Według zaniepokojonych mieszkańców wkrótce powstanie tam ogromny kurnik, który będzie siedliskiem smrodu dla pobliskich gospodarstw domowych. Wójt Gminy zorganizował spotkanie w tej sprawie. Zaplanowano je na czwartek 22 czerwca na godzinę 18:00 w Centrum Kultury w Polskiej Cerekwi. Do tego czasu zaangażowani w protest mieszkańcy będą zbierali podpisy pod pismem do władz gminy z prośbą o niewyrażenie zgody na powstanie fermy.
Poniżej treść petycji pod którą zbierane są podpisy:
Mieszkańcy miejscowości i gminy Polska Cerekiew sprzeciwiają się powstaniu fermy drobiu/indyków w miejscowości Polska Cerekiew.
Działka, na której ma powstać ferma drobiu znajduje się w bliskim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych. Sądzimy, że realizacja inwestycji i związana z nią infrastruktura przyczyni się do znacznego pogorszenia stanu środowiska we wsi Polska Cerekiew.
Adaptacja po pegeerowskich obór na fermę drobiu spowoduje emisję zanieczyszczeń do atmosfery (pyłu, amoniak, podtlenek azotu), zanieczyszczenie gleby i wód powierzchniowych, emisje odorów oraz hałasu. Przemysłowa hodowla drobiu wiąże się z produkcją dużych ilości produktów odpadowych, takich jak obornik, kurzy, martwe ptaki oraz z emisją gazów i pyłów do atmosfery. Są to głównie: amoniak, siarkowodór, metan, podtlenek azotu, pył. Źródłami amoniaku, związanymi z prowadzoną produkcją na fermach drobiu są: bezpośrednia emisja z kurników, miejsce składowania zużytej ściółki oraz pola uprawne w przypadku wykorzystania pomiotu drobiowego jako nawozu. Amoniak uwalniający się ze ściółki w kurniku działa niekorzystnie na kury a także na okolicznych mieszkańców. U ludzi amoniak powoduje napady kaszlu, uczucie duszności, silne podrażnienia śluzówki nosa, oczu i dróg oddechowych. Emisja amoniaku do atmosfery powoduje powstanie kwaśnych deszczy. Ponadto wody opadowe i roztopowe z terenu inwestycji na pewno będą zanieczyszczone. Woda opadowa ulega zanieczyszczeniu już w czasie kontaktu z powietrzem. Zgromadzone substancje są wprowadzone do gleb, rzek lub wód powierzchniowych, powodując ich skażenie.
Powstający w fermach pomiot ptasi stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska, w szczególności dla wód i gleby, zwłaszcza z możliwością skażenia biologicznego.
Ze źródeł niezależnych wynika, że przemysłowa hodowla drobiu jest nastawiona głównie na minimalizację kosztów produkcji co powoduje częste zaniedbania, nagminne łamanie procedur, zwiększanie ryzyka katastrof ekologicznych poprzez nieprawidłowe składowanie i przechowywanie padłych ptaków, nieterminowy wywóz do utylizacji, odprowadzanie ścieków do gleby lub rzeki.
Działalność fermy powoduje również zwiększenie ilości gryzoni takich jak szczury i myszy.
Szanowny Panie Wójcie, zwracamy się do Pana jak i do Rady Gminy z prośbą o niewyrażenie zgody na powstanie fermy kur, a wyrażenie tejże zgody na powstanie przemysłowej hodowli drobiu będzie skutkować otwarciem drzwi na powstanie podobnych inwestycji stwarzających zagrożenie dla pozostałych mieszkańców gminy Polska Cerekiew.
Napisz komentarz
Komentarze