Facebook). Przejrzyj dokładnie zdjęcia i publikowane przez nią posty. Sprawdź, ilu ma znajomych i jak długo istnieje profil. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, zakończ znajomość.
Nie udostępniaj osobistych informacji
- Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak numer telefonu, adres czy szczegóły na temat swoich oszczędności i sytuacji materialnej osobom, które dopiero poznałeś online.
- Nie wysyłaj swoich zdjęć ani zdjęć lub skanów swoich dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu, karty płatniczej).
Chroń swoje finanse
- Bądź czujny wobec próśb o przekazywanie pieniędzy, nawet jeśli są to niewielkie kwoty. Oszuści często stosują różne preteksty, aby uzyskać dostęp do Twoich środków.
Kontakt telefoniczny
- Bądź podejrzliwy, jeśli osoba, z którą rozmawiasz, unika spotkań osobistych lub nie chce się z Tobą zobaczyć np. na wideorozmowie.
Sprawdzaj zdjęcia
- Wykorzystaj narzędzia do odwróconego wyszukiwania obrazów, aby sprawdzić, czy zdjęcia, które otrzymujesz, nie zostały skradzione z innych źródeł. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc kogoś bliskiego.
Rozmowa z bliskimi
- Podziel się informacjami z zaufanymi przyjaciółmi lub rodziną. Czasami obserwatorzy z zewnątrz mogą zauważyć rzeczy, które umknęły Tobie.
Bądź czujny na czerwone flagi
- Zwracaj uwagę na sprzeczności w historiach, które opowiada druga osoba. Oszuści często popełniają błędy lub używają ogólników.
- Z ostrożnością traktuj wiadomości, w których ktoś zasypuje Cię komplementami lub szybko wyznaje miłość. To właśnie w taki sposób oszuści najczęściej nami manipulują.
Pamiętaj! Nawiązując znajomości internetowe, nigdy nie możemy mieć pewności, kto jest po drugiej stronie i jakie ma wobec nas zamiary. Zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania są najważniejsze, aby nie paść ofiarą oszustwa internetowego, również romantycznego.
Materiał przygotowany w ramach kampanii pt. #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior! przygotowanej przez NASK, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w Policji oraz Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu.
Napisz komentarz
Komentarze