Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielki sukces kędzierzyńsko-kozielskiego reżysera Pawła Maślony

Uroczysta gala wręczenia nagród 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych miała miejsce w sobotę 23 września 2023 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wielkim wygranym został film pt. „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla reżysera Pawła Maślony. To on właśnie otrzymał najważniejszą nagrodę Złote Lwy. „Kos” otrzymał w sumie cztery statuetki. Poza Złotymi Lwami także za drugoplanową rolę męską (Robert Więckiewicz), za montaż (Piotr Kmiecik) oraz za charakteryzację (Aneta Brzozowska).
  • Źródło: Strona 48. FPFF

Źródło: Strona 48. FPFF

„Kos” nie był jednak najbardziej obsypanym nagrodami filmem sobotniego wieczoru. Pięć wyróżnień, w tym dla najlepszego reżysera, zdobył „Doppelgänger. Sobowtór”. Wielką rewelacją okazał się także film „Tyle co nic”, który również otrzymał pięć wyróżnień, w tym za scenariusz i pierwszoplanową rolę męską.

Jednak drugą najważniejszą nagrodę wieczoru - Srebrne Lwy - otrzymał film „Imago”. Obraz doceniono jeszcze w dwóch innych kategoriach.  Z kolei najlepszym filmem festiwalu według widzów zostali „Chłopi”. Jury przyznało obrazowi nagrodę specjalną. Dwa wyróżnienia otrzymał również film „Święto ognia”.

Dwugodzinny film „Kos” w reżyserii kędzierzynianina Pawła Maślony opisuje wydarzenia z wiosny 1794 roku. W Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

Poniżej zespół, który zaangażował się w nakręcenie tego filmu: scenariusz: Michał A. Zieliński; zdjęcia: Piotr Sobociński jr PSC; muzyka: Mikołaj Trzaska; scenografia: Anna Anosowicz; kostiumy: Dorota Roqueplo; charakteryzacja: Aneta Brzozowska; dźwięk: Radosław Ochnio MPSE, Adam Szlenda MPSE, Filip Krzemień CAS; montaż: Piotr Kmiecik PSM; reżyser castingu: Nadia Lebik PCDG; obsada: Agnieszka Grochowska, Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Matylda Giegżno, Robert Więckiewicz, Piotr Pacek, Łukasz Simlat, Jason Mitchell; produkcja: Aurum Film; producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham; koprodukcja: Daniel Baur (K5 International), ViaPlay Groupe, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Fundusz Filmowy w Krakowie; producenci wykonawczy: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham; kierownik produkcji: Ewa M. Pawłowska; współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; dystrybucja: TVP Dystrybucja Kinowa.

Więcej o tym filmie pisaliśmy już 1 lipca 2022 roku.

Jury 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w składzie:

Filip Bajon (przewodniczący jury), Magdalena Chowańska, Janusz Gauer, Marcin Masecki, Dorota Pomykała, Katarzyna Sarnowska, Katarzyna Walicka-Maimone przyznało następujące nagrody:

Złote Lwy: „Kos” reż. Paweł Maślona prod. Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham 

Srebrne Lwy:  „Imago” reż. Olga Chajdas prod. Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik 

Reżyseria: Jan Holoubek – „Doppelgänger. Sobowtór” 

Główna rola męska: Artur Paczesny – „Tyle co nic” 

Główna rola kobieca: Lena Góra - "Imago" 

Scenariusz: Grzegorz Dębowski „Tyle co nic” 

Nagroda Specjalna Jury za unikatową formę filmową: „Chłopi” reż. Hugh Welchman, DK Welchman 

Zdjęcia: Bartłomiej Kaczmarek – „Doppelgänger. Sobowtór” 

Muzyka: Andrzej Smolik – „Imago” 

Drugoplanowa rola męska: Robert Więckiewicz – „Kos” oraz Tomasz Schuchardt – „Doppelgänger. Sobowtór”. 

Drugoplanowa rola kobieca: Kinga Preis – „Święto ognia” oraz Agnieszka Kwietniewska – „Tyle co nic” 

Złoty Pazur w kategorii „Inne Spojrzenie”: „Tyle co nic” reż. Grzegorz Dębowski prod. Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński, Jacek Bromski 

Montaż: Piotr Kmiecik – „Kos” 

Dźwięk: Marcin Lenarczyk – „Sny pełne dymu”

Scenografia: Marek Warszewski – „Doppelgänger. Sobowtór” 

Kostiumy: Weronika Orlińska – „Doppelgänger. Sobowtór” 

Charakteryzacja: Aneta Brzozowska – „Kos” 

Profesjonalny debiut aktorski: Paulina Pytlak – „Święto ognia” 

Debiut reżyserski lub drugi film: Grzegorz Dębowski – „Tyle co nic”.


Strona 48. FPFF

Strona 48. FPFF

Strona 48. FPFF

Strona 48. FPFF

Strona 48. FPFF


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: anty onucaTreść komentarza: W Wołgogradzie też mają podobne pomysły.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 20:27Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna