Reklama
poniedziałek, 4 listopada 2024 23:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwa serca w koronie. Konstrukcja to symbol jedności i tradycji

Każdego roku w sołectwie Lubieszów rodzi się wyjątkowe dzieło sztuki i oddania - korona żniwna. Proces tworzenia tego majestatycznego symbolu rozpoczyna się już w czerwcu, gdy zbierane są, a następnie starannie suszone, pierwsze kłosy zboża. To czas ogromnej pracy i oddania, którego efektem jest niezwykła korona, zdobiąca święto dożynek.
Dwa serca w koronie. Konstrukcja to symbol jedności i tradycji
Tworzenie korony dożynkowej to misterna praca. Wie o tym dobrze Danuta Rus

Autor: sołectwo Lubieszów

Opracowanie stelaża, kluczowego szkieletu całej konstrukcji, przypada na kolejny etap. Solidna podstawa dla przyszłej korony wyszła spod rąk Leonarda Gawlika.

Połowa lipca to moment, gdy społeczność Lubieszowa rozpoczyna tworzenie wiązek zboża, precyzyjnie sortowanych według rodzajów: żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa. Te wiązki zboża stanowią bazę dla całego projektu, ukazując różnorodność i piękno plonów ziemi.

Ostatni tydzień lipca był początkiem intensywnej pracy nad koroną. Codziennie, przez trzy, cztery godziny, Dominika Fligiel, Danuta Rus i Bernadeta Poplucz oddawały się zajęciu, oplatając pałąki korony. To staranna praca, która stopniowo przekształca zwykłe kłosy zboża we wspaniały artefakt.

Z upływem dni korona nabiera coraz piękniejszych kształtów.

- Inspiracje rodziły się w każdym z nas, a samo tworzenie stawało się źródłem nowych pomysłów - mówi Bernadeta Poplucz, sołtys Lubieszowa.

Kolejnym krokiem było wykonanie kwiatów z nietypowych materiałów - liści kukurydzy, łupinek orzechów i fasoli. Te unikalne elementy nadają koronie teksturę i kolor, tworząc złożony i malowniczy wygląd. Wypełnianie szczegółów słomą dodaje głębi i spójności całości.

- Obecnie zbliżamy się do końcowego etapu. Pozostało jedynie dokończenie krzyża oraz przygotowanie kilku dodatkowych kwiatów z pestek dyni. Kiedy te elementy zostaną zamontowane na stelażu, korona będzie gotowa do prezentacji - mówi sołtys Lubieszowea. - Nasza korona w tym roku wyjątkowo prezentuje dwie splecione serca - symbole wdzięczności i miłości, które łączą społeczność naszej wsi - podkreśla.

Jednak, jak dodaje, to nie tylko piękno korony jest istotne. To, co naprawdę sprawia radość, to wspólny wysiłek włożony w jej tworzenie.

Sołtys Lubieszowa trafnie stwierdza: - Takie działania cementują ludzi. Wzmacniają wartości i dają możliwości rozwoju. Praca nad koroną jest symbolem zjednoczenia, pasji i oddania dla wspólnej sprawy. To także sposób na zachowanie kultury, historii i tradycji miasteczka.

Tuż przed dożynkami pozostanie jeszcze dodać ostatnie ozdoby. Świeże owoce i zielone gałązki roślin z ogrodów nadadzą całej kompozycji świeżości i naturalności.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: Co wy promujecie ?Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:53Źródło komentarza: Julia Konik-Rańda: romskie serce i muzyczna pasja w "The Voice of Poland"Autor komentarza: Cała PrawdaTreść komentarza: NIE dla elektryków ! Nawet bogatsza jednostka komunikacji miejskiej MZA W-wa nie kupuje aż tyle elektryków tylko wciąż pojazdy z silnikiem spalinowym. To jest spisek UE przeciw Polsce.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 21:52Źródło komentarza: Urząd Miasta chce poznać zdanie mieszkańców na temat autobusów zeroemisyjnych w Kędzierzynie-KoźluAutor komentarza: MatiTreść komentarza: My z sąsiadem Leszkiem, też mamy wspólne usługi i zakupy i dyrektora nie mamy.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 20:25Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług WspólnychAutor komentarza: Ruchu, taki lepszy Ryszard.Treść komentarza: Z kim skoligacony? Ja Riczi chciałbym wiedzieć, by mieć pewność, że nie zachodzi podejrzenie o nepotyzm. My w PiS zawsze się tym brzydzimy, zawsze negujemy takie praktyki.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:32Źródło komentarza: Mariusz Wiśniewski nowym dyrektorem Powiatowego Centrum Usług Wspólnych A Autor komentarza: HansTreść komentarza: "Biedny" Niemiec rozpoczął wojnę, a potem uciekał, bo tyle krzywd zdążył w parę lat wyrządzić, że dobrze wiedział, iż wreszcie dosięgnie go ręka sprawiedliwości. Ale i tak zdążył wywieźć kilkadziesiąt pociągów zagrabionych dzieł sztuki, złota i innych kosztowności, których do dziś nie oddał okradzionym narodom. Smutna prawda...Data dodania komentarza: 4.11.2024, 17:05Źródło komentarza: Archeologiczna ciekawostka, czyli kozielskie czółno i toporki neolityczne. ZDJĘCIAAutor komentarza: stawikTreść komentarza: Muszą dojechać, przecież nie będą targać tych skrzynek z piwem z parkingu.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 14:05Źródło komentarza: Zdrowe Morsy Dębowa Kędzierzyn-Koźle zainaugurowały sezon. ZDJĘCIA
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 5°CMiasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1032 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama