Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 20:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Świadomie w kierunku ekologii. W I LO podsumowano projekt. ZDJĘCIA

Erasmus+ to program wymian międzynarodowych. Przez rok w projekcie ekologicznym realizowanym w ramach tegoż programu uczestniczyło I Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu.
Świadomie w kierunku ekologii. W I LO podsumowano projekt. ZDJĘCIA
W podsumowaniu projektu, połączonym z warsztatami "pod chmurką", uczestniczył starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Paweł Masełko

Autor: W

Projekt, który zakończy się 30 września, nazywa się "My sustainable future", czyli "Moja zrównoważona przyszłość".

- Przez cały rok pracowaliśmy nad zadaniami związanymi ze środowiskiem. Przykładowo tworzyliśmy filmik o Odrze po angielsku. Powstała również gazetka o naszym projekcie - mówi Adam Bujak, jeden z uczniów I LO w Kędzierzynie-Koźlu, biorących udział w przedsięwzięciu.

Z trzech krajów w projekcie uczestniczyło po dziesięcioro uczniów. W ramach inicjatywy odbyły się trzy spotkania stacjonarne. W pierwszym, który miał miejsce w styczniu br., po pięć osób wraz z opiekunami z kędzierzyńsko-kozielskiego liceum oraz placówki hiszpańskiej odwiedziło Turcję. W marcu po pięć osób z Polski i Turcji poleciało do Hiszpanii. Z kolei w czerwcu po pięcioro Hiszpanów i Turków przyleciało na kilka dni do Kędzierzyna-Koźla.

- Spotkania te miały być swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowych działań i okazją do wspólnych dyskusji i przeprowadzenia warsztatów na temat środowiska - tłumaczy Adam Bujak.

W kozielskim liceum w projekt zaangażowali się uczniowie z kilku klas. Koordynatorami z grona nauczycieli były: Joanna Oronowicz, Grażyna Stelmach, Katarzyna Garecka i Krystyna Głomb.

- Każdy projekt ma swój regulamin naboru, a konkurencja była duża, ponieważ wiele osób wyraziło chęć uczestniczenia - mówi Joanna Oronowicz. - Wyjazdy wiązały się z ogromnym zaangażowaniem młodzieży. Przy wyborze uczestników zwracano uwagę przede wszystkim na umiejętności komunikacyjne, zwłaszcza znajomość języka angielskiego. Jednak program Erasmus+ stawia również na kryteria rekrutacji związane z działaniami włączającymi, dając pierwszeństwo osobom z terenów wiejskich, co ma na celu wyrównywanie szans. Dodatkowo, punktowaliśmy osoby, które wcześniej uczestniczyły w różnego rodzaju projektach lub mają predyspozycje do tego rodzaju działań - dodaje.

Mimo że projekt był stosunkowo niewielki pod względem finansowania - wynoszącego 60 tys. euro - był dla uczestników wielkim wyzwaniem.

Była to dla kozielskiego liceum pierwsza współpraca międzynarodowa w ramach projektu Erasmus+, mająca na celu poszerzenie horyzontów i wymianę doświadczeń.

Projekt skupiał się na ekologii. Pierwszym krokiem było pozyskanie partnerskich szkół w Turcji i Hiszpanii. Turcy koncentrowali się na ekologii poprzez segregację śmieci i sadzenie nowych roślin. Jak ważne jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, pokazywali Hiszpanie - dzięki temu, że ich szkoła położona jest w okolicach gór, goszczący uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnych aktywnościach sportowych takich jak rafting, surfing czy wycieczki górskie. Zrozumiano, jak ważne jest jednoczesne skupienie się na trosce o środowisko, w którym odbywają się te aktywności.

- W Kędzierzynie-Koźlu zaprezentowaliśmy naszym gościom również lokalne inicjatywy dotyczące ochrony lasów i zorganizowaliśmy fascynujące warsztaty w pasiece. Owady zapylające były tematem gorących dyskusji. Każdy z krajów chciał pokazać, co ma najlepszego w kwestii ochrony przyrody. Odwiedziliśmy także Geopark Krajowy w Górze Świętej Anny i płynęliśmy Odrą - dodaje Joanna Oronowicz.

Zdradza, że w jej placówce już myślą o kolejnym projekcie. Tym razem będzie on poświęcony tematyce wody. To kolejny krok w kierunku edukacji ekologicznej i świadomego podejścia do ochrony naszego środowiska.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pracownik roku 26.09.2023 15:20
a P. M. ma mało obowiązków w starostwie?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna