Analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA)
Umożliwia ilościową analizę wielu istotnych dla zdrowia składników ciała, takich jak: indeks masy ciała (BMI), woda pozakomórkowa, woda całkowita, masa beztłuszczowa, masa tłuszczów, kąt fazowy, reaktywność, rezystancja, masa mięśni szkieletowych i podstawowa przemiana materii.
Badanie wykonuje się przy użyciu wielokrotnych pomiarów biernego i czynnego wypadkowego oporu elektrycznego masy ciała. Jego dokładność w dużym stopniu zależy od jakości układów elektronicznych analizatora oraz algorytmów komputerowych, dokonujących obliczeń na podstawie uzyskanych wyników pomiarów. Ponieważ badanie jest stosunkowo niedrogie, niekłopotliwe i neutralne dla organizmu, można stosować je okresowo w celu monitorowania zmian lub postępów w leczeniu.
Stosowany w Centrum Solutaris system Seca mBCA 525 to nowoczesne urządzenie o potwierdzonej klinicznie precyzji pomiarów i analiz obliczeniowych, a leżąca pozycja pacjenta w trakcie badania ułatwia jego wykonanie osobom mającym trudności w utrzymaniu postawy stojącej.
Badanie BIA jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem pacjenta (poza koniecznością pozostawania w stanie spoczynku przez czas badania, czyli około 15-30 minut. Nie wymaga też żadnego specjalnego przygotowania. Wystarczy lekki i wygodny strój z możliwością odsłonięcia stóp, gdzie znajdują się m.in. punkty pomiarowe. Ponadto w celu zapewnienia wysokiej dokładności pomiarów, zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 2 godziny przed badaniem i skorzystanie z toalety około 30 minut przed badaniem. Prysznic lub kąpiel bezpośrednio przed badaniem mogą negatywnie wpłynąć na jakość wyników, podobnie jak spożywanie alkoholu i intensywna aktywność fizyczna, a także przyjmowanie diuretyków.
Przeciwwskazania do badania BIA w większości wynikają z okoliczności, powodujących uniemożliwienie lub utrudnienie uzyskania miarodajnych wyników, rzadziej w związku ze stanem zdrowia. Są wśród nich poważne zaburzenia kardiologiczne lub korzystanie z rozrusznika, wszczepione inne medyczne urządzenia elektryczne lub implanty metalowe, epilepsja, ciąża i karmienie piersią, choroby zakaźne i choroby powodujące znaczące zmiany skóry stóp i dłoni. Wynik badania prezentowany jest w postaci wydruków komputerowych, na których wyniki analizy przedstawione są bardzo czytelnie - liczbowo i graficznie, w formie wykresów i diagramów.
Kardiotokografia (KTG)
KTG jest dla kobiet w ciąży ważnym elementem diagnostyki prenatalnej, pozwalającym ocenić pracę serca płodu oraz czynność skurczową macicy. Przy prawidłowym przebiegu ciąży badanie takie zalecane jest nie wcześniej, niż w 28 tygodniu. Po tygodniu 37 wykonuje się je okresowo, aż do porodu, w tym w okresie okołoporodowym co dwa lub trzy dni. Rzeczywisty harmonogram badań określa lekarz na podstawie ogólnego stanu zdrowia matki i dziecka, a wskazaniami do częstszych badań są między innymi konflikt serologiczny, ciąża po terminie, problemy w rozwoju płodu stwierdzone w wywiadzie położniczym i w badaniach diagnostycznych lub słabo wyczuwalne ruchy płodu. Częstsze badania są zalecane również w przypadkach niektórych chorób matki, takich jak nadciśnienie tętnicze i choroby serca, cukrzyca, choroby płuc lub nerek, a także w przypadku urazów brzucha.
Z punktu widzenia pacjentki badanie KTG jest nieskomplikowane i nieuciążliwe. Pozostającej w pozycji leżącej pacjentce umieszcza się na brzuchu głowice - kardiograficzną i tokograficzną, przy pomocy których rejestrowana jest praca serca dziecka (zazwyczaj mama może przy tej okazji usłyszeć bicie jego serca) i czynność macicy. Całe badanie zabiera zwykle nie więcej niż 30 minut.
Prawidłowy wynik pracy serca płodu mieści się w przedziale 110-160 uderzeń na minutę. Przyspieszone tętno świadczyć może o odwodnieniu organizmu, nadczynności tarczycy lub stanach gorączkowych matki, może też sygnalizować niedotlenienie płodu. Przyspieszone bicie serca płodu obserwowane jest też czasem w przypadku przyjmowania przez matkę niektórych leków kardiologicznych. Obniżona czynność serca płodu obserwowana jest nierzadko w ciąży po terminie, ale może też być objawem wrodzonej wady serca dziecka.
Ważnymi wskaźnikami branymi przez lekarza pod uwagę są akceleracje i deceleracje, czyli kilkunastosekundowe przyspieszenia i zwolnienia czynności serca płodu, których analiza ułatwia ocenę prawidłowości funkcji płodu, macicy i łożyska.
W Centrum Solutaris badania KTG wykonywane są przy pomocy kardiotokografu GE Corometrics 172 z systemem nadzoru okołoporodowego Monako.
Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Solutaris
ul. Gazowa 2B, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
Telefon: +48 77 333 00 20
Napisz komentarz
Komentarze