Reklama
piątek, 22 listopada 2024 08:51
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Międzygminny "Czysty Region" stawia na śmieciarki dwukomorowe

Wielu mieszkańców uważa, że segregacja odpadów nie ma sensu, bo i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki. Ale nowe śmieciarki mają dwie komory.
Związek Międzygminny "Czysty Region" stawia na śmieciarki dwukomorowe

Związek Międzygminny "Czysty Region" kolejny raz wychodzi z inicjatywą edukacyjną do mieszkańców. Tym razem postanowili zaprezentować, jak działa śmieciarka dwukomorowa.

- Widzimy wiele starań jeśli chodzi o segregację, zarządcy budynków i mieszkańcy zwracają na to uwagę. Ale problem nadal istnieje - zaznacza Karina Kacperczyk. przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przed Czystym Regionem spore wyzwanie w postaci osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, który w bieżącym roku musi wynieść minimalnie aż 35 procent.

- Chcielibyśmy pokazać mieszkańcom w praktyce, jak to wygląda, dlaczego jest to takie ważne dla nas wszystkich, a także pokazać z czym mierzymy się na co dzień. Przy okazji chcielibyśmy obalić mit, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki. Bo może demotywować to, że podjeżdża śmieciarka i zabiera dwie frakcje - dodała Karina Kacperczyk.

Za niesegregowanie odpadów grozi kara w wysokości od 2 do 4-krotności opłaty podstawowej za wywóz. Jest to zalecenie ustawodawcy. Związek Międzygminny "Czysty Region" ustalił, że będzie to dwukrotność podstawowej opłaty.

- Okazuje się, że wychowanie przez kieszeń jest bardzo skuteczne. Od czasu wprowadzenia sankcji segregacja bardzo się poprawiła - powiedziała Brygida Kolenda-Łabuś, była przewodnicząca Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Czysty Region każdego roku prowadzi szereg kampanii promujących prawidłową segregację - począwszy od przedszkoli, przez szkoły, aż po seniorów.

- W pierwszym półroczu 2023 stwierdziliśmy już 111 przypadków nieselektywnej zbiórki, z czego 49, czyli blisko połowa dotyczyła zabudowy wielorodzinnej na terenie Kędzierzyna-Koźla. I już wydaliśmy 14 decyzji zwiększających opłatę za niesegregowanie odpadów - powiedziała Anna Piróg-Nowak z "Czystego Regionu".

Mieszkańcy coraz bardziej uczą się segregacji. Z jednej strony profilaktyka, a z drugiej kary powodują, że zaczyna się myśleć nad czynami.

- Jest zdecydowanie większa poprawa jeśli chodzi o odpady typu szkło, papier, czy plastik. Oczywiście popiół i bio, bo to wszystko są odpady podstawowe, które segregujemy w sposób naturalny. Są jeszcze odpady zmieszane i tutaj nie do końca wygląda to tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jest jeszcze dużo pracy na rzecz uświadamiania mieszkańców, że należy jeszcze dokładniej segregować te odpady. Jednym z największych kosztów naszej spółki jest pozbycie się odpadów, które właśnie są źle posegregowane - wyjaśnia Grzegorz Mankiewicz, prezes zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „MAMY RADY NA ODPADY” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w partnerstwie m.in. ze Związkiem Międzygminnym „Czysty Region” oraz Gminą Kędzierzyn-Koźle.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rychu, taki lepszy RyszardTreść komentarza: jak tam zalegniesz to się dołożę z potrzeby miłości bliźniegoData dodania komentarza: 22.11.2024, 08:25Źródło komentarza: I Ty możesz wspomóc kłodnickie hospicjum św. Anny. Weź udział w wyjątkowym koncercieAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: rozkwita acha... chyba grzybnia na zwisającym starym workuData dodania komentarza: 22.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: anty onucaTreść komentarza: A są gdzieś takie, czy gdzieś je budują. Wskaż nam te lokalizacje gdzie to ośrodki są budowane byśmy mogli zaprotestować i je blokować!!!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:22Źródło komentarza: Droga krajowa nr 45 w rejonie Krapkowic, jeszcze długo będzie nieprzejezdnaAutor komentarza: PIKTreść komentarza: Sprawa dla ABWData dodania komentarza: 22.11.2024, 01:07Źródło komentarza: Wykolejenie i zderzenie pociągów w Kuźni Raciborskiej. Linia z Kędzierzyna do Raciborza zamkniętaAutor komentarza: Klient teżTreść komentarza: Po sklepach chodzą z kurtką, płaszczem przewieszonym przez rękę. Dziewczyny z makijażem to nie zwykły szary człowiek, którego trzeba poniżać. W R. pewna grupa używa np.dezodorantów, kremów, a pan zerka na emerytki, często podejrzaneData dodania komentarza: 21.11.2024, 23:22Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupyAutor komentarza: Basia 84Treść komentarza: Lidl to porażka. Ostatnio często się reklamują w złym świetle - bardzo negatywnie to klienci odbiorą. W Biedrze jak zapomniałam, to Pani ekspedientka mnie poprosiła o płatność. Chciała zapłacić, ale wróciłam oddać wózek, więc mnie zaczepiła o płatność. Można po ludzku, albo po chamsku. Lidl zachował się jak cham. Na miejscu tego klienta, ostatni raz by mnie widzieli w tym sklepie.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:29Źródło komentarza: Policja wezwana do klienta, który nie zapłacił za reklamówkę. Sieć przeprasza i daje 10 zł na zakupy
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna