Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” startuje już od czerwca i potrwa do końca maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
- Błędów i niedociągnięć we wnioskach o świadczenie wychowawcze jest mniej niż jeszcze rok temu. Jednak wciąż bywa, że na przykład dwoje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko, a przecież może je pobierać tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wspólnie wychowują dziecko, to pieniądze dostanie ten, który złożył wniosek pierwszy. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji, gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzymuje 250 złotych - wskazuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego i dodaje: - Ponadto ważne jest, by wnioskodawcy zanim wyślą elektroniczny wniosek sprawdzili numer rachunku bankowego, a także pesel dziecka. Niestety błędy w tych danych mogą wydłużyć proces przyznawania świadczenia oraz wypłacania należności.
Dla osób, które w ostatnich tygodniach złożyły wniosek o świadczenie terminy wypłaty w stosunku do mijającego okresu rozliczeniowego nie powinny się zmienić. ZUS może zmienić termin przelewania pieniędzy w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu.
Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500 plus, warto sprawdzić poprawność wszystkich danych, zwłaszcza numeru PESEL dziecka i rachunku bankowego. To gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.
Wnioski o świadczenie rodzinne można przesyłać do ZUS tylko elektronicznie,
za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.
Napisz komentarz
Komentarze