Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 20:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Związek Międzygminny "Czysty Region" stawia na śmieciarki dwukomorowe

Wielu mieszkańców uważa, że segregacja odpadów nie ma sensu, bo i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki. Ale nowe śmieciarki mają dwie komory.

Związek Międzygminny "Czysty Region" kolejny raz wychodzi z inicjatywą edukacyjną do mieszkańców. Tym razem postanowili zaprezentować, jak działa śmieciarka dwukomorowa.

- Widzimy wiele starań jeśli chodzi o segregację, zarządcy budynków i mieszkańcy zwracają na to uwagę. Ale problem nadal istnieje - zaznacza Karina Kacperczyk. przewodnicząca zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przed Czystym Regionem spore wyzwanie w postaci osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu, który w bieżącym roku musi wynieść minimalnie aż 35 procent.

- Chcielibyśmy pokazać mieszkańcom w praktyce, jak to wygląda, dlaczego jest to takie ważne dla nas wszystkich, a także pokazać z czym mierzymy się na co dzień. Przy okazji chcielibyśmy obalić mit, że wszystkie odpady trafiają do jednej śmieciarki. Bo może demotywować to, że podjeżdża śmieciarka i zabiera dwie frakcje - dodała Karina Kacperczyk.

Za niesegregowanie odpadów grozi kara w wysokości od 2 do 4-krotności opłaty podstawowej za wywóz. Jest to zalecenie ustawodawcy. Związek Międzygminny "Czysty Region" ustalił, że będzie to dwukrotność podstawowej opłaty.

- Okazuje się, że wychowanie przez kieszeń jest bardzo skuteczne. Od czasu wprowadzenia sankcji segregacja bardzo się poprawiła - powiedziała Brygida Kolenda-Łabuś, była przewodnicząca Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Czysty Region każdego roku prowadzi szereg kampanii promujących prawidłową segregację - począwszy od przedszkoli, przez szkoły, aż po seniorów.

- W pierwszym półroczu 2023 stwierdziliśmy już 111 przypadków nieselektywnej zbiórki, z czego 49, czyli blisko połowa dotyczyła zabudowy wielorodzinnej na terenie Kędzierzyna-Koźla. I już wydaliśmy 14 decyzji zwiększających opłatę za niesegregowanie odpadów - powiedziała Anna Piróg-Nowak z "Czystego Regionu".

Mieszkańcy coraz bardziej uczą się segregacji. Z jednej strony profilaktyka, a z drugiej kary powodują, że zaczyna się myśleć nad czynami.

- Jest zdecydowanie większa poprawa jeśli chodzi o odpady typu szkło, papier, czy plastik. Oczywiście popiół i bio, bo to wszystko są odpady podstawowe, które segregujemy w sposób naturalny. Są jeszcze odpady zmieszane i tutaj nie do końca wygląda to tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jest jeszcze dużo pracy na rzecz uświadamiania mieszkańców, że należy jeszcze dokładniej segregować te odpady. Jednym z największych kosztów naszej spółki jest pozbycie się odpadów, które właśnie są źle posegregowane - wyjaśnia Grzegorz Mankiewicz, prezes zarządu Związku Międzygminnego "Czysty Region".

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „MAMY RADY NA ODPADY” – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w partnerstwie m.in. ze Związkiem Międzygminnym „Czysty Region” oraz Gminą Kędzierzyn-Koźle.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: A może czasem lepiej nie informować o robieniu tak wiele dla tak niewielu...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:14Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: Wysoki brunetTreść komentarza: Jaszcze nic tutaj nie pokazał...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 17:12Źródło komentarza: Bartosz Kurek zapowiedział odejście z ZAKSY po sezonie 2024/2025!Autor komentarza: z KoźlaTreść komentarza: Pomiędzy Zamkową a parkiem jest po deszczu bajoro, w słońcu kurz. Kilkanaście metrów. To droga "skrótowa" z Piastowskiej do Kraszewskiego, szczególna autostrada do budowlanki. Ludzie też chodzą, ale widocznie tacy nieważniData dodania komentarza: 22.12.2024, 14:50Źródło komentarza: Na os. Zachód dobiega końca przebudowa ulicy Jasińskiego. ZDJĘCIAAutor komentarza: dulcobisTreść komentarza: A nie można by zrobić hasła Zakochuj się? Takie permanentne bardziej.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 14:44Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: AlinaTreść komentarza: - Powiedz mi, po co jest ten miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.Data dodania komentarza: 22.12.2024, 13:00Źródło komentarza: Potężny podświetlany kaseton z hasłem "ZAKOCHAJ SIĘ W KK" stanie obok lokomotywyAutor komentarza: ☹️Treść komentarza: Gracie ładnie, ale Janusz do Rzeszowa (?) Kurek powiedział, że szuka...Data dodania komentarza: 22.12.2024, 11:18Źródło komentarza: Karol Urbanowicz z ZAKSY: była w nas sportowa złość
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna