Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 00:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Szkoła karate, czyli walka o siebie i rozwój

Wielu z nas sztuki walki zna tylko z filmów, choćby z Brucem Lee. Ktoś inny słyszał, że żona Roberta Lewandowskiego jest mistrzynią Europy w karate. Jeszcze inni wolą boks czy MMA. Każdy więc spojrzy na karate trochę inaczej. Jednak najważniejsze jest to, by nie ulegać negatywnym mitom i skupić się na obiektywnych faktach.
Szkoła karate, czyli walka o siebie i rozwój
Szkoła Karate Shotokan Bushido została otwarta w 2000 roku przez Oskara Łuczkiewicza

Autor: foto: Andrzej Kopacki

Nie będziemy tu przytaczać historii powstania tego sportu, jego odmian czy ewolucji. Od tego każdy ma internet i magiczną wyszukiwarkę Google. Odpowiemy natomiast na pytanie: skąd wzięło się karate… w Kędzierzynie-Koźlu? Szkoła Karate Shotokan Bushido została tu otwarta w 2000 roku przez Oskara Łuczkiewicza. Posiada on piąty stopień mistrzowski karate (5 DAN). Trzynaście lat później powstało Stowarzyszenie Sympatyków Karate Bushido oraz jedyne na Opolszczyźnie japońskie dojo, czyli specjalna sala treningowa, która znajduje się na ul. Kraszewskiego 9 w Koźlu. Zajęcia karate prowadzone są tam w różnych grupach wiekowych: 5-6, 7-9, 10-13 i powyżej 14 lat, oraz osobno treningi dla grup zawodniczych przygotowujących się do rywalizacji sportowej w karate shotokan i olimpijskim (WKF).

Program stypendialny

 

Powyższy podział wiekowy i odpowiednio dobrane metody treningowe wpływają pozytywnie na rozwój psychomotoryczny, fizyczny i społeczny. W skrócie: hartują zdrowie i charakter, bo podczas treningów uczestnik uczy się przede wszystkim dyscypliny. Sekcja wychowanków Bushido to również kariera sportowa, bo klub organizuje zgrupowania, obozy sportowe oraz treningi wyjazdowe. Oprócz tego jest jeszcze program stypendialny.

- Karate daje wielokierunkowy rozwój. Natomiast stypendium w naszej szkole umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw, jakich dostarcza karate przez bezpłatny udział w treningach, niezbędny sprzęt, opłacenie przez klub wszystkich składek i kosztów związanych z kolejnymi egzaminami na wyższe stopnie. Te przeprowadza Polski Związek Karate. Skorzystanie z oferty stypendium proponowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków Karate BUSHIDO może być więc pierwszym krokiem do czarnego pasa - przekonuje Oskar Łuczkiewicz.

 

Stypendium skierowane jest do osób i rodzin m.in. z problemami finansowymi, a jego głównym celem jest przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu dzieci i młodzieży do lat 17, zamieszkałych na terenie Kędzierzyna-Koźla (w ramach programu mogą oni nieodpłatnie uczestniczyć w treningach).

Program realizowany jest we współpracy z Komendą Powiatową Policji i Stowarzyszeniem Sympatyków Karate. Projekt działa od sześciu lat i pozytywnie wpływa na popularyzację karate jako sztuki doskonalenia siebie, dbania o zdrowie i rozwój. Stypendium przyznawane jest na okres jednego roku szkolnego, a o przyjęciu decyduje komisja kwalifikacyjna po rozpatrzeniu złożonych dokumentów.

 

Uczy i wychowuje
 

- Przyznane stypendium można stracić, jeśli uczeń zaprzestanie nauki w szkole, będzie spożywał alkohol i inne środki odurzające, będzie używał nabytych umiejętności niezgodnie z ich przeznaczeniem. Karate służy bowiem do obrony, nie do ataku. Szkoła karate to więc szkoła życia, która przekazuje samodyscyplinę i pomaga uwierzyć w siebie - dodaje Oskar Łuczkiewicz. - Zgłoszenia mogą składać np. rodzice małoletniego, opiekunowie prawni lub wychowawcy. Opieka poprzez naukę, nauka poprzez opiekę - w to wierzymy i chcemy dać szansę młodzieży na walkę o siebie. To pierwszy krok do zdobycia w przyszłości czarnego pasa z trudnej sztuki walki zwanej… życiem.
 

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do swojego dojo przy ul. Kraszewskiego 9 w Koźlu. Więcej na stronie internetowej: http://www.bushido-kk.pl i facebookowym fanpage’u.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: sonyTreść komentarza: a realnymi problemami tej miejscowości zajmą się gremliny powinny dać radęData dodania komentarza: 23.02.2025, 12:36Źródło komentarza: W okowach lodu morsowali z posłem i wójtem. ZDJĘCIAAutor komentarza: dianaTreść komentarza: Tylko patrzeć , jak synkowie dorosną i wezmą się za mamusię i tatusia .Brawa dla Pana policjanta .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 11:38Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: BeciaTreść komentarza: Czy zostanie przeprowadzone śledztwo jak te butelki znalazły się w miejskim parku? Czy skoro to miejski park, to odpowiedzialność za to, że są tam butelki ponosi: straż miejska, prezydent miasta? Gdyby butelek nie było, to pan funkcjonariusz nie musiałby zeskakiwać z roweru.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:52Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenieAutor komentarza: FabianTreść komentarza: Macdonald będzie.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:45Źródło komentarza: Budowa łącznika z obwodnicą Kędzierzyna-Koźla dobiega końcaAutor komentarza: olmeczkaTreść komentarza: no to przepraszam tego nie wiedzialam moj blad nie mam faceboka jeszcze raz sorryData dodania komentarza: 23.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Festiwal Dmuchańców przyjeżdża do Kędzierzyna-Koźla. Rozdajemy zaproszenia!Autor komentarza: KoźlaninTreść komentarza: To czemu nie zgłaszasz interwencji cwaniaczku np.w nocy jak dewastują park ? A może cwaniaku pełne gacie masz ? Takich jak ty mocnych w pisaniu jest sporo ale by cokolwiek zdziałać to się boi cwaniak.Data dodania komentarza: 22.02.2025, 16:59Źródło komentarza: Co się wydarzyło w kozielskim parku? Policja wyjaśnia zdarzenie
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Moja Gazetka - strona główna