Reklama
sobota, 2 listopada 2024 23:48
Reklama
Reklama
Reklama

Protest rolników w Kędzierzynie-Koźlu. Poznaj ich postulaty

Rolnicy zapowiadają kontynuację protestów. Kolejny odbędzie się w Kędzierzynie-Koźlu 19 lutego. Aby zwrócić uwagę na swoje postulaty zorganizują grupowe przejazdy przez miasto.
  • Źródło: Urząd miasta
Protest rolników w Kędzierzynie-Koźlu. Poznaj ich postulaty

Na ulice Kędzierzyna-Koźla ciągniki wyjadą w najbliższy poniedziałek (19 lutego). W tym dniu kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo sznur pojazdów rolniczych będzie przemieszczał się przez centrum miasta. Uczestnicy zapowiadają także wstrzymanie ruchu na rondzie wjazdowym na obwodnicę północną. Akcja protestacyjna ma rozpocząć się około godziny 10 i potrwa przez 4-5 godzin.

Więcej o akcji pisaliśmy tutaj:

Rolnicy w ten sposób sprzeciwiają się przede wszystkim wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy. Pełna lista postulatów poniżej:

1. Wspieranie produkcji zgodnej z normami UE

W trosce o przyszłość rolnictwa, apelujemy o zagwarantowanie możliwości wprowadzenia na rynek unijny wyłącznie surowców rolnych i produktów spożywczych spełniających najwyższe standardy wymagane przez Unię Europejską, takie jak fitosanitarne, środowiskowe itp. Przywrócenie możliwości stosowania wycofanych substancji aktywnych używanych w krajach poza UE w przeciwnym razie wprowadzenie braku możliwości importowania żywności produkowanej w innych standardach. Wspieranie produkcji zgodnej z normami UE umożliwi polskim rolnikom konkurowanie na równych warunkach z innymi krajami członkowskimi.

2. Ograniczenie importu produktów rolnych z Ukrainy

Wnosimy o podjęcie działań mających na celu ochronę krajowego rynku rolnego poprzez kontrolę i ograniczenie importu z Ukrainy, z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji, w tym bezwzględne wprowadzenie systemu kaucyjnego na towary rolne z Ukrainy.

3. Bezcłowy import towarów rolnych z Ukrainy

Zwracamy uwagę na konieczność uwzględnienia interesów rodzimego rolnictwa i rozważenie ewentualnych ograniczeń bezcłowego importu towarów rolnych z Ukrainy.

4. Likwidacja Europejskiego Zielonego Ładu

Apelujemy o rozważenie możliwości likwidacji Europejskiego Zielonego Ładu (w tym wymogów warunkowości przede wszystkim obowiązku ugorowania), z uwzględnieniem realnych możliwości sektora rolnego. Popieramy powrót do zasad dopłat dla rolników z poprzedniej perspektywy finansowej tj. PROW 2014 2020. Prosimy o dialog z przedstawicielami środowiska rolniczego w celu opracowani a zrównoważonego podejścia, uwzględniając specyfikę polskiego rolnictwa.

5. Zmiana wymogów warunkowości i ekoschematów

Wnosimy o przeanalizowanie i dostosowanie wymogów warunkowości oraz ekoschematów do rzeczywistych warunków i potrzeb rolników w Polsce. Prosimy o elastyczność i indywidualne podejście do różnych rodzajów gospodarstw.

6. Powrót do czytelnych form

Apelujemy o uproszczenie procedur administracyjnych związanych z rolnictwem, aby ułatwić rolnikom przestrzeganie przepisów i skorzystanie z dostępnych form wsparcia. Jasne i zrozumiałe regulacje przyczynią się do efektywniejszej działalności rolniczej.

7. Zmiana definicji „rolnika aktywnego”

Prosimy o zmianę definicji „rolnika aktywnego” w taki sposób, aby lepiej odzwierciedlała rzeczywisty u dział rolników w procesach produkcyjnych. Wprowadzenie bardziej precyzyjnych kryteriów oceny aktywności rolnika pozwoli na skuteczniejsze wsparcie tych, którzy rzeczywiście angażują się w produkcję rolno-spożywczą.

8. Wsparcie w ramach PROW i KPO dla prawdziwych rolników aktywnych zawodowo

Apelujemy o zwiększenie wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Miejskich (PROW) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla którzy są aktywni zawodowo i prowadzą gospodarstwa rodzinne. Działania te powinny by ć skierowane na zwiększenie ich efektywności oraz konkurencyjności produkcji rolnej.

9. Stanowczy sprzeciw wobec ograniczenia hodowli zwierząt w Polsce

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ewentualnych ograniczeń dotyczących hodowli zwierząt na terenie Polski, z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Wzywamy do dialogu. aby wspólnie opracować rozwiązania sprzyjające rozwojowi hodowli przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ja 19.02.2024 05:19
Brawo rolnicy! Kupowanie hektarów by brać dopłaty , ciągniki za miliony , o Javy wy biedni.Zdajecie sobie sprawę z tego że dzięki to dzisiaj połowa albo lepiej małych przedsiębiorców może nie otwierać swoich biznesów przez waszą blokadę miasta?

Alina 16.02.2024 12:12
Podobno mają również przejechać drogą z Azotów do Kędzierzyna.

Turlututu 16.02.2024 09:39
Może by tak wiejską w stolicy zablokować ? W jaki sposób ma to wpłynąć na mieszkańców? Mamy zaprzestać wszystkich obowiązków i stanąć murem za wami ?

Bamber 15.02.2024 12:26
Skoro tak ciężko pracują, to dlaczego mają czas uprzykrzać życie innym? Czy to, że jadąc do domu z pracy 3 lub 4 razy dłużej sprawi że zapłaczę nad losem rolników? Prawdę mowią, żę gdy młody rolnik się rodzi, to kładą mu cegłę na klatkę by już od młodości nauczył się jęczeć...

Taka prawda 15.02.2024 12:09
Brawo rolnicy. Tak trzymać. Nie cofać się nawet o centymetr, bo jak ulegniecie, to nastąpi koniec rodzimego rolnictwa i nas wszystkich.

Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 2°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna