Do tej pory na terenie parku Orderu Uśmiechu posadzono ponad 240 szt. drzew (w tym takich gatunków, jak: jabłoń dzika, czereśnia ptasia, dąb szypułkowy, jarząb pospolity). Ponadto posadzono około 1300 szt. krzewów, ponad 3000 szt. bluszczu pospolitego, 4000 szt. bylin oraz 3800 szt. barwinka pospolitego. Wysiano także 7,5 tys. mkw. łąki kwietnej. Prace przeprowadzono z wykorzystaniem 120 ton naturalnego kompostu „Koziołek”.
Jak powstaje nawóz „Koziołek”?
„Koziołek” to naturalny środek poprawiający właściwości gleby. Powstaje z odpadów zielonych dostarczanych przez mieszkańców gmin zrzeszonych w ramach Związku Międzygminnego „Czysty Region”.
Proces kompostowania odpadów biodegradowalnych polega na wykorzystaniu unikatowej technologii ich napowietrzania, nawadniania oraz podgrzewania w szczelnie zamkniętych komorach. Po zakończeniu procesu kompostowania wytworzony produkt poddaje się obróbce mechanicznej (nawóz trafia na sito, gdzie jest przesiewany), co gwarantuje uzyskanie produktu o możliwie najlepszych parametrach i jakości.
„Koziołek” może być stosowany na wszystkich glebach w uprawach polowych, w uprawie roślin ozdobnych, drzew, krzewów oraz kwiatów, warzyw, jak również przy zakładaniu trawników. Szczególnie przydatny jest do stosowania na glebach o małej zawartości substancji organicznej i na gruntach zdegradowanych.
Dla ogrodników i rolników
Ten coraz bardziej popularny nawóz chętnie kupują mieszkańcy naszego regionu. Jest on z powodzeniem wykorzystywany do użyźniania pól, ogródków, zakładania trawników, a także przez samorządy przy tworzeniu i pielęgnacji gminnych zieleńców.
- W pierwszym roku, gdy „Koziołek” wszedł na rynek, sprzedaliśmy około 190 ton tego produktu. Potem 2 tys. ton. Natomiast w latach 2021 i 2022 zdołaliśmy sprzedać wszystko, co wyprodukowaliśmy, a mianowicie około 10 tys. ton rocznie - informuje Grzegorz Mankiewicz, prezes zarządu spółki „Czysty Region”.
Cenne składniki
Według ostatnich badań wykonanych przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Gliwicach „Koziołek” charakteryzuje się następującymi właściwościami:
- zawartość azotu (N) ogółem: co najmniej 0,8% (m/m);
- zawartość fosforu (P) w przeliczeniu na P2O5: co najmniej 0,3% (m/m);
- zawartość potasu (K) w przeliczeniu na K2O: co najmniej 0,9% (m/m);
- zawartość substancji organicznej w suchej masie: co najmniej 28% (m/m);
- wartość pH: co najmniej 7-9.
Tam kupisz „Koziołka”
Kompost luzem można nabyć w Sławięcicach przy ul. Naftowej 7 (gdzie mieści się instalacja przetwarzania odpadów spółki „Czysty Region”) w cenie 65 zł brutto za tonę. Możliwy jest również - odpłatnie - transport produktu pod wskazany adres.
Kompost w workach 20-litrowych i 50-litrowych można nabyć w atrakcyjnych cenach w wybranych punktach handlowych na terenie naszego miasta. Są to: