Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 23:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do 30 września obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

11 września w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim. Podczas jej trwania poinformowano o wprowadzeniu zakazu korzystania z wód kanału na odcinku od Śluzy Nowa Wieś do Śluzy Sławięcickiej oraz od Śluzy Sławięcickiej do granicy województwa opolskiego.
  • Źródło: Województwo Opolski
Do 30 września obowiązuje zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

W szczególności zabrania się spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów i spożywania ryb, pojenia zwierząt, używania wody do celów gospodarczych w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodą. Zakaz obowiązuje od 11 do 30 września.

W konferencji brali udział: Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Stanisław Potoniec, dyrektor RZGW w Gliwicach Mirosław Kurz, naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu st. kpt. Roman Wyszka, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Wojciech Jarczak oraz Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Rybackiej Maria Niedziółka.

Wojewoda wskazał, że sytuacja jest pod stałą i bieżącą kontrolą od chwili powzięcia pierwszych sygnałów o przypadkach śnięcia ryb. Od piątku Wojewoda zwoływał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, gdzie analizowano sytuację i debatowano jak przeciwdziałać śnięciu ryb oraz ograniczyć szkody powstałe w wyniku zdarzeń na Kanale Gliwickim. Zarówno w sobotę, niedzielę jak i dzisiaj odbyły się kolejne posiedzenia WZZK. W sobotnim posiedzeniu WZZK uczestniczyli także (w formie wideokonferencji) przedstawiciele Dolnośląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podległe Wojewodzie Opolskiemu służby monitorują sytuację z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Wody podlegają lustracji i są patrolowane. Ze względu na bezpieczeństwo działania na wodzie są prowadzone wyłącznie w ciągu dnia; w nocy nie odbywają się żadne rejsy. Pobierane są próbki wody do badań (podjęto działania mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na wyniki tychże badań). Służby odsyłają do laboratorium także odłowione ryby. Informacje są przekazywane na bieżąco właściwym organom i służbom w celu zapewnienia jak najszybszej reakcji na zdarzenia. Organy administracji rządowej (jak również podległe im służby, policje i straże) na bieżąco rzetelnie informują opinię publiczną o zaistniałych faktach m.in. za pośrednictwem Facebooka oraz oficjalnych stron urzędowych. W żadnym wypadku nie są podejmowane działania zmierzające do zatajania jakichkolwiek faktów związanych z sytuacją na Kanale Gliwickim. 

Działania służb na wodach II Sekcji Kanału ograniczono do minimum poprzez zaangażowanie jak najmniejszej niezbędnej liczby sprzętu. Taka organizacja działań ma na celu ograniczenie rozprzestrzenienia się złotej algi oraz zapobieganie mąceniu wody.

Wojewoda Opolski wydał również Rozporządzenie Porządkowe NR 0510/P/29/2023 r. w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego (Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego z 2023 r. poz. 2709).

Na dzisiejszym (11.09.2023 r.) WZZK podjęto decyzję o postawieniu zapory z biostabilizatora przy ujściu Kanału Kędzierzyńskiego do Kanału Gliwickiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna