Reklama
wtorek, 5 listopada 2024 03:20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do 30 września obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

11 września w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim. Podczas jej trwania poinformowano o wprowadzeniu zakazu korzystania z wód kanału na odcinku od Śluzy Nowa Wieś do Śluzy Sławięcickiej oraz od Śluzy Sławięcickiej do granicy województwa opolskiego.
  • Źródło: Województwo Opolski
Do 30 września obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

W szczególności zabrania się spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów i spożywania ryb, pojenia zwierząt, używania wody do celów gospodarczych w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodą. Zakaz obowiązuje od 11 do 30 września.

W konferencji brali udział: Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Stanisław Potoniec, dyrektor RZGW w Gliwicach Mirosław Kurz, naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu st. kpt. Roman Wyszka, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Wojciech Jarczak oraz Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Rybackiej Maria Niedziółka.

Wojewoda wskazał, że sytuacja jest pod stałą i bieżącą kontrolą od chwili powzięcia pierwszych sygnałów o przypadkach śnięcia ryb. Od piątku Wojewoda zwoływał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie analizowano sytuację i debatowano jak przeciwdziałać śnięciu ryb oraz ograniczyć szkody powstałe w wyniku zdarzeń na Kanale Gliwickim. Zarówno w sobotę, niedzielę jak i dzisiaj odbyły się kolejne posiedzenia WZZK. W sobotnim posiedzeniu WZZK uczestniczyli także (w formie wideokonferencji) przedstawiciele Dolnośląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podległe Wojewodzie Opolskiemu służby monitorują sytuację z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Wody podlegają lustracji i są patrolowane. Ze względu na bezpieczeństwo działania na wodzie są prowadzone wyłącznie w ciągu dnia; w nocy nie odbywają się żadne rejsy. Pobierane są próbki wody do badań (podjęto działania mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na wyniki tychże badań). Służby odsyłają do laboratorium także odłowione ryby. Informacje są przekazywane na bieżąco właściwym organom i służbom w celu zapewnienia jak najszybszej reakcji na zdarzenia. Organy administracji rządowej (jak również podległe im służby, policje i straże) na bieżąco rzetelnie informują opinię publiczną o zaistniałych faktach m.in. za pośrednictwem Facebooka oraz oficjalnych stron urzędowych. W żadnym wypadku nie są podejmowane działania zmierzające do zatajania jakichkolwiek faktów związanych z sytuacją na Kanale Gliwickim. 

Działania służb na wodach II Sekcji Kanału ograniczono do minimum poprzez zaangażowanie jak najmniejszej niezbędnej liczby sprzętu. Taka organizacja działań ma na celu ograniczenie rozprzestrzenienia się złotej algi oraz zapobieganie mąceniu wody.

Wojewoda Opolski wydał również Rozporządzenie Porządkowe NR 0510/P/29/2023 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego z 2023 r. poz. 2709).

Na dzisiejszym (11.09.2023 r.) WZZK podjęto decyzję o postawieniu zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: Jestem za pojazdami elektrycznymi. Kumpel jest operatorem farm fotowoltaicznych i każą mu na weekend wyłączać fotowoltaikę by elektrownie węglowe działały, a można by wtedy ładować te autobusy. Ale do brzegu: autobusy elektryczne TAK ale POLSKIE, dlaczego Solaris ( no dobra już hiszpański ale w całości klepany w Polsce) nie wygrywa, chyba nie lubi Kędzierzyna. MAN miał kiedyś zakłady w Polsce ale też słabo, przeniósł się z Poznania do Starachowic ale tam robią jedynie konstrukcje... a reszta u Niemca... Jak Polska ma być bogata jeśli w Polsce robi ramę autobusu, a całe wnętrze w Niemczech, na koniec € z dotacji KPO trafia do Niemiec, a my na to pracujemy. Polacy, wiecie, że jestem sympatykiem Niemiec, ale czy wy się na to godzicie?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:57Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Kurek jeszcze zagra? Tak pytam...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:44Źródło komentarza: Oddaj krew i wejdź za darmo na mecz ZAKSY z Jastrzębskim WęglemAutor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama