Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Norbert Bik otrzymał pośmiertnie Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Miasta”

Grono, które otrzymało Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Miasta” powiększyło się o kolejną szczególną osobę. To zaszczytne wyróżnienie otrzymał pośmiertnie Norbert Bick. Gratulacje na ręce żony i córki złożyli prezydent Sabina Nowosielska oraz przewodniczący Rady Miasta Ireneusz Wiśniewski. Inicjatorami i autorami wniosku byli: radny Andrzej Kopacki oraz znany miłośnik historii naszego miasta Bogusław Rogowski.
  • Źródło: Urząd miasta

Norbert Bick przez dekady związany był z Kędzierzynem-Koźlem, poznał się jako społecznik, rzemieślnik, pasjonat i popularyzator radiotechniki. Jego pasją było też krótkofalarstwo. Udzielał się też społecznie, twórczo i charytatywnie. Był członkiem Towarzystwa Ziemi Kozielskiej, a od 1965 roku także aktywnym członkiem w amatorskim klubie filmowym „Alchemik” w Kędzierzynie.

Tekst laudacji:
Śp. Norbert Bick przez ponad 83 lata był mieszkańcem naszego miasta. Znany wielu mieszkańcom, jako solidny rzemieślnik, który przez ponad 62 lata pracował w branży radiotechnicznej. Od najmłodszych lat pasjonował się bowiem radiotechniką i budową pierwszych radioodbiorników lampowych. Jego pasją było też krótkofalarstwo.

Warto nadmienić, że będąc uczniem kozielskiego liceum, zajmował się dodatkowo obsługą szkolnego radiowęzła, a w latach późniejszych, gdy już podjął pracę, w dalszym ciągu bezinteresownie dbał o jego sprawność.

Po ukończeniu szkoły, co nastąpiło w 1957 roku, podjął pracę w nowo powstałej w Koźlu przy ul. 22 Lipca (ob. dr. Czerwińskiego) Stacji Obsługi Radiotechnicznej i Telewizyjnej. Była to wówczas jedna z czterech tego typu placówek w województwie opolskim, świadcząca usługi dla mieszkańców powiatów: kozielskiego, raciborskiego, strzeleckiego, głubczyckiego, krapkowickiego i częściowo prudnickiego. Tam doskonalił swoje umiejętności i fachową wiedzę. Uczył się m.in. naprawy pierwszych polskich radioodbiorników.

Po pracy uzupełniał wykształcenie zawodowe i rozwijał swoje umiejętności w naprawie wchodzących na polski rynek czarno-białych odbiorników telewizyjnych. Na początku lat 80. ubiegłego wieku, gdy Zakłady Usług Radiowych i Telewizyjnych zostały przejęte przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu i Usług, został mistrzem w nowo otwartym salonie usług radiotechnicznych przy ul. Konopnickiej w Koźlu. Tam m.in. pod jego kierunkiem umiejętności zawodowe przez wiele lat doskonaliła rzesza młodych radiotechników.

Po likwidacji WPHiU i wchłonięciu go przez koncern UNITRA śp. Norbert Bick został szefem nowego punktu UNITRA-SERWIS przy ul. Piastowskiej 8.

W pracy zawodowej stale doskonalił swoje umiejętności. Gdy pod koniec lat 70. ubiegłego wieku na rynek krajowy weszły pierwsze radzieckie telewizory kolorowe, a ich naprawa stała się dużym i skomplikowanym wyzwaniem dla serwisu, kilkukrotnie wyjeżdżał na praktyki zawodowe do producentów tych odbiorników we Lwowie i Rydze.

Również w 1978 r., dzięki kontaktom rodzinnym jego małżonki Czesławy - repatriantki z Kazachstanu i byłej wieloletniej dyrektorki przedszkola w Koźlu przy ul. Roosevelta, odbył półroczny staż zawodowy w USA, gdzie miał możliwość szczegółowego zapoznania się z wchodzącą na rynek światowy nowinką - telewizją satelitarną. Po powrocie z zagranicy wraz ze swoimi współpracownikami uruchomił w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Koźlu pracownię do nauki języków obcych. W tamtych latach była to duża nowość i ewenement na skalę krajową. Po zmianach ustrojowych i wycofaniu się koncernu UNITRA ze świadczenia usług serwisowych, został właścicielem kozielskiego warsztatu naprawy sprzętu radiowego i telewizyjnego.

W czasie zawiadywania serwisem UNITRA dbał o sprawność sprzętu elektronicznego w kozielskim Domu Dziecka, Domu Pomocy św. Karola i w szpitalu. Podarował także kilkanaście odbiorników telewizyjnych i radiowych starszym oraz nieco uboższym mieszkańcom miasta.

Oprócz pracy zawodowej śp. Norbert Bick interesował się historią ziemi kozielskiej, a szczególnie miasta Koźla. Znając biegle kilka języków, wyszukiwał w różnych książkach i artykułach informacje o historii tej ziemi i rodzinnego miasta. Dzięki temu dla wielu osób z kraju i zagranicy stał się studnią wiedzy historycznej o regionie.

23 kwietnia 1967 roku śp. Norbert Bick zapisał się w pamięci mieszkańców Koźla spektakularną akcją odzyskania i przekazania Muzeum Śląska Opolskiego „kozielskiego skarbu”, czyli ponad setki starych monet z XVI i XVII wieku, które zostały odkopane przez koparkę w czasie prac fundamentowych prowadzonych w Koźlu na terenie znajdującym się w pobliżu jego domu, pomiędzy ówczesną ul. J. Lompy a Synów Pułku. Za działanie to otrzymał podziękowania z muzeum w Opolu, a odkryte i odzyskane cenne monety po latach wróciły do Muzeum Ziemi Kozielskiej jako trwały depozyt i są niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających tę placówkę.

Śp. Norbert Bick był człowiekiem uczciwym, skromnym i pracowitym. Udzielał się też społecznie, twórczo i charytatywnie. Był członkiem Towarzystwa Ziemi Kozielskiej, a od 1965 roku także aktywnym członkiem i realizatorem filmowym w amatorskim klubie filmowym „Alchemik” w Kędzierzynie. M.in. jeden z jego licznych filmów o pracy polskich konserwatorów zabytków w NRD, zrealizowany wspólnie z Engelbertem Kralem, został w 1978 roku uhonorowany w Toruniu Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Konkursie Filmów Nieprofesjonalnych o ochronie zabytków i dziedzictwa narodowego.

Śp. Norbert Bick był także sponsorem kozielskiej parafii. Ufundował na rzecz kościoła farnego dwie rzeźby: patrona parafii św. Zygmunta i patrona Śląska - św. Jacka Odrowąża. Od wielu lat zdobią one wnętrze naszej XV-wiecznej świątyni.
Gdy w 1997 i 2010 roku dwie katastrofalne powodzie dotknęły Koźle, również zniszczyły wieloletni dorobek jego i całej rodziny. Najbardziej ubolewał nad tym, że bezpowrotnie utracone zostały liczne cenne i unikalne dokumenty oraz książki. Lecz w tym czasie, dzięki jego przezorności, intuicji i dobremu rozeznaniu sytuacji, ani jeden czekający na naprawę odbiornik radiowy i telewizyjny znajdujący się w UNITRZE-SERWIS nie został zalany.
Po powodzi w maju 2010 roku Norbert Bick był w Koźlu jednym z inicjatorów i założycieli Obywatelskiej Grupy Inicjatywnej „POWÓDŹ 2010”, która obrała sobie za cel mobilizowanie władz lokalnych do działań ukierunkowanych na właściwe i trwałe zabezpieczenie miasta przed kolejnymi kataklizmami.

Śp. Norbert Bick zmarł po długiej chorobie 29 lipca 2023 roku, a 2 sierpnia został pochowany na kozielskim cmentarzu. Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzała go rodzina, współpracownicy, znajomi oraz liczni mieszkańcy miasta.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: kilometrówkę mi zapłać to podjadęData dodania komentarza: 23.12.2024, 14:19Źródło komentarza: Wielkie otwarcie Dealz w Kędzierzynie-Koźlu! Sprawdź co kupisz i w jakich cenach R Autor komentarza: Rychu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Ja Ryszard Cz. znam się na siatkówce jak nikt, jestem do dyspozycji. Ciągle jestem wolnym obywatelem IIIRP i tak już zostanie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 14:18Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: Uchwałą i pałąTreść komentarza: No i prawidłowo! Po co nam PKP Cargo, jak mamy DB Cargo!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 13:54Źródło komentarza: Największa tego typu inwestycja w Polsce realizowana jest właśnie w SławięcicachAutor komentarza: kaczaTreść komentarza: Ale że Amerykany odchodzą, to już musi być źle.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:40Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: TTTreść komentarza: Ogrodowa już chyba passé🥴.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:33Źródło komentarza: Pracownicy MZK Kędzierzyn-Koźle na spotkaniu opłatkowym świętowali 55-lecie działalności spółkiAutor komentarza: wajTreść komentarza: Ty to raczej bez anty. Lepiej Ci po tym co napisałeś?Data dodania komentarza: 23.12.2024, 07:10Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna