Reklama
czwartek, 23 stycznia 2025 04:35
Reklama
Reklama
Reklama

Tą unikalną technologię opracowano 50-lat temu w Kędzierzynie-Koźlu

W 2023 r. mija 50 lat od podjęcia w Instytucie Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, (ICSO) w Kędzierzynie-Koźlu (obecnie Sieć Badawcza Łukasiewicz), prac badawczych nad katalizatorami opartymi na tzw. żywicach jonowymiennych. W efekcie tych badań zespół złożony z pracowników ICSO oraz technologów z Zakładów Chemicznych „Blachownia” (ZChB) w Kędzierzynie-Koźlu pod kierunkiem prof. E. Grzywy i dra inż. M. Kiedika opracował i wdrożył oryginalną polską technologię wytwarzania nonylofenolu a następnie Bisfenolu A (BPA), kluczowego półproduktu dla poliwęglanów i żywic epoksydowych. Są to najnowocześniejsze do dzisiaj tworzywa sztuczne o szerokim zastosowaniu przemysłowym i militarnym (Rys.1).
  • Źródło: Materiał partnera
Tą unikalną technologię opracowano 50-lat temu w Kędzierzynie-Koźlu
Prof. Edward Grzywa jako Minister Przemysłu Chemicznego (z prawej) wręcza odznaczenia państwowe twórcom wdrożonej technologii, od lewej: Eugeniusz Zając, Maciej Kiedik i Józef Kołt

Autor: (zdjęcie archiwalne)

50-lecie i rozwój polskiej technologii wytwarzania Bisfenolu A, opracowanej w Kędzierzynie-Koźlu, jako jednego z najważniejszych procesów chemicznych na świecie realizowanych w przemyśle organicznym.

 

 

Rys. 1. Zastosowania nowoczesnych tworzyw sztucznych na bazie bisfenolu A

Powołany zespół zrealizował badania w skali laboratoryjnej i pilotowej, opracował założenia technologiczne, projekt procesowy i techniczny, instrukcje technologiczne i stanowiskowe, a także nadzorował rozpoczęte z wyprzedzeniem prace adaptacyjne i modernizacyjne zatrzymanej wcześniej wytwórni dimetylotereftalanu metylu (DMT) na rzecz produkcji BPA.

W wyniku tych prac w ciągu zaledwie 2 lat udało się uruchomić instalację BPA, a po następnych kilku latach doskonalenia procesu omawiana technologia stała się przebojem eksportowym. Do 2004 r. zawarto i zrealizowano 8 kontraktów na sprzedaż licencji za granicę, oprócz znaczącej produkcji własnej ok. 10 tys. t BPA/r. 

W trakcie 33-letniej pracy wytwórni BPA w ZChB uzyskano kilkadziesiąt patentów krajowych i zagranicznych (USA), także w krajach, do których następnie sprzedano technologię wytwarzania BPA. Zrealizowane w latach 1982–2001 kontrakty eksportowe obejmowały sprzedaż technologii produkcji BPA w skali 7–30 tys. t/r. wielu kontrahentom zagranicznym z Tajwanu, Chin, Indii, Korei Płd. i Iranu.

Polski proces wytwarzania BPA został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. tytułem Mister Eksportu Targów Poznańskich (1992 r.), sześcioma złotymi medalami na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków i Innowacji w Norymberdze (1997 r.), Brukseli (1999 r.), Genewie (2000 r.), Moskwie (2001 r.), Warszawie (2003 r.) i Seulu (2004 r.) oraz Pucharem Ministra Gospodarki na Wystawie „Innowacje 2000”. 

Osiągnięcia twórców technologii BPA zostały docenione w środowisku chemików, organizacjach państwowych i we władzach krajowych.

Jej twórcy zostali nagrodzeni Wojewódzką Nagrodą I stopnia Oddziału NOT w Opolu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki w 1978 r., tytułem Mistrza Techniki NOT przyznanym w grudniu 1978 r. przez Prezydium Rady Głównej NOT za zespołowe osiągnięcie naukowo-techniczne w 1977 r., Nagrodą Państwową II Stopnia przyznaną przez Komitet Nagród Państwowych w 1984 r. w dziedzinie techniki za opracowanie technologii wytwarzania dianu (BPA) metodą jonitową oraz Nagrodą Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w 1988 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki.

Eksploatowana technologia i instalacja przemysłowa BPA w ZCHB w skali 12 tys. t BPA/r. stawały się z czasem niekonkurencyjne wobec budowanych na świecie jednostek o wydajności od 100 tys. t BPA/r. do 250 tys. t BPA/r. W efekcie kryzysu ekonomicznego w latach 2008 – 2010 oraz przekształceń własnościowych nowy właściciel (Grupa PCC) podjął decyzję w 2010 r. o zatrzymaniu i likwidacji pracującej instalacji.

Po 2004 r. ICSO wycofał się z prac nad rozwojem dotychczasowej technologii BPA i rozpoczął od podstaw badania nad całkowicie nową technologią, która została nazwana procesem ISOBIS. Proces ten dotychczas nie został skomercjalizowany.

W tym czasie główny współautor technologii jonitowych nonylofenolu i BPA dr inż. Maciej Kiedik, po odejściu z ICSO, we współpracy z partnerami wywodzącymi się głównie z ZChB oraz z głównym projektantem mgr. inż. Antonim M. Korkiem, dr. hab. inż. Wiesławem Hreczuchem i dr. inż. Arkadiuszem Chruścielem rozpoczął w sąsiadującym z ICSO Instytucie Technologicznym MEXEO modernizację procesu, opartą na doświadczeniach zdobytych podczas wieloletniej eksploatacji wytwórni BPA w ZChB.

Efektem działań podjętych w MEXEO było opracowanie zmodernizowanej technologii wytwarzania BPA w skali 100 tys. t/r., oferowanej następnie potencjalnym klientom pod nazwą handlową Advance BPA (Rys.3). Technologia Advance BPA, oprócz wielu publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych krajowych i międzynarodowych, prezentowana była na IX Światowej Konferencji Acetone--Phenol w Wiedniu w 2016 r. W efekcie prowadzonej działalności upowszechnieniowej, prezentowania zarchiwizowanych wcześniej referencji przemysłowych z instalacji produkcyjnej oraz rozwijanych kontaktów bezpośrednich dwukrotnie (w latach 2015 i 2022) dokonano sprzedaży za granicę licencji i dokumentacji technicznej na oferowany proces Advance BPA.

Wizualizacja 3D wytwórni BPA w skali 100 tys. t/r., na bazie licencjonowanej technologii Advance BPA.

Dzięki deklarowanym w oparciu o doświadczenia przemysłowe zatrzymanej wytwórni ZChB, nowatorskim nowatorskim rozwiązaniom inżynieryjnym - szczególnie w węźle syntezy, konkurencyjnym, wskaźnikom ekonomicznym procesu Advance BPA w porównaniu z innymi technologiami, a także dzięki publikacjom w czasopismach o zasięgu światowym, nowej technologii poświęcono rozdział w prestiżowej monografii światowego wydawnictwa Wiley (2023 r.) dotyczącej technologicznych i ekonomicznych aspektów przemysłowego przetwórstwa związków aromatycznych (Rys.4.).

Rys.4. Publikacja rozdziału poświęconego technologii Advance BPA w prestiżowym światowym wydawnictwie Wiley, 2023 r.

Kontynuacja sukcesów krajowych i międzynarodowych w omawianym zakresie wymagała wysiłków doświadczonej kadry uczestniczącej w historycznych sukcesach opracowanego procesu BPA na rzecz przekazania zasobów wiedzy i doświadczeń młodszym następcom zdolnym do realizacji równie ambitnych zadań w warunkach współczesnych.

W efekcie nakładów i efektów zrealizowanych projektów badawczych osiągnięto najwyższy poziom światowy nowej tchnologii Advance BPA, tworząc przewagę technologiczną w zakresie wytwarzania bisfenolu A, osiągając kolejne sukcesy w zakresie eksportu licencji i dokumentacji technicznej. 

Obecnie niezbędne są odpowiednie decyzje polityczne dla budowy polskiego kompleksu fenol – bisfenol A – poliwęglany w celu zapewnienia rozwoju nowoczesnej gospodarki w kraju. 

Naukowcy i przedsiębiorcy z Kędzierzyna-Koźla wykonali w tym zakresie niezbędną pracę do podjęcia decyzji inwestycyjnych.

Oprócz głębokiego uzasadnienia ekonomiczno-biznesowego, przewagi i dojrzałości technologicznej opracowanego procesu Advance BPA, dla jego komercjalizacji w kraju niezbędna jest odwaga menedżerska obecnych decydentów krajowych, porównywalna co najmniej z odwagą zespołów decyzyjnych sprzed 50 lat. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

MK 23.08.2023 16:52
Dlatego poliwęglanów z BPA nie stosuje się już do produktów mających kontakt z żywnością ale ich zastosowanie do innych celów wymienionych w artykule ciągle rośnie i wynosi już na świecie dużo ponad 5 mln. ton/rok

Marek 23.08.2023 11:05
Łatwo znaleźć w internecie jak bardzo szkodliwy dla zdrowia jest bisfenol A znany na Blachowni pod nazwą dian

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AlinaTreść komentarza: Ależ ja podziwiam Pana Owsiaka za perfekcyjnie zorganizowany biznes. Jestem pewna, że nie można Mu zarzucić żadnych przestępstw przeciwko prawu. Moje uwagi dotyczą raczej odsłonięcia mechanizmów jak to wszystko się kręci. Np genialne oklejanie serduszkami darczyńców i niech się wstydzą wszyscy, którzy serducha przyklejonego nie mają. Np udostępnianie darmowo w mediach lokalnych i ogólnokrajowych czasu antenowego. Wspomaganie przez gminy bezpłatnie obsługi imprezy przez pracowników w czasie ich godzin pracy. itp, itd. Żadna inna organizacja czy fundacja nie ma takiego bezpłatnego wspomagania.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:04Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje A Autor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 21:01Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: AnetaTreść komentarza: Mogę powiedzieć, że doktor Wątuła Tomasz, były prezydent miasta, który nadal jest lekarzem, niczego nie zatrzymuje! Nadal robi nielegalne rzeczy, najwyraźniej uważa, że ​​nikt mu nie może powiedzieć, że może robić, co chce i gdzie chce! Najwyraźniej nie boi się też więzienia ani procesu. Teraz pracuje w szpitalu w mieście Rawicz , I wyobraźcie sobie, że kieruje także oddziałem terapeutycznym, pracuje jako lekarz na oddziale geriatrycznym, a także na oddziale ZOL. Wyobraź sobie, że pracujesz 3 dni w tygodniu na trzech stanowiskach! Wykonanie tego efektywnie jest fizycznie niemożliwe! !! Moja babcia była na oddziale geriatrycznym, gdzie oficjalnie leczył ją doktor Wątuła ,ale w rzeczywistości okazało się, że po prostu zmusza lekarza z Białorusi, który nawet nie ma prawa wykonywania zawodu lekarza , być lekarzem, aby leczył za niego ludzi! Ten lekarz sam leczy ludzi, umawia się na wizyty, bada ludzi, robi wypisy pod nazwiskiem doktora Wąntuła, kiedy nawet nie jest w pracy. I doktor Wątuła, najwyraźniej otrzymuje za to pieniądze, wszystko mu się podoba, bo praca jest wykonywana, ale on nie pracuje! Tak więc doktor Wątuła znalazł pracę, zmusza innych do pracy dla niego, a sam otrzymuje przywileje! Myślę, że na oddziale terapeutycznym jest podobnie! Byłam zszokowana, gdy dowiedziałam się o tym wszystkim, a potem przeczytałam o nim w Internecie! Jak kierownictwo szpitala mogło w ogóle wyznaczyć taką osobę na stanowisko kierownicze!? Co oni myśleli? Osoba ta w dalszym ciągu dopuszcza się czynów niezgodnych z prawem, ukrywając się za maską życzliwej i współczującej osoby! Przyzwyczaiłam się do sprawdzania osób, którym powierzam swoje zdrowie i zdrowie mojej rodziny! I bardzo się zdenerwowałam, gdy dowiedziałam się, jak działa doktor Wątuła i jak od niego zależy zdrowie i życie chorych ludzi !Data dodania komentarza: 22.01.2025, 20:57Źródło komentarza: Tomasz Wantuła, były prezydent miasta, oraz jego zastępca zostali uznani za winnych złamania prawaAutor komentarza: hihiTreść komentarza: ale ta Pani ma ładne oczyData dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Kibice ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wspierają nasze schronisko dla zwierzątAutor komentarza: lolTreść komentarza: ale jaja mam autyzm!!!Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:45Źródło komentarza: Salwy śmiechu w Kameleonie. Królował stand-up. ZDJĘCIAAutor komentarza: XxxTreść komentarza: Pablito mentalnie to chyba w głębokim prl-u siedzisz. Państwo nie jest od kupowania sprzętu do szpitali, tylko od płacenia za świadczenia zdrowotne.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 18:16Źródło komentarza: 33. finał WOŚP w Kędzierzynie-Koźlu. Będą koncerty, kwesta, licytacje i inne atrakcje
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna